Έκανε το καθήκον της η Φενέρμπαχτσε

Η Φενέμπαχτσε πήρε την νίκη δύσκολα κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Ο MVP

Ο Τζέιμς Νάναλι με τον Λουίτζι Ντατόμε ήταν εξαιρετικοί, αλλά αυτός που άρχισε να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του στο β’ ημίχρονο ήταν ο Έκπε Ούντο, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι. Ο σέντερ της Φενέρμπαχτσε ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 29’10” συμμετοχής.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Με τη διαφορά το +1 (78-77) και μόλις δύο λεπτά να μένουν στον αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν αυτό που προστάζει το ρόστερ της. Ο Τζέιμς Νάναλι με τον Μπόμπι Ντίξον σημείωσαν συνεχόμενους πόντους και “καθάρισαν τη μπουγάδα” για την ομάδα τους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Πέντε παίκτες της Φενέρμπαχτσε σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, για το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, το οποίο έδειξε σημάδια αγωνιστικής βελτίωσης, μετά από τον τελευταίο “προβληματικό” μήνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, την ώρα που η Φενέρμπαχτσε προσπαθούσε να εντάξει τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς στο rotation της. Η τουρκική ομάδα είχε ξανά κοντά της τον έμπειρο γκαρντ, μετά από περίπου τρεις μήνες απουσίας, δίχως όμως να κερδίζει κάτι επί της ουσίας από αυτό.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στο πρόσωπο του Μάντας Καλνιέτις τον άνθρωπο που θα πάρει πρωτοβουλίες στο μπροστινό κομμάτι του παρκέ, αφού με εκείνον να σκοράρει κατά ριπάς (είχε 12π. μέχρις εκείνο το σημείο) πήραν το προβάδισμα (27-28 στο 13′). Με τον Τζαμέλ ΜακΛιν να αποτελεί τον έτερο επιθετικό πόλο για την ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα.

Στην άλλη πλευρά βέβαια υπήρχε το δίδυμο των Τζέιμς Νάναλι (14π.) και Κώστα Σλούκα (8π.) για να αποτελέσει το αντίβαρο και να φέρει το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα (41-40).

Άμα τη επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, η Φενέρμπαχτσε έδειξε μεγαλύτερη συνέπεια στην επίθεση, κυρίως γιατί τα ποσοστά της από τα 6μ75 ήταν τέτοια (7/15 τρίποντα) που της έδιναν τη δυνατότητα να “ανοίξει” το παιχνίδι. Κι όσο ο Έκπε Ούντο (13π., 7ριμπ. μέχρι το 30ο λεπτό) δεν είχε… αντίπαλο στο ιταλικό καλάθι, η Αρμάνι Μιλάνο δεν μπορούσε να αλλάξει τον ρυθμό, εξ ου το -5 (63-58) στο τέλος της γ’ περιόδου.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, που κρεμόταν σε μια κλωστή, μέχρι το 38ο λεπτό. Οι παίκτες του Γιασμίν Ρέπεσα είχαν τον τρόπο να αγχώσουν τους γηπεδούχους, πλησιάζοντας στον πόντο (78-77), τη στιγμή που έδειχναν ικανοί για το “διπλό”. Μόλις όμως οι Τζέιμς Νάναλι και Μπόμπι Ντίξον σκόραραν συνεχόμενους πόντους, έβαλαν τέλος στην υπόθεση “νίκη”, με τη Φενέρμπαχτσε να συνδυάζει την επιστροφή του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς στη δράση με θετικό αποτέλεσμα (86-79).

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 41-40, 63-58, 86-79.

Πηγή: Sport24.gr