Έκανε το καθήκον του και… περιμένει

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από τη Ρόδο, επικρατώντας του Κολοσσού με 89-47, έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League, όπου περιμένει το νικητή της σειράς ΑΕΚ-Περιστέρι.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του «τριφυλλιού», που έψαχνε να βρει τα πατήματα του, χωρίς την παρουσία «καθαρού» πλέι μέικερ. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν την πρώτη περίοδο, προηγούμενοι με 21-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κατάσταση άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει την απόδοση του, να «σφίγγει» στην άμυνα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 32-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ήταν «καταιγιστικοί» και με τον Μάριους Γκριγκόνις να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, πήραν… αέρα 24 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν… διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βγάλουν καμία αντίδραση και να παραδίνονται στις… ορέξεις του Παναθηναϊκού.

Δεκάλεπτα: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89