«Έλιωσε» τη Βιλερμπάν με τρομερό Μπέικον!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και βγάζοντας αντίδραση ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ με 77-58 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα κάνοντας το 2/2 στη διαβολοβδόμαδα.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ανέβηκε στο 4-6 ενώ πάει με την καλύτερη ψυχολογία στα επόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη. Κορυφαίος του «τριφυλλιού» ο Ντουέιν Μπέικον. Ο Αμερικανός φόργουορντ πέτυχε 25 πόντους με 6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 3/3 βολές. Πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Ματέουζ Πονίτκα με τον Πολωνό να πετυχαίνει 10 πόντους, να δίνει 7 ασίστ και να μαζεύει 5 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι παίκτες του Ράντονιτς μπήκαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ βγάζοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς άνοιξε λογαριασμό στο παιχνίδι (2-0). Μπέικον και Τάιους (2/2 δίποντα) διαμόρφωσαν το 4-4. Ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης με τρίποντο έκανε το 7-4. Ο Λάιτι απάντησε για το 7-6 με τον Μπέικον να στέλνει το «τριφύλλι» στο +3 (9-6). Ένα δίποντο του Γουόλτερς και 2/2 βολές του Μπέικον έκαναν το 13-6 για τους «πράσινους». Ο Τζάκσον Πάρκερ έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του μειώνοντας σε 13-8. Στο τελευταίο μισό λεπτό της περιόδου ο Γκουντάιτιτς έκανε το 15-8. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με εύστοχο τρίποντο του Μάθιους από τις 45 μοίρες για το 15-11.

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους Λι και Γκουντάιτις να συνεργάζονται εξαιρετικά για το 17-11. Ο Φαλ απάντησε για το 17-13 δεσπόζοντας στον αέρα. Στην επόμενη επίθεση ο Γάλλος με καλάθι και φάουλ μείωσε ακόμη περισσότερο (17-16). Ο Πάρις Λι έστειλε ξανά στο +3 το «τριφύλλι» με πολύ καλό αριστερό φλότερ. Στη συνέχεια Πονίτκα και Μποχωρίδης συνεργάστηκαν με τον Έλληνα γκαρντ να διαμορφώνει το 21-16. Ο Μπέικον βρήκε ελεύθερο διάδρομο και με ωραίο κάρφωμα έκανε το +7. Όλα αυτά περίπου 07:00 πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια. Μετά το τάιμ άουτ των Γάλλων οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 23-18 με 2 βολές του Ντε Κολό αλλά ο Μπέικον απάντησε με το 4ο δίποντο του για το 25-18. Ο Γκουντάιτις αξιοποίησε το σετ βολών που κέρδισε κάνοντας το 27-18. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +9 απόψε, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης σκόραρε από τις βολές στην επόμενη επίθεση για το 29-18 και το +11. Η άμυνα δούλευε «ρολόι» για τους γηπεδούχους. Ο Τάιους από κοντά μείωσε σε 29-20 με δεύτερη προσπάθεια δίνοντας πόντους στη Βιλερμπάν μετά από ώρα. Ο Πονίτκα πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 31-20. Ο Πολωνός αξιοποίησε και τη βολή για το +12 (32-20). Στην επόμενη επίθεση οι «πράσινοι» κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα, ο Γουίλιαμς βρέθηκε αμαρκάριστος από τη γωνία και με εύστοχο τρίποντο έκανε το 35-20. Ο Πονς μείωσε σε 35-22 ενώ ο Πονίτκα με 1/2 βολές έκανε το 36-22. Πάλι ο Πονς έκανε το 36-24. Ο Πάρις Λι απάντησε με τρίποντο για το 39-24. Οι «πράσινοι» έβγαλαν την τελευταία άμυνα των πρώτων 20′ και πήγαν στα αποδυτήρια με +15.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντυπωσιακά για το «τριφύλλι». Με ένα επιμέρους σκορ 15-2 και με τον Ντουέιν Μπέικον να κάνει «όργια» το σκορ έγινε 54-29! Ο Αμερικανός έφτασε τους 22 πόντους πετυχαίνοντας τους 12 από τους 15 πόντους της ομάδας. Ο Ρισασέ μείωσε σε 54-31 με τις δύο ομάδες για λίγα λεπτά να είναι εκτός ρυθμού. Πάρις Λι και Μάθιους διατήρησαν το +23 (56-33) περίπου 02:30 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος. Ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης με 2/2 βολές έκανε ξανά το +25 (58-33) για το «τριφύλλι». Ο Ρισασέ με δίποντο έκανε το 58-35. Ο Πονίτκα ευστόχησε σε άλλο ένα σετ βολών για το 60-35. Ο Παπαγιάννης στη συνέχεια με τρομερό μπλοκ κράτησε μακριά την Βιλερμπάν από το καλάθι. Ο Έλληνας σέντερ με τρίποντο έκανε το 63-35. Αυτή η διαφορά ήταν η μεγαλύτερη στο σημερινό παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε έως και τους 29 (!) πόντους μετά από 1/2 βολές του Πονίτκα. Ο Μάθιους κέρδισε το φάουλ από τον Λι, ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 64-37. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με μία εντυπωσιακή συνεργασία Πάρις Λι και Παπαγιάννη για το 66-37 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους.

Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Βιλερμπάν ξεκίνησε την περίοδο με 0-6 μειώνοντας στους 23 πόντους (66-43). Ο Ντουέιν Μπέικον απάντησε για το 69-43 «κόβοντας» τη φόρα των Γάλλων. Ο Πονς με τρίποντο έκανε το 69-46 ρίχνοντας εκ νέου τη διαφορά στους 23. Ο Νέιτ Γουόλτερς με τρίποντο έκανε το 72-46 συντηρώντας τη διαφορά των 25+ πόντων. Ο Ομπασόχαν έκανε το 72-48 βάζοντας το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι. Στην επόμενη φάση ο Πονς κάρφωσε ωραία για το 72-50. Μετά το τάιμ άουτ του Ράντονιτς ο Τάιους μείωσε σε 72-52 ενώ ο Γουίλιαμς υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Ο Τζάκσον ευστόχησε στη βολή για το 72-53. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η κόρνα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» να επικρατούν με 77-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58