«Έμεινε» στην Αθήνα και αποκλείστηκε από το Final 4!

Ο Παναθηναϊκός ήταν κατώτερος των περιστάσεων στην Σύρο και γνώρισε ήττα – αποκλεισμό από τον Φοίνικα με 3-1 σετ. Εκτός κυπέλλου το «τριφύλλι», συνεχίζει να διεκδικεί το πρωτάθλημα και το League Cup!

1ο σετ:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο σετ και προηγήθηκαν γρήγορα με τέσσερις (5-1) αναγκάζοντας τον προπονητή του «τριφυλλιού» να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» πίεσαν με το δυνατό σερβίς τους και ισοφάρισαν σε 6-6. Οι «Συριανοί» αντέδρασαν ξανά και επανέφεραν εκ νέου το προβάδισμα με τρεις (12-9).

Ο Φοίνικας διατήρησε την διαφορά όμως οι «πράσινοι» κρατήθηκαν σε απόσταση αναπνοής (14-12). Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (16-15) και ισοφάρισε με άσσο του Τσάτσιτς (18-18) βάζοντας… φωτιά στο πρώτο σετ. Μάλιστα ο ίδιος παίχτης ξανά με άσσο έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» (18-19) αναγκάζοντας τον τεχνικό του Φοίνικα να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι γηπεδούχοι με ένα τριών πόντων πέρασαν ξανά μπροστά (21-19) όμως οι παίχτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρήκαν πάλι τον τρόπο με δύο μπλοκ να ισοφαρίσουν σε 21-21. Ο Φοίνικας έφτασε πρώτος σε τετ μπολ με δύο ευκαιρίες (24-22) και ο Πέπε Γκονζάλες με επίθεση έδωσε το πρώτο σετ (25-23) στους «Συριανούς».

2ο σετ:

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν γρήγορα με τέσσερις πόντους (3-7) με τον τεχνικό του Φοίνικα να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Παναγιώτης Πελεκούδας με πρώτο χρόνο έδωσε ξανά διαφορά τριών πόντων στο «τριφύλλι» (6-9), ενώ το σερβίς του Ράπτη «διέλυσε» την υποδοχή του Φοίνικα και έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στον Παναθηναϊκό (7-13).

Οι «Συριανοί» μ’ ένα γρήγορο σερί τριών πόντων μείωσαν στους τρεις (10-13) με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Μάλιστα ο Φοίνικας μείωσε στον πόντο (13-14), ισοφάρισε σε 14-14 και πέρασε μπροστά με 15-14 αναγκάζοντας τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να πάρει εκ νέου τάιμ άουτ. Η διαφορά μάλιστα έφτασε σε ακόμη υψηλότερα επίπεδα με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις (18-15).

Ο Φοίνικας διατήρησε την διαφορά στους τρεις (20-17) όμως ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο και ο Τσάτσιτς με φοβερό μονό μπλοκ έριξε την διαφορά στον πόντο (20-19). Το σετ συνεχίστηκε πόντο-πόντο (22-21) με τον Στοίλοβιτς να στέλνει την μπάλα στο φιλέ και την διαφορά στον πόντο (23-22). Ο Φοίνικας έφτασε στο σετ μπολ με δύο ευκαιρίες για να το κατακτήσει (24-22) πράγμα και το οποίο έγινε (25-22) μετά από λάθος συνεννόηση των «πρασίνων».

3ο σετ:

Ο Φοίνικας μπήκα καλύτερα και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 5-3 με τον Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους (8-6) με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 8-8 μετά από λάθος πρώτο χρόνο του Φοίνικα.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στην ελάχιστη δυνατή διαφορά με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα (12-11) ενώ ο Ρανγκέλ ξανά με πρώτο χρόνο έφερε στα ίσια το πρώτο σετ (12-12). Δύο συνεχόμενα μπολ από Στάροβιτς και Ρανγκέλ έφεραν το «τριφύλλι» για πρώτη φορά στο +2 (12-14). Ο Φοίνικας όμως πάτησε ξανά… γκάζι και προσπέρασε με έναν (16-15). Το άουτ σερβίς του Στερν έφερε τον Παναθηναϊκό ξανά στο -1 (19-18) ενώ ο Τσάτσιτς με ένα δύσκολο πέρασμα έκανε το 19-19.

Ο Σωτήρης Πανταλέων μ’ ένα σπουδαίο μπλοκ έβαλε μπροστά τους «πράσινους» μετά από ώρα (19-20). Ο Πέπε Γκονζάλες αστόχησε και η διαφορά ανέβηκε στους δύο πόντους (19-21) ενώ νέο μπλοκ από τον Στάροβιτς (19-22) έφερε το «τριφύλλι» ακόμη πιο κοντά στο 2-1. ο Σωτήρης Πανταλέων με πρώτο χρόνο έκανε το 21-24 και έφερε τον Παναθηναϊκό στο σετ μπολ με τρεις ευκαιρίες. Ο Φοίνικας «έσβησε» πρώτα δύο με τον τεχνικό του «τριφυλλιού» να καλεί τάιμ άουτ. Τελικά ο Ράπτης έκλεισε το σετ (23-25) και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1.

4ο σετ:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ με μοναδικό του μέλημα να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τρεις (3-6) και διατήρησαν την διαφορά στα ίδια επίπεδα με άσσο του Στάροβιτς (5-8). Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αυξήσει την διαφορά αλλά ούτε και ο Φοίνικας μπόρεσε να πλησιάσει στο σκορ (8-11).

Οι «Συριανοί» μ’ ένα σερί τεσσάρων πόντων ισοφάρισαν σε 11-11 και πέρασαν μπροστά με 12-11 χάρις σε λάθος επίθεση του Τσάτσιτς. Ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Ράπτη ισοφάρισε σε 14-14 και με έξυπνο πέρασμα του Ρανγκέλ πέρασε μπροστά μετά από ώρα (14-15).

Το σετ συνεχίστηκε πόντο – πόντο (17-17, 18-18) με τον Φοίνικα να προσπερνάει με 19-18. Οι «Συριανοί» μάλιστα προηγήθηκαν με δύο σ’ ένα κομβικό σημείο (21-19), ο Γκονζάλες έστειλε την μπάλα άουτ και η διαφορά έπεσε στον πόντο (21-20). Ο Στάροβιτς πήρε το μπλοκ άουτ και μείωσε ξανά στον πόντο (22-21) όμως ο Φοίνικας έφτασε σε ματς μπολ με τρεις ευκαιρίες. Τελικά ο Φοίνικας κατέκτησε το σετ με 25-22 και μαζί πήρε την πρόκριση για το Final 4.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 23-25, 25-22