Εν τέλει (Χ)ΑΜΕΝΟΣ

Σίγουρα, ο συγκεκριμένος αγώνας για τον Αντρέα Στραματσόνι και τους παίκτες του ήταν υπολογισμένος για νικηφόρος. Όμως, δυστυχώς ο Παναιτωλικός χάλασε τα σχέδια των πρασίνων και πλέον το απόλυτο του πρωταθλήματος έπειτα και απ’ το τρίτο μάτς σταμάτησε. Ο Παναθηναϊκός έμεινε στην την λευκή ισοπαλία απέναντι στον Παναιτωλικό στο μάτς που διεξήχθη στο Αγρίνιο και ο Απόστολος Μιχαηλίδης σχολιάζει την ισοπαλία, την λανθασμένη διαιτητική απόφαση που έκρινε την αναμέτρηση εν πολλοίς, καθώς και το τι έπεται για την ομάδα του τριφυλλιού.

Σε ότι αφορά τον αγώνα ο Μπέργκ στο 5ο λεπτό σούταρε με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Κουτρουμάνος έδωσε  στον Τομάνε, εκείνος πλάσαρε και ο Στιλ δύσκολα κατάφερε να κρατήσει για την εστία του το μηδέν. Στο 43ο λεπτό ο Λεντέσμα έβγαλε κάθετη στον Μπέργκ που ενώ καλυπτότανε πεντακάθαρα υπεδείχθη σε θέση οφσάιντ με την φάση να σταματά εκεί και να θεωρείται ως μη γενόμενη η συνέχεια και η πάσα προς τον Λουντ που σκόραρε σε κενή εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ιδιαίτερες ευκαιρίες δεν υπήρχαν και πέραν της φάσης του 63ου λεπτού, όταν έπειτα από πάσα του Μέστο στο Μπέργκ ο Κυριακίδης πρόλαβε τον Σουηδό και εν συνεχεία απέκρουσε το σουτ του Λουντ. Με αυτά και με εκείνα οι δύο ομάδες έμειναν στη λευκή ισοπαλία και τώρα ο Παναθηναϊκός πρέπει να κοιτάξει το μάτς της Πέμπτης με τη Βαλένθια. Ίσως το μοναδικό θετικό που θα μπορούσε να κρατήσει κάποιος απ’ αυτό το μάτς είναι πως ο ΠΑΟ δεν δέχτηκε κάποιο γκολ και συνεχίζει να έχει μηδέν παθητικό στο πρωτάθλημα. Σίγουρα, η άμυνα του Παναθηναϊκού αποτελεί βαρόμετρο στην απόδοση της ομάδας και ως τώρα τα δείγματα που έχει παρουσιάσει είναι εξαιρετικά πραγματικά. Πρέπει όμως και η επίθεση σε τέτοιους αγώνες να δρα πιο αποτελεσματικά και να καταφέρνει να βάζει 1 με 2 γκολ, διότι όντως ο Παναιτωλικός στα πρώτα μάτς κυρίως του πρωταθλήματος έχει δείξει πυγμή και παλεύει τον κάθε αγώνα όπως έκανε και πριν μία βδομάδα στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο που επικράτησε 0-2 και στον πρώτο αγώνα με τον ΠΑΟΚ στη Τούμπα όταν ηττήθηκε με 2-1, αν και ο δικέφαλος του Βορρά είχε σαφώς πολύ περισσότερες ευκαιρίες, όμως όπως και να χει, τέτοιους αγώνες η ομάδα του τριφυλλιού πρέπει να τους “καθαρίζει”.

Τα πρωταθλήματα ως επί το πλείστον χάνονται όχι απ’ τα ντέρμπι, αλλά από απώλειες βαθμών σε αναμετρήσεις που δεν το περιμένει κανείς. Ό,τι έγινε, έγινε όμως και ο Παναθηναϊκός οφείλει να κοιτάξει παρακάτω πηγαίνοντας στην Ισπανία και διεκδικώντας το καλύτερο δυνατόν που μπορεί να πάρει μέσα στην έδρα της Θέλτα (δηλαδή τη νίκη) και από κει και πέρα είναι επιτακτική ανάγκη να επιστρέψει στις νίκες και στις εγχώριες υποχρεώσεις του, πράγμα που θα έχει την ευκαιρία να το κάνει την επόμενη αγωνιστική με τον Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδό του και ο κόσμος σίγουρα θα δώσει την ώθηση προκειμένου να αντικρίσει την ομάδα της Λεωφόρου να φεύγει νικήτρια για μία ακόμα φορά απ’ το γήπεδό της στο Ελληνικό πρωτάθλημα και μακάρι επιπλέον ο Παναθηναϊκός να κρατήσει και την επόμενη αγωνιστική το 0 στην εστία του. Είπαμε, είναι το μόνο θετικό από σήμερα, συνεπώς το κρατάμε και ελπίζουμε από δω και πέρα η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι να αποφύγει τέτοια “χαζά” στραβοπατήματα, αν και έβαλε το χεράκι του και ο διαιτητής της αναμέτρησης όταν ακύρωσε πεντακάθαρο γκολ των πράσινων, όμως η γκρίνια δεν θα βοηθήσει σε τίποτα τώρα, άρα την αποφεύγουμε και το τριφύλλι οδεύει για καλύτερες εμφανίσεις και αποτελέσματα.