Ένα αμφιλεγόμενο ντέρμπι

Τα ντέρμπι μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού έχουν πάντοτε ενδιαφέρον και ο Απόστολος Μπουραντώνης αποφασίζει να γράψει για ένα από τα πιο περιπετειώδη ντέρμπι μεταξύ των δύο ”αιωνίων” που εξελίχθηκε σε ”ροντέο” την περίοδο 2003-2004.

Στις 18 Απριλίου του 2004, και ενώ το πρωτάθλημα έφτανε στη δύση του, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός διασταύρωναν τα ξίφη τους σε έναν αγώνα που θα έκρινε εν πολλοίς τον πρωταθλητή Ελλάδας. Ο πιο προνομιούχος ήταν ο Παναθηναϊκός, λόγω της τότε βαθμολογικής κατάστασης, με αποτέλεσμα να βολευόταν και με ενδεχόμενη ισοπαλία. Αυτός που είχε δυσκολότερο έργο ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος επεδίωκε να φύγει μόνο με το διπλό, προκειμένου να προσπεράσει τους ”πράσινους” στη βαθμολογία και να βρίσκεται μπροστά στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Όλα ήταν έτοιμα στη Λεωφόρο και ο διαιτητής, Γιώργος Δούρος, ο οποίος εξελίχθηκε σε ένα από τα πρόσωπα της βραδιάς, σφυρίζει την έναρξη της αναμέτρησης. Το ματς ξεκίνησε με τους ιδανικότερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς στο 6′ ο Δημήτρης Παπαδόπουλος ανετράπη από το Σπύρο Βάλλα στην περιοχή του Γιάννου, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κερδίσει πέναλτυ. Την ”εσχάτη των ποινών” ανέλαβε στο 7′ ο Άγγελος Μπασινάς, ο οποίος ευστόχησε και άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό. Έκτοτε, οι δύο ομάδες δημιουργούσαν καλές στιγμές, ήλεγχαν την κυκλοφορία της μπάλας και γενικότερα κυλούσε ένα καλό ντέρμπι. Στο 44′ ο αγώνας τέθηκε ξανά σε κοινή αφετηρία. Από το φάουλ του Γεωργάτου και την κεφαλιά του Ιεροκλή Στολτίδη, ήρθε η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό, από την οποία είχαν παράπονα οι γηπεδούχοι, πιστεύοντας πως η μπάλα δεν είχε περάσει τη γραμμή. Με τις πολλές, η ισοφάριση μέτρησε και το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 1-1 ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Οι δύο ομάδες ξεκινούν για το δεύτερο μέρος του αγώνα με τα νεύρα να είναι πραγματικά τεντωμένα. Στο 54′ άλλαξαν άρδην οι ισορροπίες του ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει φάουλ από τα αριστερά σε καλή θέση. Ο Γρηγόρης Γεωργάτος ήταν και πάλι ο δημιουργός, αλλά αυτή τη φορά δράστης ήταν ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, ο οποίος με το σουτ που έκανε, αιφνιδίασε την άμυνα του Παναθηναϊκού γράφοντας το 1-2 για τους ”ερυθρόλευκους”. Το σκορ αυτό, που πλέον ευνοούσε τον Ολυμπιακό, έμενε για αρκετή ώρα, πιέζοντας ασφυκτικά τους γηπεδούχους. Στο 71′ υπήρξε μια φάση και αυτή τη φορά ήρθε η σειρά των φιλοξενούμενων να διαμαρτυρηθούν για τη διαιτησία του Δούρου. Η απόφαση του Κορίνθιου ρέφερι ήταν να δώσει κόκκινη κάρτα στο Τζιοβάνι και να κρατήσει εντός αγωνιστικού χώρου το Σωτήρη Κυργιάκο, σε μια φάση, στην οποία οι φιλοξενούμενοι πίστευαν πως ο Κυργιάκος χτύπησε το Τζιοβάνι, πριν ο Βραζιλιάνος κλωτσήσει τον Έλληνα σέντερ μπακ. Δέκα λεπτά αργότερα, έγινε η φάση που σε μεγάλο βαθμό έκρινε το παιχνίδι. Από φάουλ του Μπασινά, η μπάλα στρώθηκε στο Μικάελσεν, ο οποίος τροφοδότησε το Γκούμα, και ο Γκούμας με τη σειρά του σκόραρε, κάνοντας το 2-2, ένα αποτέλεσμα, με το οποίο οι ”πράσινοι” είχαν ξανά τα ηνία για το πρωτάθλημα. Για τα επόμενα λεπτά, συνεχίστηκαν οι εντάσεις και τα τεντωμένα νεύρα.

Όμως, λίγη ώρα μετά, ο Δούρος σφύριξε τη λήξη και πολλοί φίλοι του Παναθηναϊκού έσπευσαν να πανηγυρίσουν αυτή την επιτυχία, η οποία ουσιαστικά έδωσε το πρωτάθλημα στην αγαπημένη τους ομάδα. Αυτό το πρωτάθλημα συνδυάστηκε και με το κύπελλο που είχε πάρει ο Παναθηναϊκός την ίδια σεζόν, πάλι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, κι έτσι η ομάδα του Ιτζάκ Σουμ έγινε Νταμπλούχος Ελλάδας για την περίοδο 2003-2004.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σουμ): Χαλκιάς, Μόρις (74′ Σαπάνης), Σεϊταρίδης, Γκούμας, Μινχ, Μπασινάς, Κωνσταντινίδης (46′ Κυργιάκος), Μικάελσεν, Γκονζάλες (64′ Ολισαντέμπε), Παπαδόπουλος, Κωνσταντίνου