Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού επικράτησε με 58-78 του Εύνικου στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη ζορίστηκαν για περίπου 30′ από την αξιόμαχη γηπεδούχο ομάδα ωστόσο στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ και έφτασαν σε μία σχετικά «άνετη» επικράτηση βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 14-1.

Κορυφαία για το «τριφύλλι» ήταν η Τσάστυ Ρίντ που πέτυχε 18 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 2 μπλοκ ενώ έκλεψε και μία φορά την μπάλα. Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε και η Αρίκα Κάρτερ. Η Αμερικανίδα γκαρντ ήταν πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης σημειώνοντας 19 πόντους με 2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 3/4 βολές. Συν τοις άλλοις «μοίρασε» 5 ασίστ στις συμπαίκτριες της. Θετικότατη ήταν η Ελεάννα Χριστινάκη. Η Ελληνίδα παίκτρια, στο δεύτερο παιχνίδι της με τη φανέλα του «τριφυλλιού» στην επιστροφή της, σημείωσε 15 πόντους με 7/9 βολές και 4/7 δίποντα. Η Έμιλυ Πότερ αν και ολίγον άστοχη είχε επίσης θετική επίδραση. Η Καναδή σέντερ σημείωσε 13 πόντους με 5/12 δίποντα και 3/5 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ.

Η προσοχή στρέφεται στην αναμέτρηση της ερχόμενης Τετάρτης (18/01) με την Νίκη Λευκάδας στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» για την 16η αγωνιστική.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι ομάδες φαίνονταν «μαγκωμένες» στο παρκέ ειδικότερα στην επίθεση. Το λογαριασμό στο παιχνίδι «άνοιξε» η Εμμανουηλίδου (2-0). Το «τριφύλλι» πέτυχε τους πρώτους πόντους του 02:30 μετά την έναρξη με 2/2 βολές της Έμιλυ Πότερ. Η Κάμπελ με jump shot έδωσε νέο προβάδισμα στον Εύνικο (4-2). Η Πότερ είχε μπει πολύ καλά στο παιχνίδι και με lay-up ισοφάρισε σε 4-4. Οι γηπεδούχες πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με τρίποντο της Πολυμένη. Σε εκείνο το σημείο «μίλησε» η Αρίκα Κάρτερ όπου με σουτ από την περιφέρεια έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσια (7-7). Το πρώτο «πράσινο» προβάδισμα στην αναμέτρηση ήρθε 04:50 πριν το τέλος του δεκαλέπτου με lay-up της Χριστινάκη. Η Πολυμένη, ωστόσο, είχε «ζεσταθεί» για τα καλά και με νέο σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα στον Εύνικο με 10-9. Η Ρίντ «απάντησε» με δίποντο για το 10-11. Αυτό ήταν το πρώτο καλάθι της Αμερικανίδας φόργουορντ στη σημερινή αναμέτρηση. Ο Εύνικος με σερί 4-0 και καλάθια από τις Κεσσέ και Τζόουνς πήρε «αέρα» τριών πόντων (14-11) κάτι περισσότερο από 02:00 για το τέλος της περιόδου. Η Παυλοπούλου μείωσε αμέσως σε 14-13 αλλά η Κεσσέ με νέο καλάθι έκανε το 16-13, προτού απαντήσει η Ρίντ για το 16-15. Η Τζόουνς αξιοποίησε τις δύο ελεύθερες βολές που κέρδισε και περίπου 50″ πριν πάνε οι δύο ομάδες στους πάγκους έκανε το 18-15. Μετά το τάιμ άουτ της Ελένης Καπογιάννη οι «πράσινες» μείωσαν ξανά τη διαφορά. Η Κατερίνα Σωτηρίου κέρδισε δύο ελεύθερες βολές, ευστόχησε και στις δύο και μείωσε σε 18-17. Η Καραγιάννη ευστόχησε 7″ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, η Κάρτερ δε βρήκε το στόχο με τη λήξη του χρόνου από την περιφέρεια και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με τον Εύνικο στο +3.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου το «τριφύλλι» με 4 συνεχόμενους πόντους της Ελεάννας Χριστινάκη πήρε προβάδισμα με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (20-21). Η Καραγιάννη συνέχισε να δημιουργεί ουκ ολίγα προβλήματα στην «πράσινη» άμυνα κάνοντας το 22-21. Η διαφορά πήγε ξανά στους 3 πόντους (24-21) με την Κάμπελ να κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ και να τελειώνει με επιτυχία τη φάση για την ομάδα της. Η Πότερ έδωσε «πνοή» στον Παναθηναϊκό και με αριστερό λέι-απ μείωσε στην ελάχιστη τιμή της τη διαφορά (24-23). Η Εμμανουηλίδου με 1/2 βολές έκανε το 25-23, η Ρίντ με δίποντο έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία εκ νέου για το 25-25 περίπου 05:00 πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Η Αμερικανίδα φόργουορντ με νέο καλάθι έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» για το 25-27. Η Εμμανουηλίδου με νέο τρίποντο έδωσε ξανά την πρωτοπορία στην ομάδα της για το 28-27. Αυτό δεν κράτησε για πολύ καθώς η Παυλοπούλου έκανε το 28-29 περίπου 02:30 πριν το ημίχρονο. Η Ναυροζίδου με το πρώτο της καλάθι στην αναμέτρηση έκανε το 30-29. Η Έμιλυ Πότερ με 1/2 βολές έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία στους 30 πόντους. Περίπου 79″ πριν το τέλος του ημιχρόνου η Κωτούλα με τρίποντο έκανε το 30-33. Ο Εύνικος μείωσε εκ νέου στην ελάχιστη τιμή με την Εμμανουηλίδου ευστοχώντας σε δύο ελεύθερες βολές. Η Τσάστυ Ρίντ έστειλε εκ νέου την διαφορά στους τρεις πόντους (32-35) περίπου 44″ πριν το τέλος. Η Ρίντ με καλάθι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε το 32-37. Με αυτόν τον τρόπο η Αμερικανίδα έφτασε τους 12 πόντους με 6/8 δίποντα σε 18:12 συμμετοχής.

Το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου ήταν για τον Εύνικο. Η Κεσσέ με τρίποντο έκανε το 35-37 μειώνοντας στους 2 πόντους. «Σεφτέ» για τις φιλοξενούμενες έκανε η Έμιλυ Πότερ όπου διαμόρφωσε το 35-39. Η γηπεδούχος ομάδα μείωσε άλλη μία φορά στον πόντο (38-39) με τρίποντο της Εμμανουηλίδου. Η Αρίκα Κάρτερ «απάντησε» με το ίδιο «νόμισμα» για το 38-42. Η ίδια παίκτρια με νέο καλάθι έστειλε τη διαφορά στους 6 πόντους διαμορφώνοντας το 38-44. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +7 (38-45) με 1/2 βολές της Αρίκα Κάρτερ. Τα τρίποντα του Εύνικου ήταν πρόβλημα για το «τριφύλλι». Με ένα από αυτά της Πολυμένη οι γηπεδούχες μείωσαν σε 41-45. Η Ρίντ με νέο καλάθι έκανε το 41-47 δίνοντας εκ νέου «αέρα» 6 πόντων στο «τριφύλλι». Η Χριστινάκη με 1/2 βολές έκανε το 41-48. Η Ναυροζίδου μείωσε στους πέντε πόντους (43-48) με το δεύτερο αποψινό καλάθι της αλλά η Ρίντ απάντησε άμεσα με δίποντο για το 43-50. Η Χριστινάκη με άλλο ένα σετ βολών (2/2) έστειλε τη διαφορά στους 9 πόντους (43-52). Περίπου 02:00 πριν οι ομάδες πάνε ξανά στους πάγκους η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη απέκτησε για πρώτη φορά απόψε διψήφια διαφορά με 2/2 βολές της Αρίκα Κάρτερ. Η Τζόουνς με 1/2 βολές έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους (44-54). Ο Εύνικος όμως μείωσε εκ νέου τη διαφορά με τρίποντο της Καραγιάννη (47-54) και λέι απ της Μίχου (49-54) περίπου 34″ πριν τελειώσει το δεκάλεπτο. Η Ελεάννα Χριστινάκη έδειξε σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και με καλάθι και φάουλ στα 16″ έκανε το 49-57. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στους 6 πόντους (51-57) μετά από εύστοχο λέι – απ της Καραγιάννη στα 11″.

Η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης ξεκίνησε με τρίποντο της Κάρτερ για το 51-60. Η Ρίντ ήταν σε μία ακόμη φάση εκεί και με καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά εκ νέου σε διψήφιες τιμές για το 51-62 καθώς δεν βρήκε το στόχο στη συμπληρωματική βολή. Οι επόμενοι τρεις «πράσινοι» πόντοι ήρθαν από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας». Η Χριστινάκη με 1/2 βολές έκανε το 51-63 και η Σωτηρίου με 2/2 βολές έκανε το 51-65. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει καθώς οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη μπήκαν στο παρκέ για να «καθαρίσουν» την υπόθεση-νίκη. Η Έμιλυ Πότερ με καλάθι και φάουλ έκανε το 51-67 δίχως να βρει στόχο από τη γραμμή των βολών. Η Ελέανα Χριστινάκη με 1/2 βολές έφτασε τη διαφορά στους 17 πόντους για το 51-68. Οι πρώτοι πόντοι του Εύνικου στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ήρθαν από 2/2 βολές της Μίχου μετά από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε. Η Μίχου με νέο σετ βολών είχε 1/2 και μείωσε σε 54-68. Η Παυλοπούλου στην επίθεση με σουτ τριών πόντων διαμόρφωσε το 54-71. Η Κάρτερ με άλλο ένα τρίποντο έκανε το 55-74 ενώ η Πότερ κάτω από τη ρακέτα έκανε το 55-76 με το «τριφύλλι» για πρώτη φορά απόψε να φτάνει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Η Εμμανουηλίδου μείωσε με τρίποντο σε 58-76 ενώ η Κάρτερ με δίποντο διαμόρφωσε το 58-78 το οποίο παρέμεινε μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-37, 51-57, 58-78