Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό!

«Γκαζώνοντας» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε (78-68) του Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 25ης, και προτελευταίας, αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basketleague.

Η αναμέτρηση μπορεί να είχε το χαρακτήρα… ντέρμπι στα πρώτα 20 λεπτά της, ωστόσο από τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και μετά απέκτησε χαρακτήρα «προπόνησης» με το «τριφύλλι» να καθαρίζει με… συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση-νίκη φτάνοντας στο τελικό. Στα θετικά η επάνοδος του Γιόβιτς μετά από αρκετό καιρό, το ντεμπούτο του Σίβα και η αγωνιστική φόρμα του Μέικον.

Πιο συγκεκριμένα, ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 18 πόντους με 5/9 σουτ και 4/4 βολές. Παράλληλα μάζεψε 1 ριμπάουντ και «μοίρασε» 4 ασίστ. Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησε και ο Οκάρο Ουάιτ. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ σημείωσε 16 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και ήταν καθοριστικός σε ουκ ολίγα σημεία της αναμέτρησης. Ο Κασελάκης, από την άλλη, σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων (10) με 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ με το παιχνίδι να παίρνει, επί της ουσίας, χαρακτήρα… ντέρμπι! Το «τριφύλλι» είχε ελαφρύ προβάδισμα (13-12) δείχνοντας να μην έχει τόσο καλά πατήματα μέσα στο παρκέ. Στη συνέχεια, ο Ντάριλ Μέικον πήρε… «φωτιά» και με ένα γρήγορο σερί 11-2 οι «πράσινοι» πήραν διψήφια διαφορά για πρώτη φορά σήμερα (24-14). Ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε, ανέβασαν την απόδοση τους και πλησίασαν στους 5 πόντους. Το 27-22 ήταν και το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος του αγώνα.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να είναι άστοχες εκατέρωθεν. Ενδεικτικό είναι πως οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα έκαναν περίπου… τρία λεπτά για να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Προτού σκοράρει με καλάθι και φάουλ ο Οκάρο Ουάιτ είχαν μεσολαβήσει 4 πόντοι από την ομάδα της Πάτρας που είχαν ρίξει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (27-26). Ένα επιμέρους σερί με 6-0 έδωσε τη δυνατότητα στους πρωταθλητές να πάρουν, ξανά, διαφορά δέκα πόντων (36-26) με το ρολόι να δείχνει ότι μένουν ακόμη 04:47 για το τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» τη διαφορά μειώνοντας στους 8 πόντους (39-31) προτού «απαντήσει» ο Μέικον με τρίποντο για το 42-31. Ο Απόλλωνας δεν τα παράτησε και κατάφερε με σερί 5-0 να πλησιάσει στους 6 (42-36) 46″ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Μέικον με δύο εύστοχες βολές έδωσε «αέρα» οκτώ πόντων στον Παναθηναϊκό. Το 44-36 ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Μια διαφορά της τάξης των 5-8 πόντων διατήρησε ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου της αναμέτρησης παρά το γεγονός ότι ο Νίκος Δίπλαρος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έριξε τη διαφορά στους 5 (44-39) και στους 4 (46-42) πόντους αντίστοιχα. Ένα σερί 8-0 με 5 πόντους του Οκάρο Ουάιτ (δύο βολές και ένα τρίποντο) ήταν αρκετά ώστε να επαναφέρουν την… τάξη και να δώσουν στους «πράσινους» διαφορά 12 πόντων για πρώτη φορά στην αναμέτρηση σήμερα. Οι «πράσινοι», από εκείνο το σημείο και μετά, «γκάζωσαν» και με ένα τρομερό σερί 12-0 «καθάρισαν» την υπόθεση-νίκη κάνοντας το 66-42 και εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 24 πόντους. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ολοκληρώθηκε με 70-44 και επιμέρους σκορ 26-8 για τον Παναθηναϊκό.

Η τελευταία περίοδος, με το ματς να έχει ήδη κριθεί, ήταν τυπική διαδικασία. Ένα επιμέρους σκορ 2-7 από τη πλευρά του Απόλλωνα έριξε τη διαφορά στους 21 πόντους (72-51) με 6′ να απομένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Η διαφορά έπεσε και στους 18 πόντους (74-56) αλλά το παιχνίδι είχε, εδώ και αρκετή ώρα, αποκτήσει τυπική μορφή και διαδικαστικό χαρακτήρα. Μάλιστα η ομάδα της Πάτρας… εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα των γηπεδούχων και με ένα επιμέρους σκορ 4-12 μείωσε στους 10 πόντους (78-68).

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68