Ένα ημίχρονο δεν φέρνει την… «άνοιξη»!

Πληρώνοντας το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στη Μαδρίτη από την Ρεάλ με 76-66, στο πλαίσιο της διαβολοβδομάδας της Euroleague.

Η ομάδα του Κάτας, παρά το ότι «πάλεψε» σκληρά στο δεύτερο ημίχρονο, δεν απέφυγε την ήττα από την Κυπελλούχο Ισπανίας. Πλέον το βλέμμα στρέφεται στην αναμέτρηση με την Βαλένθια την Παρασκευή το βράδυ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ.

Πρώτη περίοδος

Το ξεκίνημα του «τριφυλλιού» στην αναμέτρηση, εκτός από νωθρό, ήταν και… άστοχο. Οι παίκτες του Κάτας τα… «έσπασαν» και σε συνδυασμό με την επιθετική μεστότητα (παρά το 1/5 τρίποντα) των Μαδριλένων η διαφορά έφτασε, γρήγορα-γρήγορα, στους 12 πόντους (20-8) περίπου 2′ πριν τελειώσει το δεκάλεπτο. Η κατάσταση δεν άλλαξε στο υπόλοιπο κομμάτι της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» στο -13 (25-12).

Δεύτερη περίοδος

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο επόμενο δεκάλεπτο. Η σωρεία λαθών και κακών επιλογών των «πράσινων», τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, επέτρεψαν στη Ρεάλ και να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και να βρει διαδοχικά τρίποντα με κύριο εκφραστή τον Φαμπιάν Κοζέρ (3/3). Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ισπανική ομάδα να προηγείται με 49-27, σκορ το οποίο αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης

Τρίτη περίοδος

Το ξεκίνημα των «πρασίνων» στην επανάληψη ήταν πολύ καλό. Η ομάδα του Κάτας «έσφιξε» την άμυνα της και με ορθές επιλογές στην επίθεση με ένα μικρό σερί 2-9 έριξε τη διαφορά στους 15 πόντους (51-36) στο πρώτο τρίλεπτο της περιόδου. Αυτό το φοβερό μομέντουμ του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε και έτσι μετά από τις εξαιρετικές άμυνες του Λευτέρη Μποχωρίδη και τις σωστές επιλογές επιθετικά το «τριφύλλι» μείωσε σε μονοψήφια τιμή (58-49) τη διαφορά εκατό δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να «μαζεύουν» τη διαφορά στους 14 (64-50).

Τέταρτη περίοδος

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου στόχος του ήταν να κρατήσει τη διαφορά σε επίπεδα που να του επιτρέπει να διεκδικήσει τη νίκη. Πράγμα το οποίο εν μέρει το κατάφερε! Με επιμέρους σκορ 2-11 πλησίασε τη «βασίλισσα» στους 5 πόντους (66-61) περίπου 4 λεπτά πριν από το τέλος. Εκεί ένα αμαρκάριστο τρίποντο του Αμπάλδε έστειλε τη διαφορά στους 8 πόντους (69-61). Από κείνο το σημείο και μετά η κατάσταση δεν άλλαξε, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Ρεάλ και η κόρνα της λήξης βρήκε τη βασίλισσα να επικρατεί με 76-66 των «πρασίνων».