Ένα κακόγουστο αστείο…

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε πανηγυρικά της Λοκομοτίβ Κουμπάν με 84-79 και ο Ρωμανός Βαρδαξής αναλύει τους 12 ψυχωμένους του “Σάλε”, τον Θανάση που έμοιαζε έτοιμος για φόνο και την πολύ κακή πλάκα με τα όργια του… μπάρμπα- Μήτσου!

Σήμερα ο Παναθηναϊκός ήταν αντικειμενικά μέτριος προς καλός (σίγουρα πιο συγκεντρωμένος και πιο… εύστοχος σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι στο Βελιγράδι). Στην άμυνα δούλεψε σχετικά καλά. Δεν ήταν τυχαίο που ο κορυφαίους για τους Ρώσους ήταν ο Τζάνινγκ. Η άμυνα του παναθηναϊκού ήταν τέτοια που δεν άφησε την παραμικρή κίνηση στον Ντιλέινι ενώ ουσιαστικά ο μόνος που παρέμενε σταθερά καλός ήταν ο Κλαβέρ με τον Ράντολφ. Το μοτίβο ήταν περίπου ίδιο στα 36 λεπτά του παιχνιδιού. Η “Λόκο” οδηγός και ο Παναθηναϊκός να την ακολουθεί πόντο πόντο… Μέτριος ο Ραντούλιτσα, μέτριος ο Φελντέιν και ουσιαστικά δύο παίκτες τραβούσαν το κουπί στην επίθεση για το πρώτο ημίχρονο. Ο Γκιστ με τον Ουίλιαμς. Στην άμυνα βλέπαμε την ίδια υπόθεση, ένας γκαρντ της Λοκομοτίβ πέρναγε τον προσωπικό του αντίπαλο (συνήθως ο Τζάνινγκ αλλά και ο Μπρόκχωφ) και είτε τελείωνε τη φάση με μπάσιμο είτε έβγαζε έξω και από κει έβγαινε η έξτρα πάσα στον αμαρκάριστο παίκτη για σουτ.

Δυναμώνοντας στο δεύτερο ημίχρονο την άμυνα του, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με τον Χάντερ να γίνεται παίκτης-κλειδί στην άμυνα, τον Καλάθη να ανεβαίνει στο σκοράρισμα, τους Ουίλιαμς και Γκιστ που συνέχιζαν να κάνουν θραύση και φυσικά τον τεράστιο αρχηγό. Παρόλο που κάποιοι άλλοι δεν ήθελαν… Δυστυχώς γι’ αυτούς, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι έχει 12 παθιασμένους παίκτες, έτοιμους να δώσουν το 100% του εαυτού τους για την ομάδα και να πατήσουν στις 4 γραμμές του παρκέ όσους τους στερούν αυτή την προσπάθεια. Και ο κόσμος του είναι ακόμα χειρότερος όταν βλέπουν μια αηδία τριών ανθρώπων που κάνουν τα δικά τους. Πρώτος και καλύτερος, ο Θανάσης Γιαννακόπουλος, ο δικός μας άνθρωπος, να μπαίνει μέσα στο παρκέ και να φωνάζει με όλη τη δύναμη της ψυχής του. Έτσι λοιπόν ο Παναθηναϊκός πέρναγε μπροστά αλλά οι Ρώσοι δεν έπεφταν… Και εκεί που ο Ντρέιπερ έκανε τα δικά του και η διαφορά έφυγε στους 7, 3:30 πριν το τέλος… ο διακόπτης γυρνάει για τα καλά, ο Παναθηναϊκός γύρισε από το 67-74 και δεν κοίταξε πίσω… Ο μεγάλος αρχηγός έγινε ξανά ο ήρωας την βραδιάς και έφτασε χάρη σε αυτόν και όσους έκανε… μάγκες να γυρίσει το ματς και στα 22″ να κυνηγάει και τη διαφορά. Δεν τα κατάφερε όμως νίκησε και αυτό έχει σημασία. Τέλος βλέποντας τα στατιστικά του… 36άρη πλέον Διαμαντίδη (15 πόντοι με 4/5 2π, 2/5 3π, 1/1 βολή, 5 ριμπ, 6 ασίστ, 2 κλεψ, 1 λάθος σε 25 λεπτά) και την απόφασή του να αποσυρθεί από την ενεργό δράση το καλοκαίρι αναρωτιέμαι… Mήπως είναι ένα κακόγουστο αστείο; Μήπως ο γέρο-Διαμαντίδης μας κάνει πλάκα (και όχι μόνο εμάς);