«Ένα μέλος της ΚΕΔ πήρε πάνω τού τους ορισμούς – Διαιτητικά “όργια” κατά του Παναθηναϊκού»

Η στήλη του SDNA.gr, Slam Dunk, αναφέρθηκε στα διαιτητικά… όργια κατά του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι «αιωνίων» του γυναικείου μπάσκετ.

Απόσπασμα του Slam Dunk:

* Τη μεγάλη συζήτηση βέβαια τη σήκωσε το ντέρμπι του Σαββάτου για τις γυναίκες. Όπου παίζουν Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει χωρίς φασαρία. Όταν μάλιστα η γηπεδούχος ομάδα που έχει το δικαίωμα μετάδοσης, αρνείται να το προβάλει τηλεοπτικά από το YouTube, βάζει καχυποψία. Έρχεται και το 19-2 στις βολές που κάποτε έγινε μπλουζάκι στο ΣΕΦ και όταν δεν έχει κανένας εικόνα, τι ακριβώς να υποθέσει; Ότι έγινε συμπτωματικά;

* Τη σύγχυση που έχει προκληθεί στο μπάσκετ λόγω εκλογών εκμεταλλεύονται επιτήδειοι και οργιάζουν. Το εύκολο είναι να βρούμε δέκα φάσεις και να σας δείξουμε τι έγινε. Ορίστε, πάρτε τρεις φάσεις από την τελευταία περίοδο που κρίθηκε και το ματς στις λεπτομέρειες.

* Εδώ οκτώ λεπτά πριν τη λήξη, η Φοντέιν του Ολυμπιακού που ήταν για 40 λεπτά πάνω στην πρώτη σκόρερ του Παναθηναϊκού τη Ριντ, θεωρήθηκε ότι έπαιξε κανονική άμυνα με χέρια και πόδια. Κάθετη.

* Εδώ η Αλεξανδρή έκλεψε τη μπάλα και οι διαιτητές είδαν ότι δεν πάτησε τη γραμμή του κέντρου, άρα δεν ήταν μπρος-πίσω. Σκορ 56-54 και 3:02 για τη λήξη όπως δείχνει ο φωτεινός πίνακας.

*Κι εδώ 7:30 για τη λήξη, η φάση σφυρίχτηκε αμυντικό φάουλ.

* Μην το κουράζουμε το θέμα με φάσεις χωρίς λόγο. Αυτοί που ξέρουν, ξέρουν. Κι όσοι δρουν, αναπόφευκτα προκαλούν αντιδράσεις. Οι «Γκρίζοι Λύκοι» έγραφαν την προηγούμενη εβδομάδα, πριν από το ματς, ότι ένα συγκεκριμένο μέλος της ΚΕΔ, πήρε πάνω του, τους ορισμούς, γιατί ήξερε ότι αν ξεκινήσει 0-2 η σειρά των τελικών, θα πρέπει να μπει να σφυρίξει ο ίδιος για να γυρίσει.

* Πάμε τώρα και σε ένα άλλο (;) θέμα: Στο ραντεβού σε σύγχρονο ψαροταβερνάκι της Γλυφάδας με ωραία σαρδελίτσα ήταν ένας υποψήφιος πρόεδρος, δυο μέλη της ΚΕΔ ποντάροντας ότι θα είναι στην επόμενη μέρα του μπάσκετ, ένας πρώην υπάλληλος της ΕΟΚ και ένας πρώην διαιτητής. Όλοι θέλουν την αλλαγή. Όλοι θέλουν να ρίξουν τον Βασιλακόπουλο. Ναι, ακόμα και νυν της Ομοσπονδίας, είτε το πιστεύετε είτε όχι.

* Το θέμα είναι ότι στο ραντεβού νόμιζαν ότι ήταν μόνοι τους. Ενώ τίποτα δεν μένει κρυφό. Ούτε τα τηλέφωνα και η άλλη συνάντηση της προηγούμενης εβδομάδας. Σύντομα θα γίνουν γνωστά και τα ονόματα.