Εντός έδρας ήττα από τον ΟΑ Χανίων για το γυναικείο μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 65-66 στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» από τον ΟΑ Χανίων για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών.

Παρουσία του Δημήτρη Γιαννακόπουλου και 700 φιλάθλων, οι «πράσινες» δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και ήταν πολύ άστοχες στα πρώτα σουτ του αγώνα. Η Ιωάννα Δίελα έδωσε τις λύσεις στο πρώτο δεκάλεπτο ευστοχώντας σε ένα αρκετά δύσκολο τρίποντο κάνοντας το 8-7. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με των Α.Ο Χανίων να είναι μπροστά με 14-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με το Παναθηναϊκό να κυνηγάει στο σκορ χωρίς να πραγματοποιεί καλές επιθέσεις. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (26-35).

Με καλές άμυνες και πολύ καλή επιθετικά την Πούλινς ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 36-38. Ακόμα με πολύ καλή άμυνα από την Ρούλα Μούλη και την Μακέι και Διέλα μάζεψε τη διαφορά στο καλάθι (46-48). Το ματς συνέχισε να είναι κλειστό με τις παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη να κάνουν το 58-58 δια χειρός Πούλινς τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς. Οι φιλοξενούμενες με δυο βολές έκανε το 64-60, με την Μακέι να κάνει το 64-62 με δυο βολές και στη συνέχεια το 65-66 με τρίποντο. Τα Χανιά αστόχησαν σε δυο βολές στο τέλος αλλά η Μακέι δεν μπόρεσε να δώσει την νίκη στο «τριφύλλι».

Πηγή: Leoforos.gr