Επέστρεψε στις νίκες, αλλά χρειάζεται βελτίωση

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του και «πέρασε» με το «φτωχό» 0 – 1 από την Λειβαδιά, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από τις δύο ισοπαλίες με Ιωνικό και ΟΦΗ, όμως η εικόνα του εξακολουθεί να προβληματίζει.

Η ομάδα του Ιβαν Γιοβάνοβιτς επικράτησε με το «φτωχό» 0 – 1 του Λεβαδειακού στην Λειβαδιά, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από τα δυο στραβοπατήματα με Ιωνικό και ΟΦΗ, κάνοντας «ποδαρικό» με νίκη για το 2023. Εκτός αυτού, διατήρησε την διαφορά από την δεύτερη ΑΕΚ στο +4 και περιμένει μήπως υπάρξει κάποια απρόσμενη εξέλιξη στους «Ζωσιμάδες» και η διαφορά αυξηθεί στους 5 ή και στους 7 βαθμούς, με το ντέρμπι μεταξύ των δυο να είναι την ερχόμενη Κυριακή.

Στα του αγώνα, ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά νωθρός στο «»πράσινο» δημοτικό Στάδιο Λειβαδιάς, καθώς μέχρι το 30ο λεπτό δεν είχε τελική στην εστία. Επιθετικά κυριάρχησε η μονοτονία και η έλλειψη δημιουργικότητας, καθώς όλες οι επιθετικές απόπειρες της ομάδας ήταν από δεξιά με πλαγιοκοπήσεις και σέντρες από τον Παλάσιος. Τη μοναδική φορά που στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα έπαιξε από τα αριστερά ήταν η φάση του γκολ στο 34ο λεπτό, όπου ο Μάγκνουσον με κάθετη βρήκε τον Σπόραρ και αυτός με τη σειρά του «έσπασε» στο Πέναλτι για να έρθει ο Βέρμπιτς, ο οποίος ήταν αρκετά νωχελικός στο αριστερό «φτέρο», και να ανοίξει το σκορ με το γκολ που έμελλε να κρίνει και το ματς.

Στη επανάληψη υπήρξε περισσότερο διαχείριση του αποτελέσματος, παρά επιθυμία να «κλειδώσει» την νίκη με ένα δεύτερο ακόμα και τρίτο γκολ ο Παναθηναϊκός. Επιθετικά, συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο με τους «πράσινους» να ψάχνουν διαρκώς δεξιά τον Αργεντινό εξτρέμ. Ταυτόχρονά, ο Λεβαδειακός άρχισε να «ανοίγεται» παραπάνω ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να παίξει τόσο από τα αριστερά, όσο και με μερικές κάθετες μπαλιές.

Χαρακτηριστική ήταν η αλλαγή του τρόπου παιχνιδιού έπειτα από την είσοδο των Ιωαννίδη και Πούχατς, με τον πρώτο να «σερβίρει» στον δεύτερο, γκολ το οποίο ακυρώθηκε σωστά για επιθετικό φάουλ του Φορ του Παναθηναϊκού στην αρχή της φάσης, πάνω στον Βήχο.

Ανασταλτικά, η ομάδα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, εκτός από κάποιες στατικές φάσεις, μια νωχελική αντίδραση του Χουάνκαρ αλλά και κάποια σουτ εκτός περιοχής, τα οποία δεν ανησύχησαν τον Μπρινιόλι.

Η προσωπική μου άποψη, έχοντας δει τα πρώτα τέσσερα ματς μετά την επανέναρξη της αγωνιστικής δράσης είναι ότι, εκτός του παιχνιδιού Κυπέλλου με τον Βόλο, η ομάδα δείχνει απροσδόκητα κουρασμένη, χωρίς έμπνευση στο μεσοεπιθετικό κομμάτι και με μια μονοτονία ψάχνοντας διαρκώς τον Παλάσιος στα δεξιά. Στην αμυντική λειτουργία της, εκεί που πριν την διακοπή δεχόταν γκολ… με αίτηση, ξαφνικά σε 4 ματς δέχθηκε δυο γκολ.

Σαφώς και τα παραπάνω θα πρέπει να ανησυχούν, και προπονητές του βεληνεκούς του Γιοβάνοβιτς το γνωρίζουν καλά. Συν τοις άλλοις, η ομάδα χρειάζεται ενίσχυση ώστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει σε αυτόν τον δύσκολο μαραθώνιο, καθώς το πρωτάθλημα έχει πάρα πολύ δρόμο και σε καμία περίπτωση δε κερδίζεται σε έναν γύρο.

Μένει λοιπόν, να δούμε, τις μεταγραφικές επιλογές του Σέρβου τεχνικού, μια εκ των οποίων είναι και ο Πούχατς, ο οποίος στην πρώτη του εμφάνιση με τα «πράσινα», έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα και να δώσει μια ακόμα λύση στην μεσοεπιθετική γραμμή.

Κλείνοντας, προσωπικά, πιστεύω αρκετά στον Σέρβο τεχνικό και ακόμα και ,ω μη γένοιτο, έρθει κάποιο «στραβοπάτημα» την ερχόμενη Κυριακή με την «Ένωση» δεν σημαίνει ότι χάνεται το πρωτάθλημα αυτόματα. Χρειάζεται σίγουρα πινελιές βελτίωσης η ομάδα, αλλά χρειάζεται και υπομονή αλλά και πίστη.

ΥΓ: Πρωτάθλημα θα πάρουμε όλους θα τους τρελάνουμε ! ! !