Επέστρεψε δυναμικά στις νίκες και βάζει πλώρη για… Φάληρο!

Ο Παναθηναϊκός όντας παραγωγικός στο πρώτο μέρος και αποτελεσματικός στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στον Ηρακλή με 2-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Επιστροφή στις νίκες για τους «πράσινους», οι οποίοι πλέον βάζουν πλώρη για το Φάληρο με μια ενδιάμεση στάση την Πέμπτη για το Europa League κόντρα στην Σταντάρ Λιέγης.

Η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι πανηγύρισε την πρώτη της νίκη για τον μήνα Οκτώβριο. Τα κακά αποτελέσματα ανήκουν στο παρελθόν για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πλέον επιθυμεί να κάνει ένα restart και να επιστρέψει στην κορυφή του πρωταθλήματος. Στο αγωνιστικό κομμάτι το τριφύλλι ήταν μακράν καλύτερο από τον «γηραιό» και απολύτως δίκαια, πανηγύρισε στο τέλος τους τρεις βαθμούς της νίκης με συνολικό σκορ 2-0.

Αρχικά οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο εμφανίστηκαν ανώτεροι αλλά ξύπνησαν στον κόσμο τους, τους εφιάλτες των προηγούμενων παιχνιδιών. Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών και μηδέν γκολ. Στο δεύτερο μέρος όμως τα πράγματα άλλαξαν με τον Παναθηναϊκό να γυρίζει το διακόπτη και να γίνεται αποτελεσματικότατος, καθώς στις δύο πρώτες φάσεις του, ουσιαστικά καθάρισε και το ματς, διότι με Λέτο και Εμποκού μπήκε μπροστά στο σκορ.

Η νίκη με 2-0 είναι ιδιαίτερα σημαντική, κυρίως για το ψυχολογικό κομμάτι της ομάδας, η οποία πλέον κοιτάζει αρχικά το ματς με την Σταντάρ Λιέγης για το Europa League κι έπειτα παίζει τα ρέστα του και στο πρωτάθλημα, κόντρα στον Ολυμπιακό. Κερδίζοντας και στα δύο ματς, μπαίνει στο κόλπο της πρόκρισης και της κορυφής ταυτόχρονα.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο θα λέγαμε ότι ήταν ένα copy paste του ημιχρόνου της Βέροιας με μια διαφορά όμως. Ο Παναθηναϊκός χωρίς την παραμικρή υπερβολή, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή της μπάλας και συνολικά έκαναν εννέα τελικές προσπάθειες. Καμία όμως δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Ηρακλής κατέβηκε στο γήπεδο φανερά για να αμυνθεί και να μην δεχθεί γκολ. Εν μέρει τα κατάφερε και αυτό οφείλεται στην αστοχία του τριφυλλιού και στον Ντούσαν Πέρνις, ο οποίος όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρών, κρατώντας ανέπαφη την εστία του «γηραιού». Η πρώτη επίσκεψη του Παναθηναϊκού στην περιοχή του Ηρακλή, πραγματοποιήθηκε μόλις στο 6’ της αναμέτρησης. Ο Ιβανόφ έπειτα από κόρνερ του Βιγιαφάνιες, έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Πέρνις. Τρία λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Ρόμπιν Λουντ να απειλήσει, καθώς δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κατέληξε κόρνερ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν ακάθεκτοι τον επιθετικό τους μονόλογο και στο 10’ ο Κουτρουμπής δοκίμασε ένα σουτ αλλά είδε την μπάλα να περνάει άουτ.

Ο Ηρακλής ήταν στην κυριολεξία όλος πίσω και περίμενε τον Παναθηναϊκό. Μάλιστα δεν είχε την παραμικρή διάθεση να επιτεθεί έστω με κόντρα-επιθέσεις. Έτσι, στο 11’ ο Βιγιαφάνιες πασάρει στον Μπεργκ, με τον Σουηδό φορ να αστοχεί σε ψηλοκρεμαστό πλασέ που δοκίμασε. Το κρεσέντο των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε για τον Παναθηναϊκό. Συγκεκριμένα ο Μπεργκ στο 12’ είδε τον Πέρνις να του στερεί τη χαρά ενός τέρματος, καθώς του απέκρουσε το σουτ του. Για περίπου εννέα λεπτά υπήρξε μια παύση της αρμάδας του Αντρέα Στραματσόνι, με τον Ηρακλή σ’ εκείνο το διάστημα να… ξεμυτίζει από την περιοχή, όταν έβρισκε την ευκαιρία. Όμως στο 21’ ο Γουακάσο από τα αριστερά έκανε εξαιρετική ενέργεια, έβγαλε την σέντρα στον Λέτο, ο οποίος με σκαστή κεφαλιά αστόχησε.

Η «πράσινη» πίεση συνεχίστηκε και στο 23’ ο Γουακάσο δοκίμασε ένα αριστερό σουτ εκτός περιοχής, το οποίο όμως κατέληξε άουτ. Οι ευκαιρίες για τον Παναθηναϊκό σπαταλούνταν η μία πίσω από την άλλη και ο Ηρακλής πατούσε πάνω σ’ αυτό το 0-0, χωρίς ουσιαστικά να προσπαθεί να κάνει κάτι περισσότερο από το να αμυνθεί. Μάλιστα ο Ιβανόφ στο 26’ ξαναχτύπησε, καθώς μετά από κόρνερ είδε την μπάλα να περνάει άουτ. Η τελευταία φάση για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 36’ όταν ο Γουακάσο πάσαρε στον Βιγιαφάνιες, εκείνος δοκίμασε το σουτ, όμως ο Πέρνις του είπε όχι αποκρούοντας την μπάλα. Η απάντηση του Ηρακλή σ’ όλες αυτές τις ευκαιρίες του Παναθηναϊκού ήρθε στο 37’ μ’ ένα αρκετά άστοχο σουτ του Κυριακίδη.

Πολύ καλύτερος συνολικά ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά καμία δεν κατέληξε στα δίχτυα. Από την άλλη πλευρά ο Ηρακλής ήταν κλεισμένος και ήθελε να μην δεχθεί γκολ. Για τα πρώτα 45 λεπτά τα κατάφερε περίφημα.

14877154_1109186585855220_2016593938_n

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε πάνω-κάτω όπως το πρώτο. Δηλαδή ο Ηρακλής ήταν αμυντικά προσανατολισμένος και ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε ματαίως να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του «γηραιού». Η διαφορά που παρατηρήθηκε είχε να κάνει με το γεγονός ότι οι «πράσινοι» δεν ήταν τόσο παραγωγικοί όσο στο πρώτο μέρος. Με λίγα λόγια ο ρυθμός στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης βόλευε μόνο τους φιλοξενούμενους.

Τελικά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να λύσει στο 58’ τον γόρδιο δεσμό μ’ έναν περίεργο τρόπο. Ο Αργεντινός επιθετικός έβγαλε πάσα στον Μπεργκ, εκείνος έχασε τον έλεγχο της μπάλας, ωστόσο η αδράνεια της άμυνας και του Πέρνις έδωσαν την ευκαιρία στον Λέτο να κάνει με ένα κοντινό πλασέ το 1-0. Μάλιστα το γκολ ήρθε σ’ ένα σημείο όπου ο Ηρακλής είχε πάρει λίγα μέτρα στο γήπεδο και δεν απειλούταν. Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο έγινε αποτελεσματικός και ο Πολ Ζοζέ Εμποκού στο 62’ μ’ ένα πολύ ωραίο πλασέ έκανε το 2-0, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι κι έπειτα στα δίχτυα.

Χαρακτηριστικό της αποτελεσματικότητας του τριφυλλιού ήταν ότι σε δύο επισκέψεις τους στην περιοχή του Πέρνις, σκόραραν δύο φορές. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός προτίμησε να κάνει συντήρηση δυνάμεων και να πατήσει πάνω στο υπέρ του 2-0. Βεβαίως αν μπορούσε να διεκδικήσει κι άλλο γκολ, τότε θα το έκανε. Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε στο 71’ όταν ο Αγγελόπουλος έκανε το σουτ, όμως ο Στιλ μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Μάλιστα εννέα λεπτά αργότερα, ο Κυνηγόπουλος έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει και πάλι τον Ηρακλή στο παιχνίδι, καθώς το σουτ του σε κενή εστία, πέρασε άουτ. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 83’ όταν ο Μπεργκ σούταρε αλλά ο Πέρνις απέκρουσε.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση μιας σπουδαίας και σημαντικής νίκης του Παναθηναϊκού, τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά. Οι «πράσινοι» πλέον θα πάνε στο Φάληρο για να αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό σ’ ένα από τα πιο σημαντικά ματς της φετινής σεζόν.

Διαιτητής: Ο Άγγελος Ευαγγέλου μαζί με τους βοηθούς του δεν μπορούμε να πούμε ότι παίρνουν καλό βαθμό στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Αρχικά στο πρώτο ημίχρονο υπέπεσαν σε τρία λάθη συνολικά. Στο 16’ ο Μπεργκ έφυγε τετ-α-τετ αλλά η φάση σταμάτησε λανθασμένα ως offside. Στο 20’ ο Γουακάσο δέχθηκε κίτρινη κάρτα έπειτα από ανύπαρκτο φάουλ, ενώ στο 23’ ο Ρέις έκανε την σέντρα με την μπάλα να βγαίνει από τον Πέρνις αλλά να δίνεται άουτ. Τέλος, σοβαρό ήταν και το λάθος στο 76’ όταν δεν δόθηκε πέναλτι και κόκκινη κάρτα σε χέρι του Κυνηγόπουλου.

Man of the Match: Ο πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα κατά την άποψη μας είναι ο Σεμπάστιαν Λέτο. Ο Αργεντινός άσος ήταν για μια ακόμα φορά ο άνθρωπος που έβγαλε τον Παναθηναϊκό από τη δύσκολη θέση. Ουσιαστικά ο Λέτο, σταμάτησε με την επίτευξη του γκολ του, το ρεσιτάλ των χαμένων ευκαιριών σε τρία σερί παιχνίδια για το τριφύλλι. Σίγουρα το συγκεκριμένο γκολ έλυσε τα πόδια των «πράσινων».

Προπονητής: Ο Αντρέα Στραματσόνι αποφάσισε να προχωρήσει σε rotation, καθώς η συνέχεια είναι απαιτητική και δύσκολη. Βάση και των επιλογών που είχε λόγω και των απουσιών, η ενδεκάδα που παρέταξε ήταν αρκετά καλή. Παράλληλα ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε παραγωγικός στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο αποτελεσματικός με αποτέλεσμα να πάρει το τρίποντο. Σωστές και οι αλλαγές του Ιταλού, ο οποίος παίρνει αρκετά καλό βαθμό.

Συνθέσεις

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Χουχούμης (Εμποκού 55’), Κουτρουμπής, Ιβανόφ, Μέστο, Ρέις, Λουντ (Μίγγος 84’), Γουακάσο, Βιγιαφάνιες, Λέτο (Ιμπάρμπο 66’), Μπεργκ

Ηρακλής (Γιάννης Αμανατίδης): Πέρνις, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Βοσνακίδης, Σαραμαντάς, Ιντζόγλου, Ρούσσος, Μοντέιρο, Λεοζίνιο (Αγγελόπουλος 66’), Κούρος (Πασάς 45’), Λάμπρου (Κυνηγόπουλος 78’)