Επέστρεψε στις νίκες και παει Βαρκελώνη

Ο Παναθηναϊκός σ’ ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά πήρε την νίκη κόντρα στην Νταρουσάφακα με σκορ 86-80. Οι πράσινοι με αυτήν την νικη έφτασαν τις 5 νίκες σε 9 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» έκαναν ένα δυναμικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και κατάφεραν να επιβάλλουν απο νωρίς τον ρυθμό τους.Κυριαρχούσαν σε όλους τους τομείς στο πρώτο μέρος,με τον μόνο παράγοντα που ”πονούσαν”,να είναι τα αμυντικά ριμπάουντ.

Το σκορ ημιχρόνου ήταν 46-34 με τον Παναθηναϊκό να δείχνει προσωπικότητα και με τους Καλάθη και Σίνγκλετον να είναι εκπληκτικοί.Αξίζει να σημειωθεί ότι έκαναν ντεμπούτο με την πράσινη φανέλα οι Τζέϊμς και Γκάμπριελ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ”ξύπνησαν” και με ένα 26-18 επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο ξανα μπήκαν στο παιχνίδι.Σημαντικό ρόλο έπαιξε η ευστοχία των Τούρκων και οι σημαντικές προσωπικότητες που διαθέτουν,όπως ο Ουαναμέϊκερ και ο Κλάιμπερν.Απ το «τριφύλλι» ξεχώρισαν μεταξύ άλλων οι Ρίβερς και Σίνγκλετον με 13 πόντους έκαστος.

Ο πιο κόμβικός παίχτης του ”εξάστερου”,όμως,αποδείχθηκε ο Γιάννης Μπουρούσης που ήταν καταιγιστικός.Να σημειωθεί ότι κέρδισε 12 φάουλ συνολικά,είχε 18 πόντους και έβαλε το πιο κρίσιμο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα,κάνοντας το 84-80 και εξασφαλίζοντας τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 46-34, 64-60, 86-80.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13, Νίκολς 7, Ρίβερς 13, Τζέιμς 7, Μποχωρίδης, Φώτσης 3, Παππάς 12, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 18, Καλάθης 11

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 8, Αρσλάν, Τουρέν, Μπατούκ, Ερντέν 5, Ουαναμέικερ 19, Κλάιμπερν 26, Αλντεμίρ 2, Σαβάς, Άντερσον 16, Σλότερ, Μπέρτρανς 4