Επιτέλους ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ κόντρα σε όλους και σε όλα!

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην κανονικότητα και απέδρασε με το μεγάλο διπλό από το Κάουνας επικρατώντας με 85-86 της Ζαλγκίρις!

Ο Γιώργος Βόβορας ξεκίνησε με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Ουάιλι απέναντι στους Λιθουανούς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς χωρίς να έχει καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα να μην βγάζει σωστές επιθέσεις είτε όταν βγάζει τις άμυνες είτε όταν δεν τις βγάζει. Στην συνέχεια ο Καλάθης προσπάθησε να κουβαλήσει τον Παναθηναϊκό στο επιθετικό κομμάτι όμως το νέο πρόβλημα ήταν στην άμυνα πάνω στον ασταμάτητο Ζακ Λεντέι που σκόραρε ουσιαστικά οπότε ήθελε και από όπου ήθελε. Το θέμα για τους «πράσινους» ήταν κυρίως οι επιστροφές μιας και οι γηπεδούχοι βγάζοντας επιθέσεις κάτω από τα 8 δευτερόλεπτα έβρισκαν σχεδόν κάθε φορά σκορ. Προεξάρχοντος του αρχηγού ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο δίλεπτο άρχισε να παίζει μυαλωμένα στην επίθεση και ταυτόχρονα με την καλή του αμυντική παρουσία πήρε το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (16-19).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε περίπου όπως σταμάτησε η πρώτη με την είσοδο του Παπαγιάννη όμως να κάνει την διαφορά μιας και η παρουσία του Έλληνα σέντερ έκανε την διαφορά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι Λιθουανοί παρότι έμειναν πίσω με 8 πόντους κατάφεραν να πλησιάσουν στο σουτ με συνεχόμενες βολές που πήραν. Παρόλα αυτά Φριντέτ και Τόμας απάντησαν για το «τριφύλλι» και με 5-0 σερί επανέφεραν την διαφορά στους 8 γρήγορα γρήγορα. Οι παίκτες του Βόβορα έφτασαν και στο +10 με τον Καλάθη να «κεντάει» όμως λίγα δευτερόλεπτα χωρίς συγκέντρωση κόστισαν και κάπως έτσι η διαφορά κόπηκε στην μέση. Παρόλα αυτά ο Φριντέτ συνεργάστηκε με τον Καλάθη στην τελευταία επίθεση με αποτέλεσμα ο αρχηγός να σκοράρει για τρεις at the buzzer στέλνοντας τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια στο +8 (33-41).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και βρίσκοντας τους πόντους που χρειάζεται στην επίθεση φτάνοντας ακόμα και στο +12. Ο Καλάθης ανέλαβε από εκεί και πέρα με δύο σερί τρίποντα και ανέβασε την διαφορά ακόμα περισσότερο. Ο Παπαπέτρου πήρε την σκυτάλη από τον αρχηγό του Παναθηναϊκού και με δικά του τρίποντα ανέβασε την διαφορά ακόμα περισσότερο. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να κρατηθεί με νύχια και με δόντια και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -11 (53-64).

Η Ζαλγκίρις μπήκε με ενέργεια στο τελευταίο δεκάλεπτο μειώνοντας την διαφορά ενώ κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ και μείωσε την διαφορά στους 7 πόντους 6:30 πριν το τέλος του ματς. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση στο φοβερό σερί της Ζαλγκίρις με 5 σερί πόντους του Τόμας και το εκπληκτικό μαρκάρισμα του Παπαγιάννη ανεβάζοντας την διαφορά στους 8. Οι Λιθουανοί έβαλαν μαζεμένα όλα τα τρίποντα που δεν έβαλαν στο υπόλοιπο ματς και κατέβασαν την διαφορά στους 5 πόντους με 1:50 για το τέλος του ματς. Ένα τεράστιο καλάθι του Φριντέτ επανέφερε την διαφορά στα τρία σουτ (+7) με 93 δευτερόλεπτα να μένουν για την λήξη. Η Ζαλγκίρις μείωσε στους 4 πόντους και με τον Καλάθη στον πάγκο (5 φάουλ) ξεκίνησε το foul game από νωρίς, όμως ο Παναθηναϊκός σε δύο περιπτώσεις (Ράις, Παππάς) έβαλαν όσες βολές χρειαζόταν για να στείλει την διαφορά ξανά στους 7. Η Ζαλγκίρις με άλλο ένα ανύπαρκτο φάουλ και ένα τρίποντο του Γκριγκόνις έριξε ξανά την διαφορά στους 3 πόντους και η μπάλα ήταν στα χέρια του Παναθηναϊκού με 30″ στο ρολόι. Ο Παπαπέτρου κάρφωσε σε μία εκπληκτική επίθεση του Παναθηναϊκού υπό πίεση, ο Φριντέτ έβαλε τις 2 βολές στο τέλος και ο Παναθηναϊκός απέδρασε από το Κάουνας με το διπλό!

Τελικό σκορ 85-86

Στατιστικά παικτών:

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Γουόκαπ 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Λεκαβίτσιους 14 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Χέιζ 2 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γιανκούνας 5, Μιλάκνις 11 (2/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 15 (5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαντέιλ 12 (0/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 9 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουλανόβας 11 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 9/10 βολές).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ράις 7 (0/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς 5, Βουγιούκας 1, Τζόνσον 2, Φρεντέτ 11 (3/8 τρίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Καλάθης 19 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γουάιλι 4, Μήτογλου, Μπεντίλ 4 (4/4 βολές).

Στατιστικά ομάδων:

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: 15/34 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 22/25 βολές, 33 ριμπάουντ (25+8), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 τάπες.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 19/36 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 15/22 βολές, 31 ριμπάουντ (25+6), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 τάπες.