Ιστορική ξεφτίλα…

Ο Παναθηναϊκός, σε μία νύχτα ντροπής, διασύρθηκε (81-48) στην Σερβία από τον Ερυθρό Αστέρα στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Με σουτ μέσης απόστασης του Παπαγιάννη, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-4 στο ξεκίνημα. Το φλότερ του Ουόλτες έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους Σέρβους (7-6). Ο Ερυθρός Αστέρας μ’ ένα πέντε-μηδέν έφτασε σε διπλό σκορ (12-6). Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-6. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω με 21-8.

Το τρίποντο και φάουλ του Ντάριλ Μέικον έριξε την διαφορά στους εννιά (21-12). Με κάρφωμα του Αμερικάνου γκαρντ, το «τριφύλλι» μείωσε στους εννιά (25-16). Οι Σέρβοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό της αναμέτρησης, με τον Σιμόνοβιτς να διευρύνει το προβάδισμα στους δεκατρείς (31-18). Το τρίποντο του Ντόμπριτς εκτόξευσε την διαφορά στους δεκαεπτά (37-20). Με κάρφωμα του Σαντ-Ρος, οι «πράσινοι» μείωσαν στους δεκαπέντε (39-24). Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με το «τριφύλλι» να είναι πίσω με 39-26.

Το καλάθι και φάουλ του Κάλινιτς διαμόρφωσε το 43-28. Με σουτ μέσης απόστασης του Σαντ-Ρος, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 47-30. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και τελείωσε την φάση, διαμορφώνοντας το 53-36. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να υπολείπεται εικοσιένα πόντων των Σέρβων (57-36).

Το εύστοχο σουτ του Ντόμπριτς ανέβασε την διαφορά στους τριανταένα (67-36). Το σουτ τριών πόντων του Πέρι διαμόρφωσε το 70-41. Τελικά ο Παναθηναϊκός γνώρισε μία βαριά ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα με 81-48 και υποχώρησε στο 2-6.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 39-26, 57-36, 81-48