Νέα αυτοκτονία για τον Παναθηναϊκό

Με αμέτρητα σκαμπανεβάσματα ο Παναθηναϊκός, ξανά, αυτοκτόνησε σε αγώνα εκτός έδρας και ηττήθηκε με 78-73 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Κορυφαίοι για τους νταμπλούχους ήταν ο Ντίνος Μήτογλου που κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ, ο Τζίμερ Φριντέτ που άλλαξε την ροή του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Νίκος Παππάς που μοιάζει να τραβάει από τα μαλλιά την ευκαιρία που του έδωσε ο Ρικ Πιτίνο.

Το ματς:

Ο Πιτίνο έκανε την έκπληξη και ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Καλάθη, Παππά, Παπαπέτρου, Μπέντιλ και Παπαγιάννη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρησε και πήρε γρήγορα προβάδισμα μεγαλύτερο του ενός σουτ παίζοντας με συγκέντρωση και χωρίς βιασύνη. Από την άλλη στην άμυνα έδειχνε αρκετά βελτιωμένος και δεν αντιμετώπιζε ιδιαίτερα προβλήματα. Μετά από μόλις πέντε λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 5-15 έχοντας τον Νίκο Παππά σε καλό βράδυ. Στην συνέχεια έπαιξε με υπομονή στην επίθεση ώστε να δώσει βάρος στην άμυνα και του βγήκε! Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Πιτίνο βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ με 9-21!

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου καμία από τις δύο ομάδες δεν ξεχώρισε και το σκορ έμεινε στα ίδια επίπεδα για τα πρώτα πέντε λεπτά. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι φάνηκε να βρίσκουν σιγά σιγά ρυθμό και κατέβασαν την διαφορά μετά από ώρα στους οκτώ πόντους (19-27). Ο Παναθηναϊκός έδωσαν την δυνατότητα στον Ερυθρό Αστέρα να «τρέξει το γήπεδο» με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους έξι. Στην συνέχεια οι «πράσινοι» έχασαν κάθε επαφή με την έννοια «βάζω την μπάλα στο καλάθι» με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να γυρίσει το ματς και να πάει στα αποδυτήρια με τρεις πόντους προβάδισμα (35-32).

Η εικόνα στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν διαφορετική. Ο Παναθηναϊκός μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση, χωρίς όμως να «βγάζει μάτια». Ίσως η διαφορά στο παρκέ να οφειλόταν στο ότι οι γηπεδούχοι, προφανώς, είχαν χάσει τον ρυθμό τους μετά την διακοπή. Μετά από τέσσερα λεπτά οι παίκτες του Πιτίνο βρισκόντουσαν στο +2 (37-39). Η είσοδος του Φριντέτ έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στο «τριφύλλι» μιας και ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε οκτώ σερί πόντους ανεβάζοντας την διαφορά στους εννιά, μια διαφορά που Ουέσλι Τζόνσον αύξησε ακόμα περισσότερο με τρίποντό του. Με 2:20 στο ρολόι ο πίνακας του σκορ έγραφε 41-53. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 46-57.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα με τον Φριντέτ να κάνει πολύ γρήγορα δύο χαζά λάθη. Παρόλα αυτά ο «Τζίμερμαν» πήρε το αίμα του πίσω με τρίποντο από τα εννέα μέτρα. Η ομάδα του Σάκοτα με την βοήθεια του…έκτου παίκτη πλησίασαν ξανά, ακριβώς όπως στο πρώτο ημίχρονο. Με 4:40 στο ρολόι το σκορ ήταν 62-65. Οι Σέρβοι δεν άργησαν καθόλου να πάρουν το προβάδισμα χάρη στις νέες…αυτοκτονικές τάσεις του Παναθηναϊκού. Ο Τόμας 100 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ισοφάρισε σε 70-70 με τρίποντο από την γωνία. Ο Περπέρογλου έκανε το 71-70 με βολή όμως ο Καλάθης απάντησε βάζοντας μπροστά τους νταμπλούχους με ένα απίθανο γκολ-φάουλ. Κι όμως ούτε αυτό ήταν αρκετό μιας και Κέβιν Πάντερ ευστόχησε σε αμαρκάριστο τρίποντο δίνοντας, ξανά, το προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα με 74-73. Ο Φριντέτ δεν κατάφερε καν να σουτάρει για τον Παναθηναϊκό και πλέον το σκορ ήταν στο 75-73 με 17″ να μένουν για την λήξη του ματς.

Τελικό σκορ: 78-73