Έσωσε τη παρτίδα με Γερεμέγεφ στο τελευταίο… δευτερόλεπτο

Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον ΠΑΟΚ, στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Super League που έγινε στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Οι «πράσινοι» του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση με τον Φίλιπ Τζούρισιτς να καταγράφει την πρώτη τελική του ματς στα… 90 δευτερόλεπτα, με τη μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Κοτάρσκι, ενώ ο Σέρβος δυο λεπτά (3′) αργότερα σημείωσε άλλη μια τελική για το «τριφύλλι». Στο 8‘ ο Φώτης Ιωαννίδης επιχείρησε να «γυρίσει», σούταρε αλλά δεν είχε κανένα πρόβλημα μπλοκάρει, ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ. Στο 11‘, ο Παναθηναϊκός συνέχισε τον επιθετικό «μονόλογο» με τον Παλάσιος να κάνει σέντρα στον Ιωαννίδη, με τον δεύτερο να μη βρίσκει «γεμάτα» τη μπάλα, ενώ 5 λεπτά αργότερα (16‘) απείλησε και ο Τσέριν με σουτ εκτός περιοχής.

Μη ξεχάσεις: Αυτοψία στο ΟΑΚΑ: Καθαρά πλάνα απ’ όσα δεν έχει δει κόσμος! (vid)

Στο 19΄ ο ΠΑΟΚ «άνοιξε» το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα, έπειτα απο σέντρα του Ζίβκοβιτς και ολιγωρία στην άμυνα του Παναθηναϊκού, με τον Τόμας να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Η «απάντηση» ήρθε άμεσα (23′), με τη σέντρα του Χουάνκαρ με τον Τσέριν αν μη μπορεί να βρει τη μπάλα. Στο 29‘ ο Κώτσιρας, απείλησε με πολύ καλό σουτ, με το Κοτάρσκι, δύσκολα, να παραχωρεί κόρνερ.

Στο 32‘ ο Σεμπαστιάν Παλάσιος έφερε σε ισορροπία το ματς (1-1) έπειτα από διαγώνιο σουτ, όταν του στρώθηκε η μπάλα. Στο 41‘ ο ΠΑΟΚ με το Κωσταντέλια απείλησε τον Μπρινιόλι, με το διαιτητή της αναμέτρησης να υποδεικνύει χέρι του νεαρού χαφ. H πρώτη κίτρινη κάρτα δόθηκε στο 44΄στον Μπάμπα για φάουλ στον Παλάσιος. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Μπερνάρ, σούταρε εντός περιοχής, έπειτα από φάση διαρκείας με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, με τον Ιωαννίδη να κερδίζει κόρνερ στο 46‘. Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 50΄ με φάουλ του Τάισον, με τη μπάλα να περνά άουτ. Στο 54′ και ο Σβάμπ «κιτρινίστηκε» όταν ανέκοψε αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, με τον Τζούρισιτς. Ένα λεπτό αργότερα (55′), Παλάσιος έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-1 όταν αστόχησε εξ’ επαφής.

Στο 58‘ ο Ζίβκοβιτς με πολύ ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι δίνοντας προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Στο 68΄, ο Μπερνάρ, βρήκε χώρο και απείλησε με δυνατό μακρινό σουτ τον Κοτάρσκι, με τον Κροάτη να μπλοκάρει. Στο 78‘ ο Μαντσίνι επιχείρησε σέντρα με τον Κουλιεράκη να παραχωρεί κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Βιλένα, έπειτα από πάσα του Αράο, αστόχησε εξ’ επαφής. Στο 81΄ο Βιλένα απείλησε εκ νέου με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Κοτάρσκι. Στο 85΄ο Παναθηναϊκός συνέχισε την πίεση με τον Βέρμπιτς, όμως, να κάνει απελπιστικό τελείωμα. Σε κόρνερ στο 88‘, ο Γέντβαϊ πήρε τη κεφαλιά με το Κοτάρσκι να του λέει «όχι». Στο 94‘ ο Σαμάτα επιχείρησε να απειλήσει, δίχως επιτυχία, τον Μπρινιόλι. Ένα λεπτό αργότερα (95′) ο Γέντβαϊ πήρε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Κοτάρσκι. Στο 96‘ ο Γερεμέγεφ, έσωσε με κεφαλιά, τη παρτίδα, για τον Παναθηναϊκό, κάνοντας το 2-2.