«Έσπασε» τη κατάρα της Σύρου και έφυγε για τελικό!

Μεγάλη νίκη – πρόκριση πέτυχε η ομάδα βολει του Παναθηναϊκού καθώς επικράτησε του Φοίνικα στη Σύρο στο δεύτερο ημιτελικό του Λίγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ σε διπλές αναμετρήσεις.

Οι «πράσινοι» παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο, με εξαίρεση το δεύτερο σετ, έφτασαν στη «καθαρή» νίκη με 3-1, και σε συνδυασμό με το 3-2 του Αμαρουσίου, έφτασαν στη πολυπόθητη πρόκριση στο τελικό του θεσμού εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ. Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει στη Θεσσαλονίκη στις 09/05 ενώ 4 ημέρες αργότερα η σειρά θα μεταφερθεί στον Άγιο Θωμά για το δεύτερο παιχνίδι.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν παρεμφερές με αυτό του πρώτου ημιτελικού. Οι δύο ομάδες έπαιξαν σε πολύ υψηλό ρυθμό ενώ ήταν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου σετ παρά τα «ελαφριά» προβαδίσματα είτε της μίας είτε της άλλης ομάδας. Όταν το σετ μπήκε στη κρίσιμη καμπή του το μπλοκ των πρωταθλητών «δούλεψε» για τα καλά, γεγονός που οδήγησε το «τριφύλλι» στο 0-1 με το σετ να ολοκληρώνεται με 22-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Σύρου μπήκε καλύτερα στο γήπεδο. Το μπλοκ των γηπεδούχων κυμάνθηκε σε πάρα πολύ υψηλά στάνταρ και έτσι πήραν πολύ γρήγορα προβάδισμα της τάξης των 6 πόντων (8-2). Η κατάσταση δεν άλλαξε και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 8 πόντους (11-3) με τον Φοίνικα να έχει τον πλήρη έλεγχο του σετ για την υπόλοιπη διάρκεια του. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 25-12 κάνοντας το 1-1 στο παιχνίδι.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε με… κεκτημένη ταχύτητα από το δεύτερο σετ και μπήκε πολύ δυνατά και στο τρίτο παίρνοντας «κεφάλι» από το ξεκίνημα αυτού με 4-1. Οι «πράσινοι» ανέκαμψαν γρήγορα και πλησίασαν σε 5-4 και με «όπλο» το μπλοκ τους έφεραν το σετ στα ίσια με 6-6, ενώ λίγες στιγμές αργότερα πήραν και προβάδισμα στο σκορ με 6-7. Το βόλεϊ που είδαμε στο τρίτο σετ θύμισε σε αρκετά σημεία το πρώτο σετ. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ χωρίς η μία να αφήνει την άλλη να ξεφύγει. Ένα μικρό ξέσπασμα από την ομάδα της Σύρου ήταν αρκετό ώστε να πάρει ο Φοίνικας ένα προβάδισμα τριών πόντων (14-11). Μετά το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ανδρεόπουλου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +4 (16-12) αλλά ένα πολύ καλό σερί των «πρασίνων» στη περιστροφή που σέρβιρε ο Ρανγκέλ έριξε τη διαφορά στον πόντο (16-15). Με Στάλεκαρ από το κέντρο και Πρωτοψάλτη από το πλάι οι «πράσινοι» ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους και πήραν προβάδισμα στο σετ με 17-18 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα σερί 0-4 και έτσι η διαφορά έφτασε στους 5 πόντους (17-22). Ο Φοίνικας ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας στους 3 (19-22) αλλά αυτό δεν πτόησε το «τριφύλλι» και έκανε το 1-2 σετ με 21-25.

Το επόμενο σετ βρήκε τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα αυτού. Το «τριφύλλι» ήξερε πολύ καλά ότι με ένα σετ ακόμη θα έπαιρνε το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό του Λίγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». Αυτό φάνηκε και μέσα στον αγωνιστικό χώρο, Οι παίκτες των «πρασίνων» πήραν διαφορά δύο πόντων (5-7), ωστόσο η ομάδα της Σύρου αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία προτού δώσει εκ νέου προβάδισμα ο Στάλεκαρ με επίθεση πρώτου χρόνου (7-8). Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 2 πόντους (10-12), παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσια (12-12), Οι πρωταθλητές ανέκτησαν ξανά τον έλεγχο του σετ και πήραν σημαντικό προβάδισμα με 16-14. Οι Συριανοί δεν παρέδιδαν με τίποτα τα όπλα και έτσι το σετ έγινε ξανά ισόπαλο με 16-16, ενώ λίγες στιγμές αργότερα ο Φράγκος με άσο έκανε το 17-16. Το «τριφύλλι» τούμπαρε εκ νέου τη κατάσταση και πήρε εκ νέου το προβάδισμα κάνοντας το 18-20. Η αγωνία κράτησε μέχρι τους τελευταίους πόντους, ο Παναθηναϊκός είχε τον «ελαφρύ» έλεγχο του σετ και τελικά το κατέκτησε, μαζί με τη νίκη, με σκορ 22-25.