Εθνική: Ήττα από την ανώτερη Λετονία και όλα για όλα με Βέλγιο!

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στη Λετονία και γνώρισε την ήττα με 80-60 στα “Δύο Αοράκια”.

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να αντισταθεί στη Λετονία και γνώρισε βαριά ήττα στο Ηράκλειο με 80-60.

Η Εθνική μας με αυτό το αποτέλεσμα υποχώρησε στο 4-3, με τη Λετονία να ανεβαίνει στο 6-1, εξασφαλίζοντας σε μεγάλο βαθμό την πρόκρισή της στην τελική φάση του Μουντομπάσκετ!

Από την αρχή η Λετονία είχε τον πρώτο λόγο, με το δεύτερο ημίχρονο να ανήκει ολοκληρωτικά σε εκείνη, καθώς η Ελλάδα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της, λόγω κυρίως των ΤΡΑΓΙΚΩΝ ποσοστών στην επίθεση.

Η Ελλάδα είχε μόλις 27.7% εντός παιδιάς, με 11/35 δίποντα και 7/30 τρίποντα, έχασε συντριπτικά τη μάχη των ριμπάουντ (32-46) και δεν προηγήθηκε ΠΟΤΕ στην αναμέτρηση.

Γκίκας και Γόντικας είχαν από 11, όντας οι μόνοι διψήφιοι για την Εθνική μας. Από την άλλη οι Στρέλνιεκς (17π.), Τίμα (19π.) και Μπερτάνς (15π.) έκαναν τη διαφορά για την Λετονία.

Η εξέλιξη:

Η Λετονία μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με όπλο την άμυνα, εγκλώβισε την Εθνική μας, με το σκορ να είναι 0-7 στο 3’. Σταδιακά η Εθνική μας ανέβασε την απόδοσή της, όμως δεν ήταν αρκετό για να πάρει το προβάδισμα. Η Λετονοί καθάρισαν τα ριμπάουντ, έβαλαν σημαντικά σουτ και προηγήθηκαν με 13-16 στο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να μείνουν εκεί.

Η διαφορά παρέμεινε υπέρ της Λετονίας, με την Εθνική μας να παραμένει άστοχη. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +9 στο 17’, με την Ελλάδα να αντιδρά και να μειώνει στο 28-33 με ένα σερί 4-0. Παρόλα αυτά, ο Στρέλνιεκς με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 28-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Ο Γκίκας με τρίποντο μείωσε στους 5 (31-36, 21’), αλλά κάπου εκεί ξεκίνησε ένα πάρτι των Λετονών. Ένα επιμέρους 4-13 ανέβασε τη διαφορά στους 14 (35-49, 23’), με το παρκέ να δείχνει να… γέρνει για την ομάδα του Μπάνκι. Οι φιλοξενούμενοι δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκαν 45-63, ενώ και το τέταρτο ήταν μια αντίστοιχη κατάσταση.

Οι Λετονοί είχαν τον έλεγχο και παγίωσαν τη διαφορά πάνω από τους 20, με το παιχνίδι να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί. Τελικό σκορ 60-80 και νίκη για τη Λετονία.

Δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-63, 60-80

Πηγή: Eurohoops.net