Εβγαλε την υποχρέωση.

Ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον, κατά τα άλλα πολύ μέτριο Παναθηναϊκό, να πάρει τη νίκη απέναντι στην Κηφισιά με 73-67 και να γράψει ιστορία με τις 13/13 νίκες του στην Α1.

Ο Παναθηναϊκος ξεκίνησε πολύ μέτρια το παιχνίδι με την Κηφισιά να έχει το κεφάλι στο σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (32-34). Μάλιστα η διαφορά είχε φτάσει και τους 9 για την ομάδα του Ηλία Παπαθεωδόρου (14-23 στο 12′). Και αυτό διότι ο Παναθηναϊκος δεν έπαιρνε ΚΑΜΙΆ λύση από το ζωγραφιστό. Ενδιαφέρον στατιστικό είναι το 6/11 δίποντα και 4/11 τρίποντα στο ημίχρονο, πράγμα που δείχνει ότι δεν κατάφεραν να κάνουν τη διαφορά είτε ο Ραντούλιτσα, είτε ο Κούζμιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά με τον Φώτση να δίνει με τρίποντο το προβάδισμα στους πράσινους (35-34). Κάτι ο Φώτσης που ήταν σε πολύ καλή μέρα (και βοήθησε τους συμπαίκτες του να βρουν ρυθμό στην επίθεση), κάτι η άμυνα που άρχισε να δυναμώνει, κάτι ο έλεγχος των ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκος πήρε γρήγορα μια διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (46-35 στο 23′). Το ίδιο συνεχίστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού με τον Παναθηναϊκό να κρατάει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Η Κηφισιά κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά μέχρι και τους 7 πόντους αφού η πράσινη άμυνα χαλάρωσε για τα καλά (67-60 στο 37′). Τελικά δεν πλήρωσε την κακή του εμφάνιση και πήρε το ροζ φύλλο με 73-67.

Στα θετικά η πολύ καλή εμφάνιση του Αντώνη Φώτση καθώς και ο, επίσης εξαιρετικός, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Σημαντική επίσης και η συνεισφορά του Τζέιμς Φελντέιν. Κατά τα άλλα η συνολική εικόνα ήταν το λιγότερο κάκιστη. Και αν συνεχιστεί αυτή η εικόνα θα το πληρώσει…