Έχασε δύο βαθμούς, κέρδισε το μέλλον!

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε με όλες τις δυνάμεις του απέναντι στον Ολυμπιακό και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες (2-3 σετ). Συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ με τον κόσμο του «τριφυλλιού» να δίνει βροντερό παρών στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει με 3 πόντους λίγο πριν το τέλος του πρώτου σετ. Οι «πράσινες» το γύρισαν και πήραν προβάδισμα δύο πόντων όμως κάποιοι ανεγκέφαλοι διέκοψαν το ματς αλλά και τον ρυθμό των παικτριών του Καμπερίδη με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να παίρνει το πρώτο σετ με 24-26.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά και το ήλεγξαν σε όλη την διάρκειά του κερδίζοντας το με 25-23, ένα σκορ που μοιάζει να κολακεύει τον Ολυμπιακό με βάση το πως εξελίχθηκε το σετ.

Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά και πήραν γρήγορα μία διαφορά 7 πόντων. Οι παίκτριες του Καμπερίδη ήταν σαφώς επηρεασμένες από την νέα διακοπή που υπήρξε στο σετ όταν το σκορ βρισκόταν στο 3-4. Από εκεί και πέρα το αποτέλεσμα του σετ ήταν προδιαγεγραμμένο και ο Ολυμπιακός το κατέκτησε με 15-25

Στο τέταρτο σετ οι «πράσινες» επανήλθαν και πήραν νωρίς μια διαφορά 3 πόντων το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ στο οποίο κυριάρχησαν και το κατέκτησαν με 25-20 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ οι παίκτριες του Καμπερίδη μπήκαν δυνατά κάνοντας το 4-2 παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες έκαναν την ανατροπή με ένα δικό τους σερί 6-0. Οι «πράσινες» αντέδρασαν, κατέβασαν την διαφορά στους δύο πόντους και το ματς κρίθηκε στον πόντο με τον Ολυμπιακό να παίρνει το ται μπρέικ με 13-15

Τα σετ: 24-26, 26-24, 15-25, 25-20