Μέικον και… τέζα η Φενέρμπαχτσε!

Ο Παναθηναϊκός, με Buzzer Beater τρίποντο του Ντάριλ Μέικον, νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 59-62 στην Πόλη στα πλαίσια της τελευταίας (34ης) αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Τρομερές εμφανίσεις από Παπαγιάννη και Παπαπέτρου, έκρινε το ματς ο Μέικον.

Η αναμέτρηση:

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (7-7) ενώ το κάρφωμα του Παπαγιάννη έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» με 7-9. Με καλάθι του Οκάρο Ουάιτ, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +7 (7-14). Ο Τζέρεμι Έβανς άφησε την μπάλα το τούρκικο καλάθι και διαμόρφωσε το 12-16. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά με 20-22.

Με καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +7 (25-32). «Τρέχοντας» ένα μικρό σερί, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τρεις (31-34). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να προηγούνται με 32-38.

Το κάρφωμα του Παπαγιάννη διαμόρφωσε το 34-40. Το καλάθι του Ιωάννη Παπαπέτρου ανέβασε την διαφορά στους επτά (37-44). Μ’ ένα τέσσερα-μηδέν, οι Τούρκοι πλησίασαν στους τρεις (41-44). Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +5 (49-44).

Οι 2/2 βολές του Ντάριλ Μέικον κατέβασαν την διαφορά στους τρεις (51-48). Ένα σερί πέντε πόντων έφερε την Φενέρμπαχτσε στο +8 (56-48). Οι «πράσινοι» πλησίασαν στους τρεις (58-55), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Με σουτ μέσης απόστασης του Ιωάννη Παπαπέτρου, το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά με 58-59. Το Buzzer Beater τρίποντο του Ντάριλ Μέικον χάρισε την νίκη στον Παναθηναϊκό με 59-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62