Φιλανδική… «εκτέλεση» στην Τούμπα!

Ισόπαλος χωρίς τέρματα αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι-οφ, με τον Γκεστράνιους να κάνει… (για μία ακόμη φορά) «όργια» εις βάρος των «πρασίνων» μη αφήνοντας το πλεονέκτημα σε φάση που σκόραρε ο Μακέντα στο 78′.

Η ομάδα του Μπόλονι, με αυτό το βαθμό, παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας έχοντας 51 βαθμούς, 4 λιγότερους από την ΑΕΚ που βρίσκεται στην προνομιούχο 4η θέση που οδηγεί στο Conference League.

Οι πρώτες τελικές προσπάθειες της αναμέτρησης ανήκουν στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στο 7′ ο Τζόλης επιχείρησε το σουτ αλλά ο Διούδης μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα δίχως να απειληθεί. Δύο λεπτά αργότερα (9′) ο νεαρός επιθετικός είχε πάλι την ευκαιρία να γίνει απειλητικός αλλά ο Διούδης τον πρόλαβε την ύστατη ώρα και μάζεψε τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Γενικότερα το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν… «γεμάτο» από λάθη εκατέρωθεν μέσω των οποίων προσπαθούσαν να επωφεληθούν αμφότερες οι ομάδες.

Στο 13′ η ομάδα του Γκαρσία έφυγε στο ανοιχτό γήπεδο αλλά η τελική προσπάθεια του Σφιντέρσκι δεν ήταν αρκετή να απειλήσει την «πράσινη» εστία με τον Διούδη να μπλοκάρει άνετα την μπάλα. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα «έπεσε» αισθητά με τους ποδοσφαιριστές του Μπόλονι, μάλιστα, να έχουν ελαφρά κατοχή της μπάλας (47%-53%). Βέβαια αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να δημιουργηθεί κάποια τελική προσπάθεια προς την εστία του Πασχαλάκη.

Στο 25′ οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ακόμη μία καλή προσπάθεια για να σκοράρουν. Ο Ελ Καντουρί επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή του «τριφυλλιού» αλλά ο Διούδης, με διπλή προσπάθεια, μάζεψε τη μπάλα κρατώντας το μηδέν στην «πράσινη» άμυνα.

Στο 31′ ο Τζόλης προσπάθησε, ξανά, να γίνει απειλητικός αλλά το σουτ που δοκίμασε κόντραρε σε ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού και πέρασε κόρνερ. Περίπου δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο (34′) το «τριφύλλι» δημιούργησε, ουσιαστικά, την πρώτη του τελική προσπάθεια στην αναμέτρηση. Ο Νιας εκτέλεσε το φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πάρα πολλά μέτρα έξω από την εστία δίχως να ανησυχήσει καν ο Πασχαλάκης.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 42′. Ο Ελ Καντουρί βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μέσα στη περιοχή του «τριφυλλιού», ωστόσο προτού κάνει την οποιαδήποτε ενέργεια, και υπό την επίβλεψη του Φραν Βέλεθ, παραπάτησε και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη προσπάθεια του. Ο Ισπανός στη συνέχεια έδιωξε τη μπάλα απομακρύνοντας τον κίνδυνο.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, με την κατοχή να ήταν ναι μεν μοιρασμένη, ωστόσο οι καλές στιγμές ήταν του ΠΑΟΚ, ο οποίος σε 3-4 περιπτώσεις προσπάθησε να γίνει απειλητικός προς την εστία του Διούδη χωρίς αποτέλεσμα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήταν του Παναθηναϊκού. Στο 51′ ο Μακέντα, μετά από μπαλιά του Μαουρίσιο, προσπάθησε να φέρει τη μπάλα μπροστά του, αλλά δεν κατάφερε να την ελέγξει και έτσι ο Πασχαλάκης μάζεψε τη μπάλα χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα.

Η επόμενη τελική προσπάθεια της αναμέτρησης ήρθε στο 67′ όταν ο Μαουρίσιο, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνιες από αριστερά, επιχείρησε μακρινό σουτ με το δεξί το οποίο, παρόλα αυτά, δεν είχε καμία τύχη και δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικό για την εστία των γηπεδούχων. Στο 78′ ήρθε η πιο πολυσυζητημένη φάση της αναμέτρησης. Ο Γκεστράνιους δεν άφησε το πλεονέκτημα μετά από φάουλ που έγινε στον Καμπετσή, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μακέντα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα….

Στο 87′ ο ΠΑΟΚ έγινε για πρώτη φορά απειλητικός στο δεύτερο μέρος. Ο Μούργκ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σβάμπ πήρε την κεφαλιά αλλά δεν σημάδεψε σωστά και έτσι η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Διούδη. Στο 90′ οι Θεσσαλονικείς απείλησαν ξανά αλλά η προσπάθεια του Τσέχου βρέθηκε στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Διούδη.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+6′) οι «πράσινοι» λίγο έλειψε να «κλέψουν» τη νίκη. Ο Καρλίτος έκανε ωραία κίνηση, συνέκλινε στην περιοχή έκανε το δεξί σουτ αλλά ο Πασχαλάκης με εκπληκτική επέμβαση διατήρησε το «μηδέν» για την ομάδα του. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς τέρματα.