Φιλική νίκη κόντρα στις Εσπερίδες

Ένα ακόμα νικηφόρο φιλικό ματς έδωσε ο Παναθηναϊκός στο γυναικείο μπάσκετ κόντρα στις Εσπερίδες στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι «πράσινες» έδειξαν και απόψε ότι βρίσκονται σε καλό αγωνιστικό δρόμο για το χρονικό σημείο που βρισκόμαστε.

Το «τριφύλλι» δε μπήκε καλά από την αρχή του ματς με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-20. Ωστόσο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με τον ΠΑΟ να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του γηπέδου σκοράροντας 27 πόντους στην επίθεση, ενώ δέχτηκε μόλις 12 για να κλείσει το ημίχρονο με +8 πόντους (40-32).

Στην τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» είχε το καλύτερο αμυντικό του δεκάλεπτο αφού οι Εσπερίδες σημείωσαν μόλις 7 πόντους (57-39).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε λίγο επιθετικά αλλά κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας και πήρε τη νίκη με 64-53.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 57-39, 64-53

Από πλευράς Παναθηναϊκού αγωνίστηκαν οι: Λύμουρα, Χατζηνικολάου, Ριντ, Χόλμς, Τακ, Γρηγοροπούλου, Μπουντούρη, Μυλωνάκη, Σταμάτη, Ζιάκα, Παλάσκα και Βιντσιλαίου.