Φινάλε-έπος με άνοδο για τον Παναθηναϊκό!

Μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε, η ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού πήρε την άνοδο για την Α1 κατηγορία, παρά το γεγονός ότι ηττήθηκε με 56-49 από τον ΠΑΣΚΑ στο Μετς

Πιο συγκεκριμένα, το «τριφύλλι» διατήρησε «με νύχια και με δόντια» το +9 του ΟΑΚΑ και μετά από ένα φινάλε που «έσπασε» καρδιές πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για το πρωτάθλημα της Α1!

Πρώτη περίοδος

Στη πρώτη περίοδο της αναμέτρησης «μίλησαν» οι άμυνες των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι πήγαν το παιχνίδι σε πολύ χαμηλό ρυθμό. Έτσι, σε συνδυασμό με την αστοχία του Παναθηναϊκού, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣΚΑ να προηγείται, μόλις, για 1 πόντο (9-8).

Δεύτερη περίοδος

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε, ναι μεν, το… αμυντικό mood, ωστόσο ο Παναθηναικος βρήκε τις κατάλληλες λύσεις και στο επιθετικό κομμάτι, γεγονός που τον έστειλε στα αποδυτήρια με διαφορά 5 πόντων (19-24) και συνολικά 14, αν υπολογίσουμε και το +9 του ΟΑΚΑ πριν από μία εβδομάδα (55-46).

Τρίτη περίοδος

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣΚΑ μπήκε καλύτερα, εκμεταλλεύτηκε τη «χαλαρότητα» του Παναθηναϊκού και με επιμέρους σκορ 12-4 βρέθηκε στο +3 περίπου 04:30 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Στη συνέχεια ο ΠΑΣΚΑ εξακολούθησε να παίζει εξαιρετική άμυνα, γεγονός που τον έφερε μέχρι και στο +11 (!!!) περίπου 2′ πριν από το τέλος της περιόδου (39-28). Ωστόσο, ένα «ξέσπασμα» του Παναθηναϊκού στο τελευταίο λεπτό κι ένα σερί 0-6 ήταν αρκετό να ξαναβάλει το «τριφύλλι» σε τροχιά ανόδου (39-34).

Τέταρτη περίοδος

Η τελευταία περίοδος κυμάνθηκε στα επίπεδα της τρίτης. Ο ΠΑΣΚΑ δεν εγκατέλειπε την μάχη, ο Παναθηναϊκός έβρισκε συχνά-πυκνά λύσεις στην επίθεση και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο φινάλε! Ενδεικτικό είναι ότι περίπου 100 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος η γηπεδούχος ομάδα έφτασε στο +8 (54-46) και συνολικά ήθελε άλλον ένα πόντο για να καλύψει τους 9 του πρώτου αγώνα. Το φινάλε ήταν επικό! Οι δύο ελεύθερες βολές του Μαρτσάκη και ένα λάθος του Κοτσαράι στα 11″ πριν το τέλος ήταν αρκετά για να δώσουν την άνοδο στον Παναθηναϊκό, παρά την ήττα με 56-49!

Τα δεκάλεπτα: 9-8, 24-29, 39-34, 56-49