Φινλανδική… «εκτέλεση» στο Καραϊσκάκη!

Με τον Ματίας Γκεστράνιους και τις… αποφάσεις του να κρίνουν την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη για την 17η αγωνιστική της Superleague.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Δώνη, παρά το εξαιρετικό πρώτο μισό, δεν κατάφεραν να αντέξουν στην επανάληψη και έτσι γνώρισαν την ήττα από τους «ερυθρόλευκους». Πλέον, μετά από αυτή την ήττα, το «τριφύλλι» έχασε υπερπολύτιμο έδαφος στη μάχη για τα πλέι-οφ.

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο σουτ της αναμέτρησης καταγράφηκε στο 5′. Μπουχαλάκης έκανε το σουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη. Τέσσερα λεπτά αργότερα (9′) ο Παναθηναϊκός απείλησε γιαω πρώτη φορά. Ο Σα απομάκρυνε με το ένα χέρι μετά το γύρισμα του Ζαχίντ από δεξιά. Στη συνέχεια έδιωξε ο Ομάρ, ακολούθως ο Μπουζούκης δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Καμαρά το οποίο έπρεπε να σφυριχτεί πέναλτι. Στο 16′ οι Πειραιώτες απείλησαν ξανά. Ο Ομάρ έκανε το γύρισμα από δεξιά από τρομερή πάσα του Ποντένσε, αλλά απομάκρυνε ο Γιόχανσον. Στη συνέχεια το σουτ του Καμαρά πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Στο 22′ Ολυμπιακός άγγιξε το 1-0. Ο Ποντένσε άλλαξε γήπεδο από αριστερά και βρήκε τον Μασούρα. Αυτός έκανε το κοντρόλ, σούταρε μέσα από την περιοχή και δεξιά, έδιωξε ο Διούδης με εκπληκτική επέμβαση. Τέσσερα λεπτά αργότερα (26′) η ομάδα του Μάρτινς είχε νέα καλή στιγμή. Ο Μασούρας έκανε την κεφαλιά από καλή θέση, ύστερα από σέντρα του Βαλμπουενά, μπλόκαρε ο Διούδης. Στιγμές αργότερα (27′) ο Παναθηναϊκός έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του στο πρώτο μέρος. Ο Κουρμπέλης έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Δώνης από θέση βολής έκανε πλασέ στην κίνηση, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Γιόχανσον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μέσα από την περιοχή αλλά υποδείχθηκε, ορθά, σε θέση οφσάιντ.

Λίγα λεπτά πριν από το ημίχρονο (42′) ο Ολυμπιακός απείλησε μετά από ώρα. Ο Σεμέδο έκανε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά από αριστερά, ο Διούδης έπεσε και μπλόκαρε. Ένα λεπτό αργότερα (43′) ο Παναθηναϊκός έχασε τη δεύτερη ευκαιρία του στην αναμέτρηση. Ο Γιόχανσον μπήκε στην περιοχή, ο Καμαρά απέτυχε να τον μαρκάρει, έκανε το σουτ, έδιωξε ο Σα. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκει στον Παναθηναϊκό (45+2′).

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πιέσει την ομάδα του Γιώργου Δώνη. Στο 47′, μάλιστα, ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή των Πειραιωτών στην επανάληψη. Ο Μπενζιά έκανε σέντρα σουτ από τα αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη. Λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (58′) ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη του στιγμή στο δεύτερο μέρος. Ο Μακέντα κέρδισε τις κόντρες, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Σα. Ένα λεπτό αργότερα (59′) οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλη μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Καλοτραβηγμένο σουτ του Μπενζιά έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι. Στιγμές αργότερα (60′) οι Πειραιώτες χάσανε τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στον αγώνα. Ο Χριστοδουλόπουλος πλάσαρε με το εξωτερικό από πάσα του Αραμπί, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από την εστία του Διούδη. Στο 73′ οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ στην αναμέτρηση. Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μαροκινός φορ με σουτ στην κίνηση δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Διούδη για το 1-0. Οκτώ λεπτά πριν το τέλος (82′) ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο 2-0. Εξαιρετική κάθετη πάσα του Χριστοδουλόπουλου στον Ομάρ, σουτ του Νορβηγού, έδιωξε δύσκολα ο Διούδης σε κόρνερ