Γερή «σφαλιάρα» από τον Φοίνικα στην Σύρο

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Φοίνικα στην Σύρο για την 6η αγωνιστική της Volleyleague. Πρώτη ήττα για το «τριφύλλι» στο πρωτάθλημα.

1ο σετ:

Ο Φοίνικας μπήκε αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και με δύο διαδοχικά μπλοκ προηγήθηκε με 2-0. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 1-2 με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα, όμως το άουτ σερβίς του Τσάτσιτς ανέβασε την διαφορά στους δύο (1-3). Ο Ανδρεόπουλος αστόχησε και οι γπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις (5-2).

Η διαφορά ανέβηκε στους τέσσερις (6-2), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με μπλοκ του Ρανγκέλ το «τριφύλλι» μείωσε στους δύο (6-4), ενώ με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ πλησίασε στον πόντο (6-5). Μετά από λάθος των παικτών του Φοίνικα οι «πράσινοι» μείωσαν ξανά στον πόντο (7-6).

Με πόντο του Στερν ο Φοίνικας προηγήθηκε με δύο (9-7). Ο Ιβάν Ράιτς νίκησε το στημένο μπλοκ του «τριφυλλιού» και ανέβασε την διαφορά στους τρεις (11-8). Με μονό μπλοκ του Πελεκούδα ο Παναθηναϊκός μείωσε ξανά στον πόντο (11-10), με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ. Μετά από πρώτο χρόνο του Μπράουν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με δύο (13-11).

Ο Ανδρεόπουλος κέρδισε το μπλοκ άουτ και μείωσε ξανά στον πόντο (13-12) για τον Παναθηναϊκό. Μετά από άστοχο χτύπημα του Ράιτς οι «πράσινοι» έφεραν στα ίσα το σετ (13-13). Ο Φοίνικας εκμεταλλεύτηκε το λάθος των «πρασίνων» και προηγήθηκε με τρεις (16-13). Με μπλοκ του Ράιτς στον Ανδρεόπουλο, οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στους τέσσερις (17-13).

Μετά από άστοχη επίθεση του Στερν οι «πράσινοι» μείωσαν στους τέσσερις (18-14). Με άσσο του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους τρεις (18-15). Ο Παπαγγελόπουλος έστειλε την μπάλα άουτ, με την διαφορά να ψαλιδίζεται στους δύο (18-16). Με επίθεση του Τσάτσιτς το «τριφύλλι» μείωσε ξανά στους δύο (19-17).

Με εντυπωσιακή επίθεση του Ράπτη η διαφορά έπεσε ξανά στους δύο (20-18). Ο Παναθηναϊκός δεν τα έβαλε κάτω… και με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα πλησίασε ξανά στους δύο (21-19). Με άσσο του Τσάτσιτς οι «πράσινοι» έφτασαν μία ανάσα από τον Φοίνικα (21-20), με τον προπονητή των γηπεδούχων να καλεί τάιμ άουτ.

Με επίθεση του Ράπτη ο Παναθηναϊκός έφερε στα ίσα το σετ (21-21). Ο Στερν με άσσο στα τρία μέτρα ανέβασε ξανά την διαφορά στους δύο (23-21). Ο Αλέξανδρος Ράπτης έστειλε άουτ την μπάλα, με τον Φοίνικα να φτάνει σε σετ μπολ (24-21). Μετά από λάθος των παικτών του Φοίνικα οι «πράσινοι» έφτασαν στο -1 (24-23).

Ο Πανταλέων έστειλε την μπάλα στο φιλέ και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κατακτήσουν με 25-23 το πρώτο σετ.

2ο σετ:

Με άσσο του Τσάτσιτς ξεκίνησε το δεύτερο σετ (0-1), ενώ με επίθεση του Ράπτη οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 0-2. Με επίθεση του Τσάτσιτς από τα τρία μέτρα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-3. Ο Αλέξανδρος Ράπτης δεν σημάδεψε σωστά από την γραμμή του σερβίς και έδωσε την ευκαιρία στον Φοίνικα να πλησιάσει στον πόντο (3-4).

Με επίθεση του Ιβάν Ράιτς οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σετ (5-4). Ο Αλέξανδρος Ράπτης πήρε έναν δύσκολο πόντο και ισοφάρισε σε 5-5 για το «τριφύλλι». Με άσσο του Ράντκε οι Συριανοί προηγήθηκαν με δύο (7-5). Μετά από λάθος του Στερν το «τριφύλλι» πλησίασε στον πόντο (7-6).

Το μονό μπλοκ του Ράιτς στον Τσάτσιτς οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά στους τρεις (9-6). Ο Τσάτσιτς έστειλε την μπάλα άουτ, με την διαφορά να ανεβαίνει ακόμη περισσότερο (11-7). Ο Φοίνικας ξέφυγε με πέντε (13-8), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση του Ανδρεόπουλου οι «πράσινοι» μείωσαν σε 15-9.

Με μπλοκ του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός έριξε την διαφορά στους πέντε (15-10). Ο Ράιτς έστειλε την μπάλα άουτ και το «τριφύλλι» μείωσε στους τέσσερις (16-12), με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ. Νέο άστοχη επίθεση από τον Ράιτς, με το «τριφύλλι» να μειώνει ακόμη περισσότερο (16-13).

Ο Τσάτσιτς κόπηκε από τον Τσάτσιτς, με την διαφορά να ανεβαίνει ξανά στους πέντε (19-14). Μετά από επίθεση του Ράπτη ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους τρεις (19-16). Ο Κωστόπουλος έστειλε την μπάλα άουτ και το «τριφύλλι» μείωσε στους δύο (19-17). Ένα εύκολο λάθος του Ανδρεόπουλου ανέβασε ξανά την διαφορά στους τέσσερις (21-17).

Ο Τσάτσιτς πήρε το μπλοκ άουτ και έριξε το προβάδισμα του Φοίνικα στους τρεις (21-18). Ο Μαυροβούνιος έστειλε την μπάλα άουτ από την γραμμή του σερβίς ανεβάζοντας την διαφορά για τον Φοίνικα στους τέσσερις (23-19). Ο Ράιτς έστειλε την μπάλα άουτ, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους δύο (23-21).

Με εντυπωσιακή επίθεση του Τσάτσιτς το «τριφύλλι» πλησίασε στον πόντο τον Φοίνικα (23-22), με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση του Στερν ο Φοίνικας έφτασε σε σετ μπολ (24-22). Με μονό μπολ του Ρανγκέλ οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (24-23).

3ο σετ:

Ο Ράπτης κέρδισε το μπλοκ άουτ και έφερε τον Παναθηναϊκό στο +2 (1-3). Λόγω διαμαρτυριών ο Φοίνικας δέχτηκε δύο κόκκινες κάρτες σε μία φάση, με το «τριφύλλι» να φτάνει στο 1-5! Μετά από φιλέ των γηπεδούχων οι «πράσινοι» έφτασαν στο 2-7, με τον προπονητή του Φοίνικα να καλεί τάιμ άουτ.

Με επίθεση του Ανδρεόπουλου οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στους έξι (2-8). Το σερβίς του Ράντκε σταμάτησε στο φιλέ, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει εκ νέου με έξι (3-9). Λάθος και πάλι από τον Φοίνικα στο σερβίς, με τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να προηγούνται με έξι (4-10). Με εντυπωσιακή επίθεση του Ράπτη το «τριφύλλι» ανέβασε την διαφορά και πάλι στους έξι (5-11).

Ο Λούκας Ρανγκέλ, με πρώτο χρόνο, έδωσε τον δωδέκατο πόντο στον Παναθηναϊκό (6-12). Άστοχη επίθεση του Μπράουν, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει διαφορά επτά πόντων (6-13). Ο Τσάτσιτς κόπηκε από τον Λινάρδο, με την διαφορά να πέφτει στους οκτώ (8-13). Κέρδισε το μπλοκ άουτ ο Ανδρεόπουλος και επανέφερε το προβάδισμα στους έξι πόντους (8-14).

Ο Λινάρδος έστειλε την μπάλα άουτ στο σερβίς και έκανε δώρο τον 15ο πόντο στο «τριφύλλι» (9-15). Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αλέξανδρου Ράπτη, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν εκ νέου με έξι (10-16). Με μονό μπλοκ του Ρανγκέλ στον Στερν, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +7 (10-17). Νέος πρώτος χρόνος από τον Ρανγκέλ, με την διαφορά να επανέρχεται στους επτά (11-18).

Ο Ανδρεόπουλος κόπηκε από το μπλοκ του Φοίνικα, με την διαφορά να πέφτει στους έξι (13-18). Με άσσο του Παπαγγελόπουλου οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τέσσερις (14-18). Ο Ρανγκέλ, με δυνατό χτύπημα, ανέβασε την διαφορά στους πέντε (14-19). Ο Βραζιλιάνος δεν κατάφερε να πάρει τον πόντο, με τον Φοίνικα να μειώνει στους τρεις (16-19).

Με άσσο του Στερν οι Συριανοί πλησίασαν ακόμη περισσότερο τον Παναθηναϊκό (18-20), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση του Τσάτσιτς οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στους τρεις (18-21). Ο Ράπτης αστόχησε, με τον Φοίνικα να φτάνει μία ανάσα από τον Παναθηναϊκό (20-21).

Ο Πελεκούδας κέρδισε το μπλοκ άουτ, και «ξεκόλλησε» τον Παναθηναϊκό (20-22). Με επίθεση του Ράιτς οι Συριανοί έφεραν το τρίτο σετ στα ίσια (22-22). Νέος πρώτος χρόνος από τον Πελεκούδα, με το «τριφύλλι» να παίρνει το προβάδισμα (22-23). Ο Ράιτς κέρδισε το μπλοκ άουτ και ισοφάρισε σε 23-23 για τον Φοίνικα.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο σετ μπολ (23-24) μετά από άστοχο σερβίς του Μίλη. Ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ και ισοφάρισε σε 24-24 για τους Συριανούς. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ράπτη οι «πράσινοι» έφτασαν εκ νέου σε σετ μπολ (24-25). Ο Ράιτς κέρδισε το μπλοκ άουτ και «έσβησε» και το δεύτερο σετ μπολ του Φοίνικα (25-25).

Ο Μπράουν μπλόκαρε τον Ράπτη και έφερε τον Φοίνικα σε ματς μπολ (26-25). Τελικά ο Φοίνικας πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη (27-25), με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 27-25