Ήττα μεν, βαθμός δε

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ τον Φοίνικα Σύρου στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Volleyleague. Έφυγε μ’ έναν βαθμό στις αποσκευές η ομάδα του «τριφυλλιού» από το νησί της Σύρου.

1ο σετ:

Ο Ράπτης κέρδισε το μπλοκ άουτ και μείωσε σε 3-2 για το «τριφύλλι». Ο Πρωτοψάλτης κόπηκε από το «πράσινο» μπλοκ, με το σετ να έρχεται στα ίσια (5-5). Με επίθεση του Ανδρεόπουλου το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 8-8. Ο Πρωτοψάλτης, με επίθεση, έφερε μπροστά στο σκορ τον Φοίνικα (10-9). Με άσσο του Ανδρεόπουλου οι «πράσινοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (10-11). Ο άσσος του Πρωτοψάλτη έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Σύρο (13-12).

Η επίθεση του Στερν ανέβασε την διαφορά στο +3 για τον Φοίνικα (15-12). Το λάθος του Μούχλια ανέβασε ακόμη περισσότερο την διαφορά για τους γηπεδούχους (17-13). Το προβάδισμα εκτοξεύτηκε στο +7 (20-13), με τον Φοίνικα να είναι μία ανάσα από την κατάκτηση του πρώτου σετ. Με επίθεση του Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας έκανε το 23-14. Τελικά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το πρώτο σε με 25-17.

2ο σετ:

Με επίθεση του Ράπτη οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-3 στο ξεκίνημα. Το άστοχο σερβίς του Μπράουν έφερε στα ίσια το σετ (5-5). Με επίθεση του Ανδρεόπουλοι οι «πράσινοι» ισοφάρισαν εκ νέου σε 7-7. Το έξυπνο πλασέ του Ράπτη έδωσε το προβάδισμα στο «τριφύλλι» (9-10). Το άστοχο σερβίς του Μούχλια έδωσε το προβάδισμα στον Φοίνικα (13-12).

Με επίθεση του Ράπτη το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά (14-15). Το άστοχο σερβίς του Πρωτοψάλτη ανέβασε την διαφορά στους δύο (16-18). Μετά την κακή επίθεση του Στερν το «τριφύλλι» έφτασε στο +3 (17-20). Ο Πελεκούδας μπλόκαρε τον Στερν και εκτόξευσε την διαφορά στους πέντε (17-22). Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 21-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

3ο σετ:

Η επίθεση του Ράπτη έδωσε προβάδισμα με έναν πόντο στο «τριφύλλι» (2-3). Ο άσσος του Έλληνα διαγώνιου ανέβασε την διαφορά στους δύο (3-5). Ο Μπράουν έκοψε τον Ρανγκέλ και ισοφάρισε σε 6-6. Με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα (9-10). Η επίθεση του Στερν έφερε για ακόμη μία φορά στα ίσια το τρίτο σετ (12-12). Ο Ανδρεόπουλος κέρδισε το μπλοκ άουτ και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στο «τριφύλλι» (12-14).

Με άσσο του Ανδρεόπουλου το «τριφύλλι» έφτασε στο +3 (14-17). Το άουτ σερβίς του Στερν επανάφερε την διαφορά στους τρεις (16-19). Το μπλοκ του Παναθηναϊκού σταμάτησε τον Πρωτοψάλτη και εκτόξευσε την διαφορά στους πέντε (16-21). Το άστοχο σερβίς των Συριανών έδωσε τον 24ο πόντο στο «τριφύλλι» (17-24). Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρίτο σετ με 18-25 και έκανε το 1-2.

4ο σετ:

Με επίθεση του Ράπτη το «τριφύλλι» μείωσε σε 3-1 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Το άστοχο σερβίς των Συριανών έριξε την διαφορά στο πόντο για τους «πράσινους» (5-4). Με άσσο του Πρωτοψάλτη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με δύο (7-5). Ο Ρανγκέλ, με πρώτο χρόνο, έριξε την διαφορά στον πόντο (8-7). Η επίθεση του Στερν ανέβασε την διαφορά στους τρεις (13-10). Με επίθεση του Μούχλια από τα τρία μέρα οι «πράσινοι» μείωσαν στους δύο (14-12).

Ο άσσος του Παπαγγελόπουλου εκτόξευσε την διαφορά στους πέντε για τους Συριανούς (18-13). Με επίθεση του Μούχλια η διαφορά έπεσε στους τέσσερις (19-15). Ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο έκανε το 22-17. Τελικά ο Φοίνικας κατέκτησε εύκολα το τέταρτο σετ με 25-18 και ισοφάρισε σε 2-2.

5ο σετ:

Με πρώτο χρόνο του Μπράουν ο Φοίνικας προηγήθηκε με 2-1 στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ. Μετά από άστοχη επίθεση του Ράπτη η διαφορά ανέβηκε στους τρεις για τους γηπεδούχους (4-1). Η επίθεση του Ράιτς ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις (6-2). Το άστοχο σερβίς του Ράιτς επανάφερε την διαφορά στους τέσσερις (7-3). Ο Γιάκομπσεν μπλόκαρε την επίθεση του Πρωτοψάλτη και έριξε την διαφορά στους τρεις (8-5).

Με μπλοκ του Πελεκούδα το «τριφύλλι» μείωσε στους δύο (9-7). Με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα οι «πράσινοι» πλησίασαν ξανά στους δύο (10-8). Η επίθεση του Ράπτη επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να μειώσει στον πόντο (11-10). Μετά από άστοχη επίθεση του Στερν το σετ ήρθα στα ίσια (11-11). Ο άσσος του Μούχλια έδωσε το προβάδισμα στο «τριφύλλι» (11-12).

Ο Ράπτης αστόχησε και ο Φοίνικας πήρε εκ νέου το προβάδισμα (13-12). Μετά το άστοχο σερβίς του Μάρκου ο Φοίνικας έφτασε σε ματς μπολ (14-13). Ο πρώτος χρόνος του Ρανγκέλ έφερε στα ίσια το σετ (14-14). Το άστοχο σερβίς του Στερν έφερε ξανά στα ίσια το σετ (15-15). Τελικά ο Φοίνικας κατέκτησε το σετ με 17-15.

Τα σετ: 25-17, 21-25, 18-25, 25-18, 17-15