Η (απόλυτη) άλωση του Μεάτσα

Σε μία εκ των μεγαλύτερων επιτυχιών του Ελληνικού ποδοσφαίρου θα αναφερθεί ο Απόστολος Μιχαηλίδης. Μιλάμε σαφέστατα για την επική επικράτηση του τριφυλλιού εκτός έδρας, απέναντι στην Ίντερ του Ζοσέ Μουρίνιο με 0-1 την περίοδο 2008-2009.

5.000 οπαδοί του Παναθηναϊκού είχαν ταξιδέψει στην Ιταλία για να δούνε την προσπάθεια της ομάδας τους, όμως ρεαλιστικά πριν την έναρξη του αγώνα κανείς δεν θα μπορούσε να πιστέψει πως είναι δυνατό να φύγει ο ΠΑΟ με τους 3 βαθμούς στις αποσκευές του. Κι όμως έγινε!

Σε όλη την διάρκεια του αγώνα η Ίντερ πίεζε, ήταν φαβορί και αυτό ήθελε να το επιβεβαιώσει μέσα στον αγωνιστικό χώρο, όμως η ψυχή των πράσινων ήτανε ισχυρότερη εκείνο το βράδυ απ’ την Ιταλική ομάδα των δισεκατομμυρίων, του Μουρίνιο, του Ζλάταν  και του Αντριάνο και σαφώς των υπολοίπων αστεριών. Η άμυνα λειτουργούσε υποδειγματικά και ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε με τη σειρά του να απειλήσει στις αντεπιθέσεις. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τη λευκή ισοπαλία να σφραγίζει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών μέχρι τουλάχιστον εκείνη την στιγμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Έλληνες το πίστεψαν και καλά κάνανε. Κόντρα σε όλους και σε όλα και καθώς κυλούσε ο χρόνος και βλέπανε πως μπορούσανε να φύγουνε με ένα θετικό αποτέλεσμα, ήρθε το κόρνερ του 67ου λεπτού. Εκεί εκτέλεσε ο Γκάμπριελ, ο Γκούμας πήρε την κεφαλιά που ο Σέζαρ απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Σαριέγκι έβαλε ένα εκ των πλέον ιστορικών γκολ Ελληνικών ομάδων της δεκαετίας και έκανε όλη την Ελλάδα να παραμιλάει και να πανηγυρίζει. Οι Ιταλοί ήταν απέναντι σε μία ήττα σοκ και είχαν ακόμα κάποια λεπτά να ανατρέψουν το αποτέλεσμα, όμως δεν τα κατάφεραν. Ο Παναθηναϊκός οχυρώθηκε για τα καλά πίσω και στην τελευταία φάση του αγώνα και ενώ είχαμε φτάσει σχεδόν στη λήξη έπειτα από κόρνερ που προήλθε από διώξιμο του Ζιλμπέρτο Σίλβα προ του Καμπιάσο, ο Κρουζ είδε την μπάλα να του στρώνεται, όμως το σουτ που επιχείρησε εν τέλει κατέληξε πάνω απ’ τα δοκάρια του Τζόρβα και το πρώτο διπλό του Παναθηναϊκού επί Ιταλικού εδάφους ήταν πλέον γεγονός.

Ένας αγώνας που δεν θα ξεχάσει ποτέ η ομάδα του τριφυλλιού και ένα παιχνίδι που απέδειξε για άλλη μια φορά πως η “Ευρωπαϊκή ταυτότητα” είναι κάτι πολύ δύσκολο που λίγες ομάδες διαθέτουν, αλλά μία εξ’ αυτών είναι και ο Παναθηναϊκός!

Υ.Γ Δείγμα του πόσο σπουδαίο είναι αυτό που κατάφερε ο Παναθηναϊκός είναι 1) Η τελευταία Ελληνική ομάδα ως εκείνη την στιγμή που είχε αγωνιστεί μέσα στην Ίντερ ήταν η ΑΕΚ την περίοδο 2001-2002 που αν και προηγήθηκε με εξαιρετικό σουτ του Ζαγοράκη τελικά έχασε με 3-1. 2) Η ίδια σχεδόν ομάδα (η Ίντερ) ένα χρόνο αργότερα απ’ το παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό ήταν εκείνη που κατέκτησε το Champions League επικρατώντας μάλιστα στο τελικό σχετικά εύκολα απέναντι στην Μπάγερν του Μονάχου με 2-0.