Η διαφορά των πέναλτι του Παναθηναϊκού τη φετινή με την περσινή σεζόν (vids)

Ο Παναθηναϊκός, την περασμένη Κυριακή(16/5) κόντρα στον Ολυμπιακό Πειραιώς, έχασε ένα ακόμα πέναλτι με συνέπεια να έχει ευστοχήσει σε λιγότερο από τα μισά πέναλτι που του έχουν δοθεί τη φετινή σεζόν.

Οι «πράσινοι» την προηγούμενη σεζόν(2019/20) κέρδισαν τα διπλάσια πέναλτι(14) από τη φετινή(2020/21) και αστόχησαν μόνο σε 3, την ώρα που φέτος ο Παναθηναϊκός κέρδισε 7 πέναλτι και αστόχησε σε 4! Το γεγονός ότι κέρδισε τα μισά πέναλτι σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά αντανακλά και το ότι ο Παναθηναϊκός φέτος δεν πατούσε τόσο στην αντίπαλη περιοχή, όπως γινόταν πέρυσι.

Οι κύριοι εκτελεστές πέρυσι ήταν ο Μακέντα με 6 εκτελέσεις και ο Χατζηγιοβάνης με 5. Φέτος, με τις προσθήκες των Καρλίτος και Βιγιαφάνιες, ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε μόνο 2, ενώ ο Μακέντα ανέλαβε 3 φορές να εκτελέσει από τα 11 μέτρα.

Τις δύο τελευταίες σεζόν, λοιπόν, ο Παναθηναϊκός μετράει 7 χαμένα πέναλτι, 4 εκ των οποίων τη φετινή σεζόν. Κοινός παρονομαστής των 5 εκ των 7 αγώνων που έχασε πέναλτι το «τριφύλλι»; Δε νίκησε.

Πάμε να δούμε αυτούς τους αγώνες:

22/2/2019 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1 (εκτελεστής: Φεντερίκο Μακέντα, λεπτό βίντεο 4:05)

12/1/2020 Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 3-0 (εκτελεστής: Τάσος Χατζηγιοβάνης, λεπτό βίντεο 2:35)

25/1/2020 ΑΕΛ-Παναθηναϊκός 0-2 (εκτελεστής: Τάσος Χατζηγιοβάνης, λεπτό βίντεο 2:48)

18/10/2020 ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 2-2 (εκτελεστής: Φεντερίκο Μακέντα, λεπτό βίντεο 3:33)

24/10/2020 Παναθηναϊκός-Βόλος 1-1 (εκτελεστής: Καρλίτος, λεπτό βίντεο 2:50)

9/5/2020: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 0-1 (εκτελεστής: Φεντερίκο Μακέντα)

16/5/2020: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός Πειραιώς 1-4 (εκτελεστής: Λούκας Βιγιαφάνιες, λεπτό βίντεο 5:06)