Η κριτική των «πρασίνων» απέναντι στον Αστέρα

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και… «αυτοκτόνησε» στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα, ερχόμενος ισόπαλος με 2-2, δέχτηκε δύο γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών και μάλιστα το ένα στις καθυστερήσεις από τον τερματοφύλακα των Αρκάδων, Παπαδόπουλο και δεν κατάφερε να μπει με το δεξί στα play-off.

Οι «πράσινοι» από το 20ο λεπτό του αγώνα μέχρι και το 70ο είχαν τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας, ευκαιριών αλλά και το momentum, όμως «κατέρρευσαν» στο τελευταίο τέταρτο, επιτρέποντας στον Αστέρα να αποσπάσει την ισοπαλία και παράλληλα οι ίδιοι να χάσουν έδαφος για έξοδο στην Ευρώπη.

Το Prasinoforos.gr, βάζει στο… μικροσκόπιο τους παίκτες του Λάζλο Μπόλονι και τους αξιολογεί ξεχωριστά για την απόδοση τους στην Τρίπολη.

Διούδης: Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός δεν χρειάστηκε ιδιαίτερα τις υπηρεσίες του, ενώ στο δεύτερο, από το σημείο όπου ο Αστέρας ξεκίνησε να δημιουργεί ευκαιρίες, ήταν τις περισσότερες εκεί. Παρ’ όλα αυτά, φέρει μια μικρή ευθύνη και στα δύο τέρματα, μαζί με συνολική αμυντική διάταξη του «τριφυλλιού». Θα μπορούσε κάλλιστα να… μυριστεί το που θα καταλήξει η μπάλα και στις δύο φάσεις όπου σημειώθηκε γκολ στην εστία του, ακόμη όμως και έτσι, είναι περισσότερο, σωστές και ψύχραιμες οι εκτελέσεις των σουτ μέσα στην περιοχή (ακόμη και αν η μία από αυτές προήλθε από τον αντίπαλο κίπερ), παρά λάθος τοποθετήσεις από τον Διεθνή τερματοφύλακα. Επίσης, ένα μελανό σημείο, είναι πως τα περισσότερα γεμίσματα του ήταν ανεπιτυχή.

ΒΑΘΜΟΣ: 5,5

Σχένκεφελντ: Στο πρώτο μισάωρο ήταν παντού. Έκοβε, μάρκαρε, απομάκρυνε, γενικότερα έκανε τα πάντα, διατηρώντας την καλή απόδοση που έχει στα μετόπισθεν. Όμως, όταν δέχεσαι δύο τέρματα στην καρδιάς της περιοχής, δεν μπορείς παρά να φέρεις τεράστια ευθύνη, αν όχι και στα δύο έστω στο ένα. Δεν είχε πολύ δουλειά με την μπάλα στα πόδια για σχεδόν εβδομήντα λεπτά, όταν όμως η ομάδα κλείστηκε πίσω και ο Παναθηναϊκός τον χρειαζόταν το περισσότερο, δεν βρέθηκε εκεί που πιθανότατα θα έπρεπε.

ΒΑΘΜΟΣ: 6

Πούγγουρας: Στο πρώτο μέρος είχε τις καλές του και τις κακές (κυρίως) του στιγμές. Αργές αντιδράσεις, ενώ λίγο έλειψε να δεχθεί γκολ μετά από προσπάθεια του Φερνάντεθ σε ένας εναντίον ενός. Μαζί με τον Σχένκεφελντ, σίγουρα έχουν ευθύνη στα δύο τέρματα που δέχθηκε ο Παναθηναϊκός στο τέλος, ενώ με την μπάλα στα πόδια δεν ήταν και τόσο αξιόπιστος.

ΒΑΘΜΟΣ: 5

Χουάνκαρ: Πριν βγάλει τις δύο ασίστ, ο βαθμός του θα εξακολουθούσε να ήταν πάνω από επτά. Ο λόγος είναι πως εκτέλεσε άριστα τον ρόλο του μοντέρνου μπακ-χαφ, αφού βρέθηκε πολλές φορές σε θέση επιτιθέμενου, ενώ πραγματικά δεν καταλάβαινες πότε γυρνούσε στην άμυνα για να μαρκάρει και από εκεί ξανά στην επίθεση με την μπάλα στα πόδια. Έπειτα, ήρθαν και οι δύο τελικές πάσες για να απογειώσει το παιχνίδι του και για να πραγματοποιήσει την καλύτερη του εμφάνιση με την «πράσινη» φανέλα.

ΒΑΘΜΟΣ: 8

Μολό: Αμυντικά δεν ήταν τόσο καλός, όσο έχει δείξει σε άλλα παιχνίδια. Έμοιαζε λίγο χαμένος, αφού έχασε αρκετές φορές τον παίκτη που μάρκαρε. Προωθήθηκε αρκετές φορές, ιδίως στο δεύτερο μέρος, ενώ είχε και μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, τρία λεπτά πριν το κάνει ο Μακέντα. Σημείωσε για ένα ακόμη παιχνίδι αρκετά χιλιόμετρα,

ΒΑΘΜΟΣ: 5,5

Νιάς: Εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα. Η μπάλα για περίπου πενήντα λεπτά δεν έφτασε πότε στους στόπερ του «τριφυλλιού» και ο βασικός λόγος ήταν ο Σενεγαλέζος. Ψύχραιμος με τη μπάλα στα πόδια, βρίσκοντας στήριγμα κυρίως στην τετράδα των αμυντικών, αφού όσες προσπάθειες πήρε σε προϋποθέσεις αιφνιδιασμού, κατέληξαν σε αντίπαλα πόδια.

ΒΑΘΜΟΣ: 7

Αλεξανδρόπουλος: Ο Παναθηναϊκός μετά από το παιχνίδι στη Λαμία, κυκλοφόρησε επιτέλους μπάλα. Και δύο κύριοι λόγοι ήταν ο νεαρός μέσος μαζί με τον Αγιούμπ. Επομένως ότι ισχύει για τον ίδιο, ισχυεί και για τον Μαροκινό. Η μοναδική διαφορά είναι πως ο Αλεξανδρόπουλος, ήταν ο παίκτης του άξονα που προωθήθηκε περισσότερο από τους τρεις, παίρνοντας μάλιστα και μερικές φορές εκείνος την πρωτοβουλία να τελειώσει τις φάσεις, ενώ ο Αγιούμπ ήταν περισσότερος βοηθητικός στο να κλέβει την μπάλα και να αλλάζει το τέμπο του παιχνιδιού.

ΒΑΘΜΟΣ: 6,5

Αγιούμπ: Ελπίζουμε να συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό και ακόμη περισσότερο. Βέβαια το λογικό είναι πως θα βρεθεί ξανά στον πάγκο, με τις επιστροφές των Μαουρίσιο και Κουρμπέλη, όμως θα μπορούσε με αυτή την απόδοση να αποτελέσει λύση ως αλλαγή. Σήμερα ήταν θετικός, αφού εκείνος έκοβε και ο Αλεξανδρόπουλος… έραβε.

ΒΑΘΜΟΣ: 6

Βιγιαφάνιες: Από τότε που τον άλλαξε θέση ο Μπόλονι και το έβαλε στο αριστερό άκρο της επίθεσης, έχει ανέβει η απόδοση του. Αισθάνεται πιο απελευθερωμένος και αυτό φαίνεται στο παιχνίδι του και στις κινήσεις του. Εξαιρετικός στο passing game, ελάχιστα λάθη, φοβερές μεταβιβάσεις στην αντίθετη πτέρυγα, αν και ο ίδιος δεν πήρε τόσες προσπάθειες σαν επιτιθέμενος και αυτό είναι ένα πλην. Παρ’ όλα αυτά, το σημερινό παιχνίδι, είναι αυτό που θέλει να βλέπει ο Λάζλο Μπόλονι από τον Αργεντινό,

ΒΑΘΜΟΣ: 7

Χατζηγιοβάνης: Πάντα πρώτος στη μπάλα και αρκετά «ζωηρός» στην δεξιά πτέρυγα, κάνοντας τη ζωή του Τασουλή δύσκολη. Ωστόσο, όταν έφτανε στο τέρμα της πλευράς και ερχόταν η ώρα να σεντράρει, θύμιζε… Βύντρα, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να βοηθήσει την ομάδα, τουλάχιστον στο κομμάτι της επίθεσης.

ΒΑΘΜΟΣ: 6

Μακέντα: Εκθέτει συνεχώς τον Μπόλονι, που τον είχε στον πάγκο για τόσο διάστημα και στην θέση του έβαζε τον Καμπετσή. Δύο τέρματα σε ένα λεπτό από τον Ιταλό, ο οποίος βρέθηκε στην κατάλληλη θέση, την κατάλληλη στιγμή και σίγουρα ήταν ο κορυφαίος της ομάδας. Είναι κρίμα που η εμφάνιση του δεν συνδυάστηκε με νίκη.