Η κριτική των «πρασίνων» κόντρα στη Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός έπεσε μαχόμενος από τη Μπαρτσελόνα στο «Παλαού Μπλαουγκράνα» και το prasinoforos.gr αξιολογεί την εμφάνιση των παικτών του «τριφυλλιού» στη σημερινή αναμέτρηση.

Επιμέλεια: Αρτέμης Αγριτάκης

Νικ Καλάθης: Ακόμα μία «μαεστρική» εμφάνιση από τον αρχηγό, η οποία ωστόσο δεν ήταν αρκετή ώστε να φέρει τη νίκη στην ομάδα. 13 πόντοι, 13 ασίστ και 5 ριμπάουντ έγραψε το «κοντέρ» απόψε το βράδυ για τον ομογενή γκαρντ. Βαθμός: 8

Τζίμερ Φριντέτ: Ήταν εξαιρετικός απόψε. Πέτυχε 19 πόντους δείχνοντας, έτσι, αρκετά ανεβασμένος μετά τη «ρηχή» του εμφάνιση στο ντέρμπι της προηγούμενης Παρασκευής κόντρα στον Ολυμπιακό. Βαθμός: 8

Ιωάννης Παπαπέτρου: «Γεμάτη» εμφάνιση από τον Έλληνα φόργουορντ σε 28:30 λεπτά συμμετοχής. 10 πόντοι, 5 ριμπάουντ και ενέργεια και στις δύο μεριές του παρκέ περιλάμβανε το «μενού» για τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Αν δεν ήταν άτυχος και στο αμαρκάριστο τρίποντο που θα έφερνε το παιχνίδι στο πόντο (με το σκορ στο 81-77) ίσως μιλούσαμε σε άλλη βάση. Βαθμός: 7,5

Ντεσόν Τόμας: Μπορεί η συγκομιδή του να μην χαρακτηρίζεται άσχημη, ωστόσο σε γενικές γραμμές το παιχνίδι δεν του βγήκε. Παρά τους 12 πόντους που πέτυχε ο Αμερικανός φόργουορντ είχε πολλά προβλήματα από τον Μίροτιτς στην άμυνα τόσο στο ξεκίνημα, όσο και στο τέλος της αναμέτρησης. «Αχίλλειος» πτέρνα τα πολλά άστοχα, αμαρκάριστα, τρίποντα (1/7). Βαθμός: 6

Γιώργος Παπαγιάννης: Κακή εμφάνιση από το νεαρό σέντερ. Έξι πόντοι σε 23 λεπτά και πολλά χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο. Χρειάζεται πολλή δουλειά ακόμη. Βαθμός: 5

Ταιρίς Ράις: Ο Αμερικανός πραγματοποίησε αξιοπρεπέστατη εμφάνιση στη τελευταία περίοδο. Πέτυχε 10 πόντους, έδωσε λύσεις για όσο η ομάδα βρισκόταν μέσα στο παιχνίδι, ωστόσο δε κατάφερε να προσφέρει κάτι παραπάνω από την ώρα που οι Καταλανοί είχαν βρει ρυθμό και έβλεπαν το καλάθι σαν… «βαρέλι». Βαθμός: 7

Νίκος Παππάς: Μικρή η συμμετοχή του Έλληνα γκαρντ με μόλις 1 σουτ (άστοχο δίποντο) και 1 αμυντικό ριμπάουντ. Δε μπορεί να αξιολογηθεί.

Γούεσλι Τζόνσον: Μία ακόμη κακή εμφάνιση από τον άλλοτε NBAer. Βρέθηκε 11 λεπτά στο παρκέ, παρόλα αυτά έμεινε στο «μηδέν» και το μόνο που κατάφερε ήταν να… μαζέψει 1 ριμπάουντ. Βαθμός: 4

Ντίνος Μήτογλου: Όσο αγωνίστηκε ήταν αξιοπρεπέστατος. Πέντε πόντοι σε 6 λεπτά, «συλλογή» ενός ριμπάουντ, ενώ έδωσε το καλύτερο εαυτό του στο μαρκάρισμα του Μίροτιτς. Βαθμός: 6

Τζέικομπ Γουάιλι: Αγωνίστηκε ελάχιστα δίνοντας, παρόλα αυτά, αρκετές λύσεις στην επίθεση. 6 πόντοι και 1 (επιθετικό) ριμπάουντ σε 4:45 που βρέθηκε στο παρκέ. Καθόλου άσχημα. Βαθμός: 6

Μπεν Μπέντιλ: Αγωνίστηκε 3 λεπτά πετυχαίνοντας ένα σουτ τριών πόντων. Τίποτα το ιδιαίτερο από τον πρώην φόργουορντ/σέντερ του Περιστερίου. Βαθμός: 5