Η κριτική των «πρασίνων» με Ατρόμητο και με άρωμα… νεοαποκτηθέντων!

O Παναθηναϊκός πέρασε δύσκολα από το Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο (2-3) και το Prasinoforos.gr βάζει στο… μικροσκόπιο τους παίκτες του «τριφυλλιού».

Διούδης: Μπήκε τέλος στο σερί επτά αγώνων που δεν έχει δεχθεί γκολ, ωστόσο δεν φέρει ευθύνη σε κανένα από τα δύο τέρματα του Ατρομήτου.

Βαθμολογία: 6

Σένκεφελντ: Ο άτυχος της σημερινής αναμέτρησης, καθώς τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Νιάς. Δεν θα κριθεί για το μισάωρο που αγωνίστηκε, αν και ήταν ως συνήθως σταθερός.

Βαθμολογία:

Βέλεθ: Εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο ο Ισπανός στόπερ που πέτυχε και το πρώτο γκολ της ομάδας. Δεν έχασε μονομαχία καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στην επανάληψη. Πολύ καλή εμφάνιση από τον 29χρονο αμυντικό, που διανύει μία καλή περίοδο στους «πρασίνους».

Βαθμολογία: 7

Χατζηθεοδωρίδης: Δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, ενώ κέρδισε και μονομαχίες. Στην επανάληψη παρέμεινε σταθερός αμυντικά και πήρε κάποιες πρωτοβουλίες επιθετικά, επιχειρώντας να συνεισφέρει στην ανάπτυξη της ομάδας.

Μολό: Από τους σταθερούς ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού» στο πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας πως έχει συνηθίσει τον ρόλο του ως δεξί μπακ. Στην επανάληψη παρέμεινε σταθερός στα ανασταλτικά του καθήκοντα, ενώ προσπάθησε να συνεισφέρει και επιθετικά.

Βαθμολογία: 6.5

Μαουρίσιο: Έξω από τα «νερά» του ο Βραζιλιάνος μέσος στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ανέβασε ρυθμούς στη συνέχεια. Η απόδοση του ανέβηκε και με την είσοδο του Σανκαρέ στο παιχνίδι, καθώς τον απελευθέρωσε σημαντικά στην μεσαία γραμμή.

Αλεξανδρόπουλος: Αγωνίστηκε αναγκαστικά ως 6άρι, ενώ δεν αποτελεί την φυσική του θέση. Στο πρώτο ημίχρονο, άφησε αρκετές φορές την θέση του μπροστά από τα στόπερ, δημιουργώντας προβλήματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής του Παναθηναϊκού. Εν συνεχεία κατάφερε να ανταπεξέλθει καλύτερα στην θέση του αμυντικού χαφ, ενώ στα θετικά του ήταν για ακόμη μία φορά τα ασταμάτητα τρεξίματα στο χορτάρι.

Βαθμολογία: 5.5

Βιγιαφάνιες: Κακή εμφάνιση από τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό, καθώς δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στον ρόλο του και να δημιουργήσει για τον ίδιο και τους συμπαίκτες του. Δικαίως αντικαταστάθηκε από τον Σανκαρέ.

Βαθμολογία: 4

Χατζηγιοβάνης: Εξαφανισμένος στο πρώτο ημίχρονο ο Τάσος, καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Ατρομήτου, ενώ δεν δημιούργησε συνθήκες και για τους συμπαίκτες του. Στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή του και υπήρξε κινητικός, αλλά αντικαταστάθηκε από τον Ιωαννίδη στο 76ο λεπτό.

Καμπετσής: Εξαφανισμένος και αυτός αλλά καθ’ όλη τη διάρκεια που αγωνίστηκε ο Καμπετσής, καθώς δεν πήρε σχεδόν καθόλου την μπάλα στα πόδια του και κατ’ επέκταση δεν βοήθησε στο επιθετικό κομμάτι της ομάδας. Στη φάση του γκολ του Ατρομήτου βρίσκεται κοντά στον Γούτα -αν και δεν όφειλε ο ίδιος να τον μαρκάρει-, ωστόσο δεν επεμβαίνει στην φάση. Αντικαταστάθηκε δίκαια στο 60ο λεπτό από τον Ενγκμπακοτό.

Καρλίτος: Δεν τροφοδοτήθηκε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο ο Ισπανός φορ, ωστόσο στην επανάληψη κατάφερε να εκμεταλλευτεί άριστα το λάθος του Γιαννιώτη και να σκοράρει το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού. Παράλληλα ανέβασε την απόδοσή του και πραγματοποίησε κάποιες ευκαιρίες για γκολ. Αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό από τον Μακέντα.

Νιάς: Αντικατέστησε τον Σένκεφελντ στο 35ο λεπτό, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του στα «πράσινα». Άφησε θετικές εντυπώσεις ο νεοαποκτηθείς ποδοσφαιριστής του «τριφυλλιού», αφού κέρδισε μονομαχίες και επενέβη καθοριστικά σε πολλές φάσεις. Η μοναδική στιγμή που καταγράφεται στα αρνητικά του είναι το δεύτερο γκολ του Ατρομήτου, στο οποίο χάνει την φάση, μετά από το λάθος του Μαουρίσιο στην μεσαία γραμμή.

Ενγκαμποκοτό: Αντικατέστησε τον Καμπετσή στο 60ο λεπτό και κινητοποίησε την μεσοεπιθετική γραμμή του Παναθηναϊκού. Θετικό ντεμπούτο για τον Κονγκολέζο εξτρέμ που χρεώνεται και την ασίστ στο γκολ του άλλου νεοαποκτηθέντα, Γιουνούς Σανκαρέ.

Σανκαρέ: Με την είσοδο του στο ματς στην θέση του Βιγιαφάνιες, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει μπάλα στην μεσαία γραμμή και να κυκλοφορήσει την μπάλα. Θετικός και αυτός στο ντεμπούτο του, που πέτυχε και το πρώτο του γκολ με την «πράσινη» φανέλα.

Βαθμολογία: 7.5

Μακέντα: Εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο στο 76ο λεπτό, ωστόσο δεν μπορεί να κριθεί για τα λεπτά που αγωνίστηκε.

Βαθμολογία:

Ιωαννίδης: Εισήλθε στο παιχνίδι κι αυτός στο 76ο λεπτό, ωστόσο δεν μπορεί να κριθεί για τα λεπτά που αγωνίστηκε.