Η κριτική των «πράσινων» με τη Μπασκόνια

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ με 82-97 στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Euroleague, πραγματοποιώντας μία αποκαρδιωτική εμφάνιση, για όσους φίλους της ομάδας παρακολούθησαν τον αγώνα.

Κάνοντας πολλά λάθη, έχοντας καθόλου καθαρό μυαλό και χωρίς θέληση, οι «πράσινοι» έχασαν με κάτω τα χέρια από τους Ισπανούς, στο προτελευταίο παιχνίδι στην έδρα τους (απομένει αυτό με την Αρμάνι Μιλάνο στις 02/04).

Γκεντράιτις (25 πόντους) και Πολονάρα (22 πόντους, 11 ριμπάουντ) έκαναν ότι ήθελαν στην άμυνα του «τριφυλλιού», ενώ και στις αλλαγές που γινόντουσαν στα σκριν, όπως και στις προσπάθειες ένας εναντίον ενός, οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού «έχαναν» τους επιτιθέμενους των «Βάσκων», επιτρέποντας τους να φτάνουν σε εύκολα καλάθια.

Το Prasinoforos.gr βάζει στο μικροσκόπιο την απόδοση των παικτών του Όντεντ Κάτας και την αξιολογεί

Σαντ-Ρος: Είχε ένα πολύ δύσκολο ματσάρισμα, αυτό κόντρα στον Χένρι, προσπαθώντας να τον περιορίσει όσο μπορούσε, χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα, αφού ο Αμερικανός τελείωσε με double-double. Επιθετικά ήταν αρκετά καλός, σουτάροντας με 50% από το τρίποντο, ενώ αρκετά από αυτά, ήταν σε σημεία όπου η επίθεση του Παναθηναϊκού «κολλούσε». Τελείωσε με 14 πόντους, 3 ριμπ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο, σουτάροντας με 4/7 εντός πεδιάς (3/6 τρίποντα) ενώ υπέπεσε και σε 3 λάθη. Αγωνίστηκε 25 λεπτά.

ΒΑΘΜΟΣ: 6,5

Μποχωρίδης: Όπως και ο Κουβανός, έτσι και ο Έλληνας γκαρντ έκανε εύκολα λάθη, ενώ και στα αμυντικά του καθήκοντα δεν έδειξε καλό πρόσωπο, πέρα από μία θεαματική τάπα που έκανε. Τελείωσε το παιχνίδι με 8 πόντους, 2 ριμπ, 2 ασίστ και ένα κόψιμο, ενώ είχε επίσης 3 λάθη σε 21 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΒΑΘΜΟΣ: 5

Μακ: Έχει γραφτεί επανειλλημένα, πως βλέπουμε έναν άλλο Μακ, συγκριτικά με τα έντεκα πρώτα του παιχνίδια στον Παναθηναϊκό και τα έντεκα τελευταία του. Χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα, ενώ και στην επίθεση δεν πρόσφερε κάτι, έχοντας μόλις ένα εύστοχο τρίποντο. Η στατιστική του κατέγραψε 3 πόντους, 1 ριμπ., 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ είχε και 2 λάθη, σουτάροντας με 1/4 εντός πεδιάς στα 11 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΒΑΘΜΟΣ: 3,5

Χεζόνια: Έκανε γρήγορα τρία φάουλ και δεν αγωνίστηκε πολλά λεπτά. Όσο βρισκόταν στο παρκέ, «ξετύλιξε» τις επιθετικές του αρετές, αφού έφτασε αρκετές φορές με ευκολία στο αντίπαλο καλάθι, παρόλο που δεν σούταρε καλά από τα 6.75. Για την άμυνα δεν έχουμε να γράψει κάτι αξιόλογο και γενικότερα, όταν μία ομάδα δέχεται 97 πόντους και έχεις αλλάξει 6 διαφορετικούς παίκτες, για να μαρκάρουν δύο πρόσωπα που συνολικά πέτυχαν 47 πόντους, καταλαβαίνουμε πως δεν έχει γίνει καλή δουλειά και ατομικά και ομαδικά. Ο Κροάτης τελείωσε με 14 πόντους, 2 ριμπ., 2 ασίστ, έχοντας ένα λάθος και σουτάροντας με 4/9 εντός πεδιάς στα 19 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΒΑΘΜΟΣ: 6

Παπαπέτρου: Δύσκολο βράδυ για τον αρχηγό, ο οποίος δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα σε καμία μεριά του παρκέ. Είδε τον Γκεντράιτις να κάνει ότι θέλει, ενώ και ο ίδιος πέτυχε μόλις 3 πόντους σε 7 προσπάθειες. Η στατιστική του κατέγραψε 3 πόντους, 1 ριμπ., 3 ασίστ, έχοντας 1/7 σουτ σε 23 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΒΑΘΜΟΣ: 3

Ουάιτ: Θετικός αμυντικά, αδιάφορος επιθετικά. Αγωνίστηκε 15 λεπτά και πήρε μόλις μία προσπάθεια, αν και μοίρασε 3 ασίστ ακολουθώντας όσο μπορούσε τα πλάνα του Κάτας. Είχε επίσης 2 ριμπάουντ.

ΒΑΘΜΟΣ: 4,5

Κασελάκης: Δεν κατέγραψε κάτι το σημαντικό στην στατιστική του στα εννέα λεπτά που αγωνίστηκε. Πήρε χρόνο συμμετοχής στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Παναθηναϊκός είχε παραδώσει τα όπλα και το μπάσκετ που παιζόταν ήταν πάρα πολύ άναρχο.

ΒΑΘΜΟΣ: 3,5

Μήτογλου: Απολαυστικός στο πρώτο μέρος, τον πήρε η… μπάλα στο δεύτερο. Ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 22 πόντους, σκοράροντας κυριολεκτικά όπως ήθελε στο πρώτο μέρος, όπου πέτυχε τους 18 από τους 22, ενώ και αμυντικά ήταν η πιο αξιόπιστη λύση, αφού ήταν ο μόνος που λειτουργούσε αποτελεσματικά στα box-out, μαζεύοντας 8 «σκουπίδια». Τελείωσε επίσης με 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, σουτάροντας με 9/12 εντός πεδίας (2/2 τρίποντα) καταγράφοντας 26 βαθμούς στην αξιολόγηση.

ΒΑΘΜΟΣ: 8,5

Μπέντιλ: Είναι καλό να βλέπουμε παίκτες να μπορούν να αξιοποιήσουν ατομικές προσπάθειες. Ο Γκανέζος μπορεί να το κάνει, είτε σουτάροντας είτε ποστάροντας, χωρίς βέβαια να έχει καλό τελείωμα, όμως σήμερα του βγήκαν όσα χρειαζόταν ώστε να τελειώσει διψήφιος. Τελείωσε με 11 πόντους, 2 ριμπ. και 1 ασίστ σε 18 λεπτά συμμετοχής, σουτάροντας με 4/8 εντός πεδιάς.

ΒΑΘΜΟΣ: 6

Παπαγιάννης: Δεν μπορούσε σε κανένα σημείο του παρκέ να ακολουθήσει τον Πολονάρα. Προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση στην άλλη μεριά του παρκέ, όμως δεν ήταν αρκετό. Τελείωσε με 7 πόντους, 5 ριμπ. και 1 ασίστ σε 20 λεπτά, ενώ υπέπεσε και σε 2 λάθη. Μια απλώς μέτρια βραδιά για τον Έλληνα ψηλό.