Η κριτική των «πράσινων» με τον Άρη

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με σχετική ευκολία τον Άρη (2-0) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play-off της Superleague, αυξάνοντας παράλληλα την διαφορά του από τους Θεσσαλονικείς στους 12 βαθμούς και κλειδώνοντας έτσι την 4η θέση στο πρωτάθλημα.

Η πρώτη νίκη ήρθε για το τριφύλλι στα play-off, και επίσης πρώτη απέναντι στον Άρη την φετινή σεζόν. Σε γενικά πλαίσια, όλοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέβαλαν για αυτό το αποτέλεσμα, άλλοι σαφώς περισσότερο και άλλοι λιγότερο.

Νίκος Χριστογεώργος (6,5): Πρώτη συμμετοχή στην βασική ενδεκάδα για τον νεαρό τερματοφύλακα. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους επιθετικούς του Άρη και αυτό οφείλεται κυρίως στους Σχένκεφελντ και Κολοβέτσιο, όμως στις δύο φορές που απείλησαν οι Κιτρινόμαυροι με εκτελέσεις φάουλ, ήταν εκεί.

Μπαρτ Σχένκεφελντ (7,5): «Βράχος» για ένα ακόμη παιχνίδι ο Ολλανδός. Κυρίαρχος στο ψηλό παιχνίδι, συνεργάζεται πολύ καλά με όποιον βρίσκεται στο πλάι του, είτε αυτός λέγεται Πούγγουρας, είτε αυτός λέγεται Κολοβέτσιος. Δεν επέτρεψε στους επιτιθέμενους του Άρη να απειλήσουν την «πράσινη» εστία.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (8,5): Δίχως αμφισβήτηση ο MVP του ματς. Ο 28χρονος αμυντικός, «καθάρισε» την οποιαδήποτε φάση έπαιρνε μέρος, και σκόραρε και το 2ο γκολ στο 88ο λεπτό για να κλειδώσει την νίκη του τριφυλλιού. «Συνταγή»…ΑΕΚ το τέρμα Λαρισαίου στόπερ.

Ηλίας Χατζηθεωδορίδης (6): To γεγονός πως δεν βαθμολογείται το ίδιο καλά με τους Σχένκεφελντ, Κολοβέτσιο, δεν σημαίνει πως ο ακραίος οπισθοφύλακας δεν αγωνίστηκε καλά. Ήταν σχεδόν άψογος στα αμυντικά του καθήκοντα, όμως δεν βοήθησε στο επιθετικό κομμάτι, με πολλές σέντρες του αλλά και γενικότερα το τακτικό παιχνίδι του, να μην βρίσκουν στόχο.

Βαγγέλης Θεοχάρης (6,5): Μέρα με τη μέρα, παιχνίδι με παιχνίδι, ο 21χρονος αμυντικός βρίσκει τα πατήματα του και γίνεται καλύτερος. Γνωρίζοντας πως από πίσω του έχει δύο πολύ έμπειρους αμυντικούς, ο Βαγγέλης Θεοχάρης αντεπεξήλθε επίσης πολύ καλά στα αμυντικά του καθήκοντα, ενώ απέφυγε τα πολλά λάθη στο τακτικό κομμάτι.

Δημήτρης Κουρμπέλης (7,5): «Ξεκλείδωσε» την άμυνα των Κιτρινόμαυρων με ένα καταπληκτικό σουτ στο 41ο λεπτό και παράλληλα το μυαλό των πρασίνων όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι. Βοήθησε σημαντικά αμυντικά, υπέπεσε σε μερικά λάθη στην μεσαία γραμμή για αυτό και χάνει στις λεπτομέρειες τον τίτλο του MVP από τον Κολοβέτσιο.

Γιασίν Αγιούμπ (5,5): Δεν βοήθησε όσο θα έπρεπε επιθετικά την ομάδα. Επιχείρησε κάποιες κάθετες μπαλιές χωρίς επιτυχία, έκανε αρκετά λάθη στην μεσαία γραμμή και ήταν από τους λόγους που ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αναπτύξει το παιχνίδι του στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν ναι μεν αρκετά μαχητικός διεκδικώντας μπαλιές, αλλά τα έκανε και εκεί…μαντάρα παίρνοντας κίτρινη κάρτα λίγο πριν την ανάπαυλα. Αντικαταστάθηκε από τον Ανουάρ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Γιάννης Μπουζούκης (7): Αγωνίζεται με άλλο αέρα πλέον στον αγωνιστικό χώρο, όταν παίζει στην φυσική του θέση, και αυτό φαίνεται. Απέφυγε τα πολλά λάθη, ήταν δημιουργικός, μοίραζε την μπάλα και από τι δύο πλευρές του γηπέδου για 90′ λεπτά. Ελπίζουμε να τον… συνηθίσουμε σε αυτή την θέση μέχρι και τέλος των play-off, αλλά και γενικότερα από εδώ και στο εξής.

Τάσος Χατζηγιοβάννης (6): Στο πρώτο ημίχρονο, ακούμπησε περισσότερη ώρα την μπάλα από τους υπόλοιπους επιθετικούς του Παναθηναϊκού, χωρίς όμως να δημιουργήσει ή να καταφέρει κάτι. Είναι εξαιρετικός χειριστής της μπάλας και αυτό φάνηκε για ένα ακόμα παιχνίδι, όμως δεν έδωσε το κάτι παραπάνω στο σημερινό ματς. Αντικαταστάθηκε από τον Αλεξανδρόπουλο στο 66ο λεπτό.

Φεντερίκο Μακέντα (7): Γύρισε να βοηθήσει την άμυνα του τριφυλλιού αρκετές φορές. Ήταν ο μόνος που μπορούσε να πατήσει στην μεγάλη περιοχή του Άρη και το έκανε και με σχετική ευκολία όποτε του δινόταν η ευκαιρία. Από τα δικά του πόδια ξεκίνησε το ακυρωθέν γκολ του Καμπέτση στο 58′ και επίσης από δική του πάσα λίγο έλειψε να βγάλει ασίστ ξανά στον Καμπετσή, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 50′.

Αργύρης Καμπετσής (7,5): Στο καλύτερο του παιχνίδι με τα πράσινα, ο νεαρός επιθετικός «ξεχύθηκε» αρκετές φορές στην καρδιά της άμυνας του Άρη όντας πολύ ενεργητικός και πιο γρήγορος από τους Ρόουζ και Μπαγκαλιάνη, με τις μπαλιές των συμπαικτών του να είναι αυτές που δεν του έκανα το χατήρι για κάποιο γκολ. Ήρθε και αυτό, αλλά ο διαιτητής Ευαγγέλου είδε ανύπαρκτο φάουλ του Μακέντα στον Μαρτίνεζ και έτσι ακυρώθηκε. Είχε επίσης το δοκάρι στο 50ο λεπτό ενώ αντικαταστάθηκε από τον Περέα στο 83ο λεπτό.

Ανουάρ Toυχάμι (6,5): Αντικατέστησε τον Αγιούμπ στο ημίχρονο, και έδωσε ότι δεν μπόρεσε να προσφέρει ο Μαροκινός. Με απόλυτη σιγουριά στα πόδια του, ενίσχυσε τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο μέρος στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ κέρδισε αρκετές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή.

Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος (6): Μπήκε στην θέση του Χατζηγιοβάννη στο 66ο λεπτό. Ο 18χρονος μέσος ήταν αρκετά ζωηρός και δεν υπέκυψε σε πολλά λάθη.

Ανδρέας Αθανασακόπουλος (6): Πέρασε σαν αλλαγή στην θέση του Μακέντα σε μία κίνηση του Δώνη για ενίσχυση της αμυντικής λειτουργίας της ομάδας, με τον νεαρό μέσο να αποδίδει. Απέφυγε και εκείνος τα λάθη, κόντρα στους ήδη κουρασμένους παίκτες του Άρη.

Περέα και Ζαγαρίτης δεν θα βαθμολογηθούν καθώς αγωνίστηκαν μόλις 11 λεπτά.