Η κριτική των «πρασίνων» με τον Αστέρα

O Παναθηναϊκός κατάφερε να μην κερδίσει ούτε τον Αστέρα, παίρνοντας τον έναν βαθμό από την ισοπαλία με τους Αρκάδες στη Λεωφόρο (2-2), με την Ευρώπη πλέον, ιδίως αν η ΑΕΚ δεν χάσει απόψε από την ΠΑΟΚ, να κάνει σιγά σιγά… φτερά.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο ανά διαστήματα, κυκλοφόρησαν μπάλα, δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως μία μονάχα στιγμή αδράνειας στα πρώτα λεπτά, όπως και ένα αμφισβητούμενο πέναλντι, έδωσαν τα δύο γκολ στον Αστέρα, με το σκορ να διαμορφώνεται όπως και στην Τρίπολη και τον Παναθηναϊκό ανήμπορο να πάρει τους τρείς βαθμούς για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Το Prasinoforos.gr, βάζει στο «μικροσκόπιο» την απόδοση των παικτών του Λάζλο Μπόλονι και την αξιολογεί.

Διούδης: Ο Αστέρας είχε όλες και όλες δύο κλασσικές ευκαιρίες στο ματς. Η μία ήταν το πρώτο γκολ του Σουάρεθ και η δεύτερη ήταν η ατομική ενέργεια του Τασουλή, την οποία μπλόκαρε ο κίπερ του «τριφυλλιού» πέφτοντας σωστά. Και στην επίτευξη του πέναλντι από τον Μπαράλες, ο Διούδης έπεσε στην σωστή πλευρά, χωρίς όμως να μπορέσει να αποκρούσει. Επομένως, μιλάμε για μία απλώς μέτρια εμφάνιση, που επισκιάζεται πλήρως από τα δύο γκολ και την μη επίτευξη της νίκης.

ΒΑΘΜΟΣ: 5.5

Βέλεθ: Οι υπηρεσίες του Ισπανού δεν χρειάστηκαν και ιδιαίτερα. Ήταν παρών στις φάσεις που χρειαζόταν, δεν μοίρασε πολύ μπάλα εφόσον εκείνη μοιράστηκε σωστά σε άξονα και πτέρυγες, ενώ στα δύο τέρματα των «Αρκάδων», δεν φέρει ευθύνη.

ΒΑΘΜΟΣ: 6

Πούγγουρας: Στο πρώτο γκολ βρίσκεται μέσα στη φάση, χωρίς όμως να φέρει ούτε εκείνος κάποια τεράστια ευθύνη. Στο δεύτερο τέρμα είναι εκείνος που κάνει το πέναλντι στον Μπαράλες, με το οποίο ο Αστέρας πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ. Έπειτα δεν φάνηκε και ιδιαίτερα στον αγωνιστικό χώρο, αφού ο Παναθηναϊκός πίεζε συνεχώς μπροστά. Αντικαταστάθηκε στο 81′ από τον Σανκαρέ.

ΒΑΘΜΟΣ: 4

Μολό: Σοβαρός στα αμυντικά του καθήκοντα, αρκετά δραστήριος στα επιθετικά του. Ο Παναθηναϊκός προτίμησε να επιτεθεί κυρίως από την δεξιά πλευρά, με τον Γάλλο να ακουμπάει αρκετά μπάλα και να μοιράζει όμορφα παιχνίδι είτε στον Χατζηγιοβάνη, είτε στους Αλεξανδρόπουλο-Βιγιαφάνιες. Ωστόσο, οι όσες σέντρες επιχείρησε δεν βρήκαν στόχο, ενώ και στο πρώτο γκολ του Αστέρα, είναι αυτός που χάνει τον Σουάρεθ, που παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά για να σκοράρει.

ΒΑΘΜΟΣ: 6

Χουάνκαρ: Θετικό παιχνίδι από τον Ισπανό, ο οποίος χειρίστηκε άψογα τον ρόλο του μπακ-χαφ. Πολλά χιλιόμετρα, μέτρησε και μία τελική έπειτα από μία εκπληκτική ατομική προσπάθεια, ενώ και οι σέντρες, όπως και οι μεταβιβάσεις του, ήταν άκρως αποτελεσματικές και στον στόχο.

ΒΑΘΜΟΣ: 6.5

Νιάς: Όσο ταλέντο έχει στο να μαρκάρει, άλλο τόσο του λείπει στο να μοιράζει. Δεν είναι αυτή η δουλειά του άλλωστε, όμως ο Κονγκολέζος ισορρόπησε απόλυτα το σημερινό του παιχνίδι, αφού πέραν των εξαιρετικών, κερδισμένων μονομαχιών, όπως και γενικότερα τον μαρκαρισμάτων του, έκανε πολλά λάθη με την μπάλα στα ποδιά, χωρίς ωστόσο να βάλει σε μπελάδες την ομάδα του.

ΒΑΘΜΟΣ: 5.5

Αλεξανδρόπουλος: Ελάχιστα λάθη στη μεσαία γραμμή και αρκετά χιλιόμετρα συνολικά σε άμυνα και επίθεση. Δεν φάνηκε ιδιαίτερα σε καμία από τις δύο πλευρές του γηπέδου, ιδίως στην αντίπαλη, όμως μπόρεσε να συνεργαστεί άψογα με τον Βιγιαφάνιες. Αντικαταστάθηκε από τον Αϊτόρ στο 81′ λεπτό.

ΒΑΘΜΟΣ: 5.5

Ενγκμπακοτό: Ξεκίνησε δυναμικά, κερδίζοντας πολλές μονομαχίες, ενώ και μετά το πρώτο γκολ του Αστέρα, έκανε τη διαφορά στην αριστερή πτέρυγα, με ωραίες κινήσεις και πολύ λίγα «πουλήματα» της μπάλας. Ωστόσο, φέρει τεράστια ευθύνη στο πρώτο τέρμα, αφού δεν ακολούθησε όπως θα έπρεπε τον Κώτσιρα, που έβγαλε τη σέντρα για την κεφαλιά του Σουάρεθ. Αντικαταστάθηκε από τον Καμπετσή στο 73′ αφού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν άφαντος.

ΒΑΘΜΟΣ: 5

Βιγιαφάνιες: Πραγματικός μαέστρος. Σπουδαίο παιχνίδι, είτε με μοίρασμα στο κέντρο, είτε με μεταβιβάσεις στις πλευρές, είτε με κάθετες μπροστά και πάνω από όλα, πρόσφερε ηρεμία στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Το πρώτο γκολ ήρθε από δικά του πόδια, ενώ θα μπορούσαν να έρθουν αλλά τόσα, αν οι συμπαίκτες του τον ακολουθούσαν και αν στεκόταν ελαφρώς πιο τυχερός. Το παιχνίδι που ζητάνε οι φίλοι του «τριφυλλιού» από εκείνον.

ΒΑΘΜΟΣ: 8

Χατζηγιοβάνης: Πέτυχε και τα δύο τέρματα του Παναθηναϊκού, όμως πέραν αυτού, αποτέλεσε τεράστιο πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία του Αστέρα, πατώντας ουκ ολίγες φορές την περιοχή του. Οι σέντρες του θέλουν ακόμη δουλειά, όμως αδιαμφησβήτητα πραγματοποίησε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι με την φανέλα του Παναθηναϊκού. Στο δεύτερο ημίχρονο έριξε την απόδοση του, κάνοντας αρκετά λάθη λόγω κόπωσης, αφού τα χιλιόμετρα που διένυσε δεν ήταν και λίγα.

ΒΑΘΜΟΣ: 8.5

Μακέντα: Ο Ιταλός δεν μπόρεσε να τροφοδοτηθεί όπως θα ήθελε και δεν κατάφερε να προσφέρει πολλά πράγματα στον Παναθηναϊκό μπροστά. Ήταν από τους λίγους που ακούμπησε ελάχιστα μπάλα, ενώ αντικαταστάθηκε από τον Καρλίτος στο 66′.

ΒΑΘΜΟΣ: 5

Καρλίτος: Πέρασε στην θέση του Μακέντα στο 66′. Ούτε εκείνος δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό από την κορυφή της επίθεσης, παρά μόνο μας έκανε να τραβάμε τα… μαλλιά μας, με την απίθανη χαμένη ευκαιρία που έχασε σε κενή εστία.

ΒΑΘΜΟΣ: 5

Αϊτόρ: Αγωνίστηκε μόλις 13 λεπτά, περνώντας ως αλλαγή στη θέση του Αλεξανδρόπουλου στο 81′ λεπτό και δεν θα βαθμολογηθεί.

Καμπετσής: Αγωνίστηκε μόλις 20 λεπτά, περνώντας ως αλλαγή στη θέση του Ενγμπαγκοτό στο 73′ λεπτό και δεν θα βαθμολογηθεί.

Σανκαρέ: Αγωνίστηκε μόλις 13 λεπτά, περνώντας ως αλλαγή στη θέση του Πούγγουρα στο 81′ λεπτό και δεν θα βαθμολογηθεί. Να σημειωθεί παρ’ όλα αυτά, ότι έχασε μια απίθανη ευκαιρία σε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι από τα 7 μέτρα περίπου.