Η κριτική των «πράσινων» με τον Βόλο

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα και από την έδρα του Βόλου με 2-0, με τα τέρματα των Καμπετσή και Ιωαννίδη, πετυχαίνοντας την πέμπτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα και όγδοη στα τελευταία οκτώ παιχνίδια.

Οι «πράσινοι» μπορεί να μην έπαιξαν αρεστό ποδόσφαιρο, όμως έχοντας για έκτο διαδοχικό παιχνίδι όπλο τους την άμυνα και παίζοντας αποτελεσματικά στην επίθεση, ξεπέρασαν και το εμπόδιο του Βόλου και πλέον ετοιμάζονται για το Σαββατιάτικο παιχνίδι με τη Λαμία στο «Απόστολος Νικολαϊδης» (30/01, 19:30).

Το Prasinoforos.gr βάζει στο μικροσκόπιο την απόδοση των ποδοσφαιριστών του Μπόλονι απέναντι στους Θεσσαλούς και την βαθμολογεί.

Διούδης: Ο τερματοφύλακας του «τριφυλλιού» τα… χρειάστηκε στο 17ο λεπτό, όταν και είδε την μπάλα να ακουμπάει στο οριζόντιο δοκάρι, έχοντας την βέβαια ακουμπήσει ελάχιστα με τα ακροδάχτυλα για να καταλήξει εκεί. Πέρα από αυτή τη φάση, ήταν σταθερός καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, με σωστές τοποθετήσεις σε όλα τα σουτ των παικτών το Βόλου, πραγματοποιώντας ακόμη μία μεγάλη απόκρουση στο 88′, στο σουτ κοντινής απόστασης του Ριένστρα.

ΒΑΘΜΟΣ: 7

Bέλεθ: O Iσπανός γύρισε στη φυσική του θέση και έδειξε για ποιον λόγο είναι αυτή. Ήταν σπουδαίος για ακόμη ένα παιχνίδι στα αμυντικά του καθήκοντα κερδίζοντας αρκετές μονομαχίες και επί εδάφος αλλά και αέρος, αν και δεν μοίρασε αρκετά μπάλα, λόγω της υπεραριθμίας που είχε ο Βόλος, σε κατοχή στο πρώτο μέρος και σε παίκτες στο δεύτερο.

ΒΑΘΜΟΣ: 7

Πούγγουρας: Έπραξε ένα τεράστιο λάθος στο πρώτο μέρος που θα μπορούσε να κοστίσει στην «πράσινη» άμυνα, ευτυχώς όμως για τον ίδιο ήταν εκεί ο Διούδης και η… ασυνεννοησία των Βολιωτών. Πέρα από αυτό, ήταν «βράχος» στα μετόπισθεν και ακόμη και αν έλειπε το σύνηθες στήριγμα του, ονόματι Μπαρτ Σχένκεφλεντ, απέδωσε άκρως θετικά, όντας από τους λόγους που ο Παναθηναϊκός κράτησε για έκτο σερί παιχνίδι το μηδέν.

ΒΑΘΜΟΣ: 6,5

Χουάνκαρ: Ο Ισπανός μπακ έβγαλε μία «σκληράδα» στην άμυνα σε αντίθεση με το νωχελικό πρόσωπο που έδειξε στο ματς με τον ΟΦΗ, όμως δεν φάνηκε πολύ ούτε δημιουργικά, ούτε αμυντικά, αφού η ομάδα της Θεσσαλίας, προτίμησε να επιτεθεί κυρίως από τη μεριά που μάρκαρε ο Σάντσεζ. Στο 55′ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, κάνοντας ένα ανόητο χτύπημα στον Γκρίλο, κρεμώντας έτσι την ομάδα του, η οποία ευτυχώς δεν πτοήθηκε, με τον ίδιο να κατακεραυνώνει την όποια προσπάθεια έδειξε αμυντικά στο σημερινό παιχνίδι.

ΒΑΘΜΟΣ: 4

Σαντσεζ: Πήρε φανέλα βασικού, ξεκουράζοντας προφανώς τον Γιοάν Μολό, από τα συνεχόμενα παιχνίδια που είχε δώσει ο Γάλλος. Η αντικατάσταση του δεν φάνηκε και ιδιαίτερα, με τον Αργεντινό μπακ, να πραγματοποιεί καλό παιχνίδι αμυντικά, ενώ από δική του σέντρα ήρθε το πρώτο τέρμα του Παναθηναϊκού. Με γνώμονα ότι είχε αρκετό καιρό αν βγάλει 90λεπτό, η απόδοση του ήταν σε γενικές γραμμές θετική.

ΒΑΘΜΟΣ: 6

Χατζηθεοδωρίδης: Έπαιξε εκτός της φυσικής του θέσης, αγωνιζόμενος στο κέντρο μαζί με Μαουρίσιο και Βιγιφάνιες και χρειάστηκε να βγάλει 90λεπτό (αν και ο Λάζλο Μπόλονι θα τον έκανε αλλαγή αν δεν είχε πάρει την κόκκινη ο Χουάνκαρ) σχετικά γρήγορα από τον ανάρρωσε με τον τραυματισμό του. Κακό παιχνίδι για τον νεαρό, με κάποιες παραμέτρους να τον δικαιολογούν, αλλά έχουμε δει παίκτες στα χέρια του Ρουμάνου προπονητή να αναγεννιόνται και ο οπισθοφύλακας δεν θα πρέπει να πτοείται.

ΒΑΘΜΟΣ: 4

Βιγιαφάνιες: Στην προηγούμενη κριτική αναφέραμε πως, στο 20λεπτο που αγωνίστηκε με τον ΟΦΗ, έδειξε πως δεν είναι ακόμη επηρεασμένος από την περιπέτεια του με τον κορονοϊό. Σήμερα, δίχως να γνωρίζουμε βέβαια αν είναι αυτός ο λόγος, ή το γεγονός πως και εκείνος μετά από ένα μεγάλο διάστημα απόχης, χρειάστηκε να αγωνιστεί για 90 λεπτά, δεν ήταν καλός. «Πούλησε» αρκετές φορές την μπάλα στο κέντρο ιδίως στο πρώτο ημίχρονο και ήταν από τους λόγους όπου Βόλος, είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

ΒΑΘΜΟΣ: 5,5

Μαουρίσιο: Εκεί που χρειάστηκε να δείξει την κλάση του το έκανε. Οδήγησε μια υποδειγματική αντεπίθεση σε γκολ, αν και προηγουμένως, σε όλο το παιχνίδι ήταν εξαφανισμένος από τη δημιουργία στη μεσαία γραμμή, παραχωρώντας όμως τις πολύτιμες βοήθειες του στην άμυνα. Επιπλέον λειτούργησε και σαν «δάσκαλος» για τον Χατζηθεοδωρίδη, ο οποίος αγωνιστήκε για πρώτη φορά στον άξονα, βρισκόμενος στο πλάι του Βραζιλιάνου.

ΒΑΘΜΟΣ: 6

Αϊτόρ: Δικαιώθηκε από τη θετική παρουσία που είχε ως αλλαγή στον αγώνα με τον ΟΦΗ και κέρδισε φανέλα βασικού. Είναι ίσως ο πιο ποιοτικός παίκτης του «τριφυλλιού» και στη φάση του δεύτερου γκολ, έψαξε και βρήκε την καλύτερη επιλογή, σπάζοντας την μπάλα στον Ιωαννίδη. «Σκεπάστηκε» και εκείνος από την γενική κακή εικόνα του Παναθηναϊκού, δίχως να καταφέρει να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του για αρκετή ώρα.

BAΘΜΟΣ: 6,5

Ιωαννίδης: Σκόρερ του δεύτερου τέρματος λυτρώνοντας τους «πράσινους» και υπεύθυνος για την πρώτη τελική του Παναθηναϊκού στο ματς. Ο νεαρός όσες φορές είναι με την μπάλα στα πόδια κοιτάει να απειλήσει την αντίπαλη εστία, αν και μερικές φορές παρασύρεται από αυτή την «δίψα» για σκοράρισμα. Αν και άφαντος για περίπου μία ώρα, με εξαίρεση την κεφαλιά στο 26′, ο νεαρός είναι σίγουρα ένας κέρδος από τη φετινή χρονιά για τον Μπόλονι και για τον Παναθηναϊκό για τις υπόλοιπες που ακολουθούν.

ΒΑΘΜΟΣ: 6,5

Καμπετσής: Η μεγαλύτερη μεταγραφή του Παναθηναϊκού για φέτος, ήρθε εκ των έσω και αυτό οφείλεται κυρίως στον Λάζλο Μπόλονι που του έχει δώσει ευκαιρίες. Ο 21χρονος σκόραρε για τρίτο σερί ματς, κάτι το οποίο το πετυχαίνει για πρώτη φορά στην καριέρα του και μαζί με τον Φραν Βέλεθ, ήταν οι πολυτιμότεροι παίκτες της αναμέτρησης. Άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ στο 42′ και απέφυγε να κάνει λάθη τις λιγοστές φορές που ακούμπησε την μπάλα, πραγματοποιώντας εξαιρετικό passing game. Περίπτωση που το «τριφύλλι» πρέπει να ασχοληθεί έγκαιρα και να τον ανανεώσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γίνεται.

ΒΑΘΜΟΣ: 7,5

Χατζηγιοβάνης: Πέρασε ως αλλαγή του Αϊτόρ στο 79′, σε ένα σημείο όπου ο Παναθηναϊκός κοιτούσε πως θα κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Για αυτό τον λόγο και δεν θα βαθμολογηθεί.

Καρλίτος: Αντικατέστησε τον Ιωαννίδη στο 83′ και για τον ίδιο λόγο δεν θα βαθμολογηθεί ούτε εκείνος.