Η νύχτα που ”γονάτισε” η Φενέρ

Το prasinoforos.gr πιστό στο ραντεβού του με τη retro στήλη, θα γυρίσει για μία ακόμη φορά το χρόνο πίσω. Συγκεκριμένα, ο Απόστολος Μπουραντώνης θα μας γυρίσει πίσω στη σεζόν 2002-2003, τότε που ο Παναθηναϊκός έκανε μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού της Τουρκίας να κλαίει με μαύρο δάκρυ.

Ήταν ο δεύτερος γύρος του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ της σεζόν 2002-2003. Ο Παναθηναϊκός είχε ήδη πάρει ένα πολύ μεγάλο αβαντάζ, καθώς στον πρώτο αγώνα στην Πόλη, απέσπασε ισοπαλία 1-1 με την τούρκικη Φενερμπαχτσέ, με την αξέχαστη, άλλωστε, οβίδα του Άγγελου Μπασινά. Κοντολογίς, στο δεύτερο αγώνα στη Λεωφόρο, οι ”πράσινοι” περνούσαν στην επόμενη φάση αν κρατούσαν απλώς το μηδέν στην εστία τους. Αυτό, όμως, δεν αρκούσε για το πολύ καλά οχυρωμένο σύνολο του Σέρτζιο Μαρκαριάν, και έτσι έγινε ένας καθαρά ελληνικός και Παναθηναϊκός θρίαμβος, που μνημονεύεται μέχρι και σήμερα.

Η μπάλα στη σέντρα. Όλοι στις θέσεις τους και το παιχνίδι ξεκινά. Η Φενέρ ήταν ταμπουρωμένη στο καβούκι της, και ο Παναθηναϊκός ήθελε να ξεμπερδεύει γρήγορα, δημιουργώντας μεγάλο αριθμό ευκαιριών. Στο 24′ ήρθε το πρώτο ”χτύπημα” από τον Παναθηναϊκό, καθώς με ευγενική χορηγία του Τούρκου τερματοφύλακα, Ρετσμπέρ Ρουστού, ο Λυμπερόπουλος άνοιξε το σκορ και σκόρπισε χαμόγελα στη Λεωφόρο. Έκτοτε, οι ”πράσινοι” πήραν ακόμα πιο πολύ τα πάνω τους, και στο 31′ έπειτα από μία ακόμη γκάφα του Ρουστού, ο Γκούμας κάρφωσε με το κεφάλι και έκανε το 2-0. Η Λεωφόρος πάγωσε προσωρινά στο 37′ όταν ο Τουντσάι Σανλί έκανε το 2-1 και έβαλε ξανά στο ματς την τούρκικη ομάδα, διότι σε περίπτωση ισοφάρισης, οι γηπεδούχοι θα έμεναν εκτός συνέχειας, λόγω των δύο εκτός έδρας γκολ. Στο 41′ η τάξη αποκαταστάθηκε με το ξερό σουτ του Μικάελσεν, και το 3-1 ήταν το σκορ, με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο. Στην ουσία, δεν αλλάζει απολύτως τίποτα. Αφεντικό το ”τριφύλλι” στον αγωνιστικό χώρο. Ελάχιστα πράγματα από την ομάδα του Λοράντ. Το ματς είχε αποκτήσει χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας. Όμως, κάτι έλειπε. Η σφραγίδα του Κριστόφ Βαζέχα. Αυτή μπήκε στο 89′ όταν από κεφαλιά-πάσα του Λυμπερόπουλου, ο Πολωνός με πολύ απλό γι’αυτόν πλασέ έβαλε το κερασάκι στην τετραώροφη και πολύ γλυκιά τούρτα για τον Παναθηναϊκό. Το 4-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ισπανός διαιτητής, Φερνάντο Καρμόνια Μέντεζ, σφυρίζει τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους ”32” του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ για την περίοδο 2002-2003. ”Παναθηναϊκέ, μεγάλε και τρανέ…” τραγουδούσε ο Σέρτζιο Μαρκαριάν και όσοι φίλοι του ”τριφυλλιού” βρέθηκαν εκείνο το βράδυ στο γήπεδο της Λεωφόρου, για να πανηγυρίσουν μία επιτυχία που έγινε ιστορική.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρκαριάν): Νικοπολίδης, Χένρικσεν, Σεϊταρίδης, Γκούμας, Μικάελσεν (88′ Βόκολος), Κυργιάκος, Μπασινάς, Λυμπερόπουλος, Ολισαντέμπε (79′ Βαζέχα), Καραγκούνης (73′ Κωνσταντινίδης), Φύσσας