Η παράδοση με την Ρεάλ φιλοξενούμενη

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται σε λίγες ώρες (15/12, 21:00) την Ρεάλ στο ΟΑΚΑ για την 14η αγωνιστική της Euroleague, με στόχο να κάνει την υπέρβαση και να επιστρέψει στις νίκες, μπαίνοντας με το «δεξί» στη διαβολοβδομάδα.

Το Prasinoforos.gr, σας υπενθυμίζει τι έχει προηγηθεί στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων με τον Παναθηναϊκό γηπεδούχο και ελπίζει η τύχη να… «χαμογελάσει» στο «τριφύλλι» στο σημερινό παιχνίδι βάσει προϊστορίας, όπως «χαμογέλασε» και στην πλειοψηφία των προηγούμενων αγώνων.

Συγκεκριμένα, από τις 18 φορές φορές όπου ο «Εξάστερος» έχει φιλοξενήσει τους Μαδριλένους, έχει επικρατήσει τις δέκα από αυτές, με την πιο ευρεία νίκη να είναι και η πιο πρόσφατη, με διαφορά 28 πόντων (95-67), πριν δύο χρόνια για το πρώτο ματς στη σειρά των playoffs της Euroleague.

Η μεγαλύτερη νίκη των Ισπανών, έλαβε χώρα την περίοδο 1962/1963, στο πρώτο παιχνίδι στην ιστορία ανάμεσα στις δύο ομάδες, όταν και επικράτησαν με 24 πόντους διαφορά (73-97) για τον πρώτο γύρο του τότε Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Αναλυτικά:

1962/1963 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 73-97 (Κύπελλο Πρωταθλητριών)
    06/01/1995 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 77-64 (Κανονική Περίοδος)
    26/10/1995 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 54-52 (Κανονική Περίοδος)
    21/10/1999 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 96-69 (Κανονική Περίοδος)
    14/02/2002 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 77-88 (Κανονική Περίοδος)
    14/12/2005 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 87-71 (Κανονική Περίοδος)
    06/12/2007 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 92-85 (Κανονική Περίοδος)
    18/12/2009 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 67-76 (Κανονική Περίοδος)
    15/11/2012 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 79-68 (Κανονική Περίοδος) 25/01/2013 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 54-58 (Top 16)
    20/03/2015 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 85-69 (Top 16)
    16/03/2017 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 88-82 (Κανονική Περίοδος)
    24/11/2017 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 82-80 (Κανονική Περίοδος)
    17/04/2018 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 95-67 (Playoffs)
    19/04/2018 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 82-89 (Playoffs)
    28/03/2019 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 73-74 (Κανονική Περίοδος) 23/04/2019 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 82-89 (Playoffs) 26/12/2019 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 75-87 (Κανονική Περίοδος)