Η τελευταία κούπα του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ στο… πάρτι του Μπέργκ! (vid)

Ο Παναθηναϊκός σαν σήμερα, πριν από 7 χρόνια κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας θριαμβεύοντας επί του ΠΑΟΚ στο… πάρτι του Μάρκους Μπεργκ.

Ο Μάρκους Μπεργκ με χατ-τρικ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής μιας ομάδας που με τον Γιάννη Αναστασίου στην άκρη του πάγκου πήγε κόντρα σε όλους και σε όλα δίχως να το περιμένει κανείς και κατέγραψε την επιτυχία κατακτώντας τίτλο και αναγκάζοντας φίλους και αντιπάλους να υποκλιθούν στην παρέα με τα πράσινα!

Στο 15ο λεπτό του αγώνα ο Νάνο εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Μπεργκ και αυτός με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ στον τελικό.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα πράγματα έγιναν πιο ξεκάθαρα. Συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Κουτρουμπής έκανε την πάσα στον Μπεργκ, ο οποίος με υπέροχο τελείωμα «ψάρωσε» τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και έφερε την… κούπα ακόμα πιο κοντά.

To 3-0 έγινε μετά από εκτέλεση φάουλ του Νάνο, ο Καρέλης  έκανε το 3-0 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Παναθηναϊκού.

Ο ΠΑΟΚ στο 68΄ κέρδισε το πέναλτι με τον Λίνο, με τον Βούκιτς να ευστοχεί και να μειώνει σε 3-1.

Με τον Μπεργκ να τελειώνει ιδανικά το σόου του κάνοντας άνω κάτω την άμυνα του ΠΑΟΚ και με υπέροχο σουτ και να βάζει φαρδιά -πλατιά την υπογραφή στην κατάκτηση του Κυπέλλου με χατ – τρικ.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Κίτσιου, Τζαβέλλας, Βίτορ, Ινσαουράλδε, Λάζαρ (55’ Βούκιτς), Κάτσε, Σκόνδρας, Λούκας (55’ Λίνο), Στοχ και Σαλπιγγίδης.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Σίλντενφελντ, Νάνο, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Πράνιτς, Μέντες, Αμπέιντ (75’ Λαγός), Ζέκα, Μπεργκ και Καρέλης (71’ Ατζαγκούν)