Ήταν… σαν σήμερα το 2010 (vid)

Σαν σήμερα πριν από έξι χρόνια ο Παναθηναϊκός των Αγκάμεζ, Πανταλέων, Χριστοφιδέλη κατάφερε να υποτάξει στο τάι μπρέικ τον Ολυμπιακό των Μίλκοβιτς και Τζούριτς κερδίζοντας έτσι το κύπελλο Ελλάδος, όπου αποτελεί και τον τελευταίο τίτλο του συλλόγου έως και σήμερα.

Ήταν 27/3/2010 όταν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός βρέθηκαν στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος. Δύο ομάδες με γεμάτα ρόστερ, όπου υπόσχονταν τότε έναν πλούσιο σε θέαμα τελικό. Ο Παναθηναϊκός των Αγκάμεζ, Πανταλέων και Χριστοφιδέλη και ο Ολυμπιακός των Μίλκοβιτς και Τζούριτς έδωσαν μια μοναδική παράσταση μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου με τον αγώνα να κρίνεται στο πέμπτο σετ (τάι μπρέικ).

Οι «πράσινοι» εκείνη την περίοδο κατάφεραν τελικά στο πέμπτο και τελευταίο σετ να υποτάξουν τον Ολυμπιακό και να τον κερδίσουν με 3-2 σετ, για να σηκώσουν στην πορεία το κύπελλο Ελλάδος. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού σ’ εκείνο το ματς, όπου αντέδρασε, καθώς η ομάδα του τότε είχε το μέταλλο του νικητή, ήταν ο Αγκάμεζ, όπου έκανε ότι ήθελε σε άμυνα και επίθεση. Μάλιστα είχε αναδειχθεί και MVP εκείνου του αγώνα.

Εκείνο το τρόπαιο είναι, λοιπόν, και το τελευταίο τρόπαιο του Παναθηναϊκού στο Βόλεϊ ανδρών… μέχρι να έρθει το επόμενο.