Η λίγκα… μια «Γκουέρνικα»

Γράφει ο Νότης Καμπέρης. Ακόμη ένα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό δεν έληξε αθόρυβα. Τι 1-1, τι 2-1, τι 3-1 για τον Παναθηναϊκό… δεν είχε κανένα νόημα, από την στιγμή, που δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο για περισσότερα από 60 λεπτά αναμέτρησης.

Οι πράσινοι έδειξαν χαρακτήρα, μάτωσαν την φανέλα και έπαιξαν με ψυχή. Με τον ΠΑΟΚ αδίκησαν τον εαυτό τους, με την ΑΕΚ τους «αδίκησε» η μπάλα, με τον Ολυμπιακό αδικήθηκαν. Δεν μπορεί να κατηγορήσει κανείς την παρουσία της ομάδας στο αποψινό ντέρμπι στο Γ. Καραϊσκάκης.

Για ακόμη μια φορά, το τριφύλλι προηγήθηκε και μάλιστα, στο τρίτο λεπτό. Είχε ευκαιρίες για το 0-2. Περισσότερο φαινότανε ένα δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων, παρά η ισοφάριση των γηπεδούχων. Οι ερυθρόλευκοι απείλησαν για πρώτη φορά ουσιαστικά στο 37′ με τον Φουστέρ.

Ο Ταυλαρίδης θα μπορούσε να είχε γράψει από το πρώτο ημίχρονο τον επίλογο του ντέρμπι, αλλά σε τετ α τετ με τον Ρομπέρτο, δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ισοφάρισαν με γκολ οφσάιντ. Ο Τσόρι Ντομίνγκεζ κάλυψε το οπτικό πεδίο του Στιλ και ο Άγγλος τερματοφύλακας καθυστέρησε να αντιδράσει στο σουτ του Καμπιάσο. «Αλαλούμ» ακολούθησε στη συνέχεια, ο Κύζας πήρε πάνω του την απόφαση και έδειξε σέντρα.

Σκληρά μαρκαρίσματα, άπειρα σφυρίγματα έξω από τη περιοχή του Παναθηναϊκού. Υπήρχε σπρέι μπόλικο από τις απόκριες. Μια, δύο, τρεις, πέντε, δέκα… επόμενο ήταν, το 2-1. Ο προκλητικός Μιλιβόγεβιτς δεν τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα. Θυμηθείτε πόσο εύκολα έπαιρνε τις αποβολές ο Ζέκα…

Όπως καταλαβαίνεται, στις παραπάνω γραμμές, δεν μιλάω για ποδόσφαιρο. Η λίγκα είναι ζούγκλα. Δεν σχολιάζω την υβριστική επίθεση που δέχθηκε ο Λέτο. Μένω στους δύο μεγάλους παίχτες του γηπέδου, τους Μπεργκ και Ρομπέρτο.

Άξιοι συγχαρητηρίων οι παίχτες του Παναθηναϊκού. Έπαιξαν με πάθος στο Γ. Καραϊσκάκης, το ίδιο ήθελαν να κάνουν και στις 21 Νοεμβρίου στη Λ. Αλεξάνδρας.