Πέρασε διά πυρός και σιδήρου από την Νίκαια

Ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα με 61-68 τον Ιωνικό στην Νίκαια στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Basketleague. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ!

Η αναμέτρηση:

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ κατά την διάρκεια της πρώτης περιόδου, με το «τριφύλλι» να βρίσκει πόντους με τον Γιώργο Παπαγιάννη και τον Οκάρο Ουάιτ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι ισόπαλο για τις δύο ομάδες (15-15). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «πρασίνων» και κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους (25-21). Με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ με 38-35.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Ιωνικός κατάφερε να ξεφύγει με επτά πόντους (48-41), βάζοντας δύσκολα στους «πράσινους». Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά για το μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου, όμως το «τριφύλλι» μ’ ένα σερί στα τελευταία λεπτά πέρασε μπροστά με 54-55. Το τέλος της αναμέτρησης ήταν… δραματικό, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (61-64). Τελικά, ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη με 61-68, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 38-35, 54-55, 61-68