Υπερηχητικός!

Ο Παναθηναϊκός ξέσπασε για το κάζο που υπέστη από την Βιλερμπάν πάνω στον Προμηθέα τον οποίο και διέλυσε με 99-68 για την 3η αγωνιστική της EKO Basket League!

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλά κάνοντας ένα γρήγορο 5-0 όμως ο Προμηθέας δεν δυσκολεύτηκε να το κάνει 5-6 μέσα σε ένα λεπτό. Μετά από αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το 6ο λεπτό της αναμέτρησης ώσπου ο Ντεσόν Τόμας με ένα έμμεσο τρίποντο έβαλε στο +3 την ομάδα του Πεδουλάκη. 2:50 πριν το τέλος της 1ης περιόδου ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά διαφορά 5 πόντων ενώ πήρε και το 3ο φάουλ του Τσεϊς Φίλερ που μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν ο κορυφαίος παίκτης των φιλοξενούμενων. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +7 (24-17).

Οι νταμπλούχοι μπήκαν δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο βγάζοντας σερί άμυνες και βρίσκοντας πόντους που έφεραν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (11). Οι παίκτες του Πεδουλάκη 3:00 πριν το ημίχρονο έφτασαν για πρώτη φορα την διαφορά στους 18 πόντους κυρίως χάρη στις συνεργασίες του Καλάθη με τον Παπαγιάννη αλλά και σε ένα μακρινό τρίποντο του αρχηγού. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να βγάζει τις άμυνες μέχρι την λήξη του ημιχρόνου η οποία τον βρήκε να προηγείται με double score(50-25)!

Οι παικτες του Πεδουλάκη μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο το έπιασαν από εκει που το άφησαν στο πρώτο βρίσκοντας σερί καλάθια για να φτάσουν το σκορ στο 59-28. Κάπου εκεί η συγκέντρωση πήγε περίπατο και μέσα σε 30″ ο Προμηθέας βρήκε 7 πόντους αναγκάζοντας τον έξαλλο Αργύρη Πεδουλάκη να πάρει τάιμ άουτ. Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε για περίπου 2 λεπτά με κύριο εκφραστή τον Ράις που σπατάλησε συνεχόμενες επιθέσεις μέχρι που κατάλαβε ότι ο αγώνας δεν έχει τελειώσει και έδωσε λύσεις και στο σκοράρισμα και στην δημιουργία. Με την 3η περίοδο να τελειώνει στους 26 πόντους αυτός που πραγματικά κέρδισε τις εντυπώσεις ήταν ο Ντίνος Μήτογλου που καθόλη την διάρκεια του ματς έβγαζε ενέργεια και ήταν εκεί σε κάθε φάση και σε άμυνα και σε επίθεση με τάπες, ριμπάουντ αλλά και καλάθια οπότε χρειαζόταν!

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πεδουλάκης έβαλε τον Παπαδάκη στο παρκέ για να πάρει και αυτός τον χρόνο που του αναλογεί. Ο 21χρονος γκαρντ σκόραρε και δύο τρίποντα λίγο μετά ενώ γενικά οι δύο ομάδες έδειχναν να έχουν το μυαλό τους στα σημαντικά ευρωπαϊκά ματς που έχουν μεσοβδόμαδα. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να σκοράρει κυρίως με αιφνιδιασμούς και γρήγορες επιθέσεις ενώ στην άμυνα κατέβασε την ένταση κάτι που φυσικά είναι λογικό μιας και η διαφορά ήταν στους 32 πόντους 3:11′ πριν το τέλος. Σε πολύ κακή μέρα βρέθηκε ο Ράιον Μπράουν που δεν έβαλε ούτε σουτ ενώ περισσότερο χρόνο από ότι συνήθως πήρε ο Νίκος Παππάς ο οποίος ήταν θετικός και τελείωσε το ματς με 10 πόντους!

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ αξίζει να τονιστούν και οι καλές εμφανίσεις των Τόμας (15π), Παπαγιάννη (11π) και Ουάιλι (12π)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή), Παπαπέτρου 2 (6 ριμπάουντ), Καλάθης 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Τόμας 15 (6/10 δίποντα, 3/5 βολές), Φρεντέτ 11 (1), Παππάς 10 (1), Παπαδάκης 6 (2), Ράις 4 (0/3 τρίποντα), Μήτογλου 15 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπράουν 2 (1/6 σουτ), Τζόνσον 5 (1), Γουάιλι 12 (6/8 δίποντα).

Στατιστικά: 30/48 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 15/17 βολές, 43 ριμπάουντ (28+15), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 τάπες.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Λόουερι 9 (0/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Κασελάκης 5 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Κατσίβελης 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόγρης 2, Φίλερ 15 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 7 (1), Λίποβι, Χολ 5 (1), Έλις 10 (5/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2, Καφέζας, Μπαμπ (0/4 σουτ).