Διπλό στην Θεσσαλονίκη

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ηρακλή με 59-81 στην Θεσσαλονίκη στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής της Basketleague.

O αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με διψήφια διαφορά πόντων (4-14). Η αντίδραση του Ηρακλή υπήρξε άμεση και με σερί 11-0 προσπέρασε με 15-14 στο 6’, ενώ το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι» προηγούμενο με 20-19. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 27-23 στο 12’ με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν σε 27-27 στο 13’ και να προσπερνούν με 31-29 στο 15’.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε… αέρα πέντε πόντων στο 17’ (32-37) όμως ο Ηρακλής κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (42-42). Το «τριφύλλι» έκανε το 45-42 στο 21’, ο Γηραιός ισοφάρισε 47-47 στο 25’, αλλά στο 27’ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 55-47, τρέχοντας ένα επιμέρους 8-0. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 59-50 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Η Ηρακλής μείωσε σε 59-53 στο 32’ και στο επόμενο λεπτό οι «πράσινοι» έκαναν το 62-53. Η διαφορά επέστρεψε σε διψήφιο αριθμό στο 33’ (55-66), ενώ στο 38’ έγινε το 77-58 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει άνετα στη νίκη με 81-59.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 42-42, 50-59, 59-81

Ηρακλής (Μέξας): Σταμάτης, Χένρι, Γκάρετ, Φίλλιος, Έιμπραμς, Χαριτόπουλος, Πετανίδης, Παπαδάκης, Αργυρούλης.
    Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Σίβα, Μέικον 21 (3), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 21 (4), Γουάιτ 21 (6), Σαντ-Ρος 5 (1), Μποχωρίδης, Αβδάλας, Γιόβιτς, Χουγκάζ, Μαντζούκας 2.