Ισόπαλος, με «ήρωα» Μπαρδή, κόντρα στον Δούκα!

Έχοντας τον τερματοφύλακα του, Παναγιώτη Μπαρδή, σε πολύ μεγάλο απόγευμα ο Παναθηναϊκός απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από τον Δούκα στο Δαις, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστική της Superleague Futsal.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι «πράσινοι» παρέμειναν στην 4η θέση με 15 βαθμούς, την ώρα που ο Δούκας παραμένει 2ος με 22 βαθμούς, πέντε λιγότερους από την πρωτοπόρο ΑΕΚ (27).

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης μπορεί να μην είχε γκολ για κάποια από τις δύο ομάδες, πάραυτα δεν ήταν λίγες οι στιγμές που οι δύο εστίες απειλήθηκαν. Βέβαια το μεγαλύτερο πρόβλημα το αντιμετώπισε ο Παναθηναϊκός καθώς σε ουκ ολίγες στιγμές δέχθηκε την πίεση των γηπεδούχων με κύριο εκφραστή τον Κονδυλάτο, ενώ δεν ήταν λίγες και οι φορές που ο Μπαρδής κράτησε το «τριφύλλι» στην αναμέτρηση.

Η επανάληψη θα μπορούσε να πει κανείς ότι έμεινε στα ίδια επίπεδα με το πρώτο μέρος. Οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους αλλά καμία εξ’αυτών δεν έβρισκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Το ρόδι «έσπασε» περίπου 10′ πριν το τέλος. Ο Δούκας εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού και με σκόρερ τον Φλώρο έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η «πράσινη» απάντηση. Το «τριφύλλι» κέρδισε πέναλτι, ο Παούρης ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε και έκανε το 1-1.

Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι. Βέβαια ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε ακόμα και να «αποδράσει» με το διπλό από την έδρα του Δούκα αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων με σωτήριες επεμβάσεις κράτησε το 1-1. Έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.