Ήττα με κάτω τα χέρια…

Ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ποτέ στο κλειστό του Αγίου Θωμά και γνώρισε ήττα με κάτω τα χέρια από τον Φοίνικα Σύρου με 0-3 σετ.

Η αναμέτρηση:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 9-5. Ο Φοίνικας με όπλο του το σερβίς πέρασε μπροστά με 13-14. Το σετ συνεχίστηκε πόντο – πόντο (18-18) με τους «Συριανούς» να παίρνουν προβάδισμα με τρεις (19-22). Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και ο Φοίνικας πήρε το πρώτο σετ με 22-25.

Στην αρχή του δεύτερου σετ καμιά εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να ξεφύγει με μεγάλο σκορ. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 11-8 όμως ο Φοίνικας επανήλθε στο σετ (17-17). Στο τέλος του σετ έγινε μεγάλη μάχη με την ομάδα της Σύρου να κατακτά τελικά το σετ με 23-25.

Ο Φοίνικας μπήκα καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 3-8. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (14-17), το σετ συνεχίστηκε πόντο-πόντο (19-19) αλλά ο Φοίνικας κατάφερε να φτάσει πρώτους στους 25 πόντους (22-25) και να κερδίσει το ματς.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 22-25