Ήττα-πισωγύρισμα από τον Άρη η Κ19!

Την ήττα από τον Άρη στο Κορωπί γνώρισε η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Superleague Κ19.

Έτσι η ομάδα του κ.Συλαϊδόπουλου έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει, έστω και προσωρινά, στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 4′. Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε, όμορφα, το φάουλ αλλά ο Τσιλιγκίρης έδιωξε εντυπωσιακά. Λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (11′) ο Άρης έκανε την πρώτη του τελική στο παιχνίδι. Ο Μπακουτσής εκτέλεσε το φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (15′) ο Σαμαράς προσπάθησε να απειλήσει αλλά το σουτ που έκανε με το αριστερό μπλόκαρε εύκολα ο Τσιλιγκίρης.

Στο 32′ ο Άρης πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπαλιξής με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα (35′) οι «κίτρινοι» έφτασαν πολύ κοντά στο 0-2! Ο Χατζηπιρπιριδης με πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χριστογεωργου.

Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους «κίτρινους» να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κυνηγώντας την ανατροπή. Στο 50′ ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του κ.Συλαϊδόπουλου. Ο Καλομοίρης επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο αλλά ο Τσιλιγκίρης δε δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει τη μπάλα.

Λίγο μετά τη μία ώρα αγώνα (63′) το «τριφύλλι» είχε νέα καλή στιγμή. Ο Σερπέζης, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή κατέληξε χωρίς προβλήματα στα χέρια του Τσιλιγκίρη. Στο 76′ ο Παναθηναϊκός έχασε σπουδαία ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Ηλιάδης βρέθηκε σε εξαιρετικό σημείο αλλά η μπάλα δεν του κάνε το χατίρι και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης δεν υπήρξε κάποια σπουδαία φάση για καμία από τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν με άνεση το 0-1, σκορ το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στους πράσινους.